reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Sąd polubowny: gdzie odbędzie się rozprawa przeciwko operatorowi?

Sąd polubowny: gdzie odbędzie się rozprawa przeciwko operatorowi?

Spory z operatorem telekomunikacyjnym mogą być rozstrzygane przez powołany do tego sąd polubowny. Czy jednak sprawa może odbyć się wyłącznie w siedzibie sądu w Warszawie?

Odpowiedź na tak postanowione pytanie jest przecząca. Sama rozprawa może się odbyć zarówno w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie przy ul. Kasprzaka 18/20, jak również w jednej z Delegatur Urzędu, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania konsumenta.

Takie Delegatury znajdują się w Bydgoszczy, Szczecinie, Zielonej Górze, Gdyni, Białymstoku, Siemianowicach Śląskich, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Opolu, Rzeszowie.

Rozprawa przed sądem

Rozprawa odbywa się jeżeli wnioskodawca dokona wpłaty, do której został wezwany, jeżeli wpłata nie zostanie dokonana rozprawa się nie odbędzie.

Sąd orzekający rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie dwóch arbitrów i jednego superarbitra, którzy jest jednocześnie przewodniczącym. Z przebiegu rozprawy jest spisywany protokół.

Jej odbycie nie jest uzależnione od stawiennictwa stron, także będzie miała miejsce nawet wtedy, gdy żadna ze stron nie przybędzie. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której co najmniej jedna ze stron przed rozpoczęciem rozprawy wniosła o jej nieprzeprowadzenie i wykazała, że nie może stawić się z przyczyn od niej niezależnych.

Zobacz również serwis: Sądy polubowne

Porządek postępowania

Rozprawa odbywa się w ten sposób, że po wywołaniu sprawy, superarbiter udziela głosu najpierw wnioskodawcy, następnie stronie przeciwnej. Strony ustnie zgłaszają swe żądania i wnioski oraz przedstawiają dowody na ich poparcie. W razie nieobecności strony czy też obu stron, superarbiter przedstawia ich wnioski, twierdzenia i dowody jakie znajdują się w aktach sprawy.

Po wstępnym wyjaśnieniu stanowisk stron superarbiter podejmuje czynności skłaniające strony do zawarcia ugody. Warunki zawarcia ugody ustalają strony. Sporządzona ugoda zostaje podpisana przez obie strony. Jeżeli strony nie chcą zawrzeć ugody, stwierdzenie to wpisane zostaje do protokołu.

Gdy sąd uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną superarbiter zamyka rozprawę. Przed zamknięciem rozprawy superarbiter udziela jeszcze głosu stronom.

Zadaj pytanie: Forum konsumenta

Po zamknięciu rozprawy sąd odbywa naradę, po której wydaje wyrok. Wydanie wyroku następuje w ciągu trzech dni od dnia zamknięcia rozprawy. Wyrok zapada większością głosów.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama