reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Dobrowolność

Dobrowolność oznacza tu wolną od nacisku osób trzecich decyzję o przystąpieniu do mediacji. Żaden członek rodziny nie może zostać zmuszony do udziału w mediacji, do wyboru konkretnych rozwiązań czy do podpisania porozumienia. Swoboda decyzji, co do uczestnictwa w mediacji i przyjętych w niej propozycji, zwiększa odpowiedzialność stron za proces rozwiązywania konfliktu i osiągnięte rezultaty.

Bezstronność

Bezstronność wskazuje, że mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej z nich. Nie ocenia ani osób ani ich zachowań, nie poszukuje winnych zaistniałej sytuacji i nie stwierdza, która ze stron ma rację. Dba o zachowanie równowagi w rozmowach i daje poczucie bezpieczeństwa każdemu. Jednakowo dba o potrzeby wszystkich uczestników.

Zobacz również: Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Neutralność

Neutralność przejawia się tym, że mediator, przystępując do rozmów, nie jest zwolennikiem jednego konkretnego rozwiązania. Nie tylko nie podejmuje on decyzji, co do sposobu rozwiązania problemu, ale i nie narzuca stronom własnego światopoglądu czy punktu widzenia. Nie jest doradcą rodziny, nie narzuca właściwych w danej sytuacji sposobów działania np. nie sugeruje co jest dla nich dobre: rozwód czy bycie razem, natomiast pomaga uczestnikom odnalezienie własnej odpowiedzi.

Umożliwia stronom ich samodzielne wypracowanie. Tym samym przekazuje uczestnikom mediacji całkowitą odpowiedzialność za rozwiązanie konfliktu i kształt porozumienia. Wzmacnia w rodzinie poczucie sprawstwa i zwiększa w członkach rodziny przekonanie, że skoro rozwiązanie jest „nasze”, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zrealizować.

Poufność

Poufność natomiast odnosi się do konieczności zachowania dyskrecji. Przebieg mediacji jest objęty tajemnicą, za wyjątkiem jej rezultatu w postaci braku porozumienia lub ugody oraz protokołu. Mediator nie może zostać powołany na świadka w sądzie, a stronom nie wolno powoływać się na fakty i propozycje ujawnione w czasie postępowania mediacyjnego (w przypadku braku ugody i powrotu sprawy na drogę sądową). W razie powoływania się na propozycje mediacyjne, jest ono prawnie bezskuteczne i sąd rodzinny nie bierze ich w wyroku pod uwagę.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezstronność wskazuje, że mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej z nich.
Bezstronność wskazuje, że mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równym stopniu angażuje się w pomoc dla każdej z nich.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama