REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Renta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA w Obornikach Śląskich

Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA prowadzi działalność, edukacyjną, kulturalną, twórczą oraz turystyczno-krajoznawczą dla osób starszych. Członkiem może być każdy obywatel RP w wieku emerytalnym.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce jest organizacją pozarządową, samorządną, o celach nie zarobkowych. Mottem działania UTW na rok 2010 jest ,,RAZEM MOŻNA WIĘCEJ I LEPIEJ”

Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk miasta. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i rozwijanie społecznych inicjatyw.

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje naukę języków obcych, warsztaty informatyczne, a także szereg zajęć dodatkowych. Słuchaczem może zostać każdy kto chciałby zgłębić własną wiedzę.

REKLAMA

Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stowarzyszenie o nazwie Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ełku jest dobrowolnym, samorządnym, zrzeszeniem osób fizycznych, związanym na czas nieograniczony dla propagowania i realizacji aktywności życia osób starszych

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają ludziom starszym realizację często młodzieńczych marzeń, które wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować.

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia w Krakowie

Stowarzyszenie o nazwie "AKADEMIA PEŁNI ŻYCIA im Joanny Boehnert" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających poprawie jakości życia ludzi w średnim i starszym wieku.

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW) działa przy Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Jest powołany do aktywizacji osób starszych w zakresie edukacji, kultury, turystyki i ochrony zdrowia.

REKLAMA

Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku

Organizatorem Kursu pt. „Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku” jest Międzynarodowe Centrum Epigenetyki Wieku Podeszłego „EDEN” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Kierownikiem Kursu jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz.

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał na mocy uchwały Senatu Kolegium Karkonoskiego, jako jednostka dydaktyczna włączona w struktury Uczelni i został powołany zarządzeniem Rektora KK z dniem 1 października 2000 r.

Jakie są cele i formy działania Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Cele i formy działania Federacji szczegółowo określa Statut Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Między innymi zrzesza on Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Księga wieczysta online

Nowa Księga Wieczysta jest projektem informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. Celem systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, przy zachowaniu ich ochrony przed zniszczeniem lub nieuprawnionym dostępem, w tym w szczególności umożliwienie bezpośredniego wglądu do ksiąg wieczystych. Systemem stopniowo obejmowane są kolejne wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych na terenie całego kraju.

Jakie są cele i zadania Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Celem pierwszego UTW w Polsce utworzonego w wyniku współpracy i kontaktów naukowych profesor Haliny Szwarc z profesorem Pierrem Vellasem było włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy, opracowanie metod edukacji i wdrożenie profilaktyki gerontologicznej oraz prowadzenie obserwacji i badań naukowych.

Jakie są cele i zadania Parlamentarnego Zespółu ds. Osób Starszych?

Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych został utworzony na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonaniu mandatu posła i senatora oraz art. 8 ust. 6 uchwały Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 30 lipca 1992 r.- Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Ogólnopolski związek Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod nazwą Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku zrzesza Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które posiadają osobowość prawną i w zakresie zadań statutowych mają przewidzianą działalność edukacyjną i aktywizującą osoby starsze.

Czym charakteryzuje się amortyzacja lokalu

Amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

Ustanowienie własności lokalu w drodze orzeczenia

Sąd Najwyższy dopuścił możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu w orzeczeniu sądowym znoszącym współwłasność. Ustanowienie odrębnej własności lokalu jest dopuszczalne także w sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności.

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma formułę Stowarzyszenia, w którym obowiązuje zasada „non profit”. Działa na podstawie Statutu oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego. Ponadto RUTW działa jako dobrowolne i samorządne stowarzyszenie osób starszych.

Zniesienie współwłasności

Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest osobą prawną działającą w formie stowarzyszenia.

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Jak ubezpieczyć mieszkanie

Ubezpieczenie nieruchomości jest zawsze sprawą dobrowolną. Dlatego też w przedmiocie ubezpieczenia może znaleźć się niemalże wszystko. Praktycy zwracają jednakże uwagę na fakt , że obejmując ubezpieczeniem mieszkanie czy dom musimy zwrócić uwagę na tzw. Klauzulę proporcjonalności, czyli zapis pomiędzy rzeczywistą, a domniemaną wartością nieruchomości.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Aby sprawdzić wiarogodność dewelopera warto udać się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie można zasięgnąć informacji, co do oferty deweloperów. Można również sprawdzić dewelopera prosząc go o przedłożenie dokumentacji obejmującej jego działalność gospodarczą.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Zakupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy być szczególnie wyczuleni na tzw. okazje. Za niższą ceną mogą kryć się np. nie załatwione sprawy spadkowe, lub zadłużenie nieruchomości. Dlatego nie można opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedającego. Należy dokładnie sprawdzić stan prawny mieszkania.

Czy podatek od nieruchomości można płacić w ratach?

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą zapłacić w 4 ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jakie są warunki ponoszenia tej opłaty?

Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Aby znieść współwłasność nieruchomości niezbędna jest albo umowa współwłaścicieli albo orzeczenie sądu. Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności? Co zrobić, gdy podział fizyczny rzeczy jest niemożliwy?

Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Bonifikaty od ceny nieruchomości mają charakter indywidualny i są uzależnione od zgody wojewody, rady lub sejmiku. Zgoda ta obejmuje nie tylko sam fakt udzielenia bonifikaty, ale również jej zakres. Szczegółowe zasady dotyczące udzielania bonifikat zostały zamieszczone w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji komorniczej

Dłużnicy, wobec których ma być przeprowadzona egzekucja komornicza powinni wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty będące ich własnością podlegają egzekucji. Wyłączenia te dotyczą m.in. zapasów żywności, narzędzi niezbędnych do pracy zarobkowej czy też bielizny i ubrania codziennego. Komornik, który przeprowadzi czynności niezgodnie z prawem będzie musiał naprawić szkodę.

Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. I wreszcie ostatnia czynności, czyli uiszczenie opłaty przez zainteresowanego.

Do jakiego majątku wchodzi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej przysługuje właścicielowi książeczki. W związku z tym, do jakiego majątku wejdzie premia jeśli właścicielem książeczki jest jeden z małżonków? Dla rozwiązania tego problemu decydujące znaczenie ma chwila, w której nastąpi realizacja prawa do premii.

Księgi wieczyste. Czy sąd jest związany żądaniem pozwu?

W sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, sąd jest związany żądaniem pozwu. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 18 maja 2010 r.

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

W razie śmierci najemcy osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. W przypadku braku osób bliskich – stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu na zasadach opisanych poniżej. Jednakże kwestia ta jest uzależniona od tego, czy właściciel nie wniósł w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Czy istnieje umowa najmu wirtualnego biura

Zapotrzebowania związane z najmem na przestrzeni lat ulegają radykalnym zmianą. Z tego też powodu tworzą się nowe możliwości najmu np. wirtualne biuro, które stanowi węższy lub szerszy pakiet usług związanych z ulokowaniem siedziby przedsiębiorstwa.

W jakich sytuacjach można wstąpić w stosunek najmu

Ustawodawca reguluje skutki śmierci najemcy lokalu mieszkalnego, nie czyniąc przy tym rozróżnienia o jaki konkretnie lokal chodzi. Natomiast wstąpienie w prawa najemcy zachodzi bez względu na to, że przedmiotem najmu był lokal wchodzący w skład zasobu prywatnego, czy publicznego.

Jak powinna wyglądać umowa najmu lokalu mieszkalnego

Umowa najmu lokalu jest umową dwustronną, co oznacza, że występują w nią dwie strony najemca oraz wynajmujący. Na mocy tej umowy wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz najemcy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić czynsz umówiony, przy czym czynsz ten powinien być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju.

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu

Najemca w zależności od różnych sytuacji, w których się nie znajduje może skorzystać zarówno z różnych roszczeń, jak i ochrony. Najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu może skorzystać z roszczeń windykacyjnego oraz negatoryjnego. Natomiast najemcy, jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu

Właściciel ma prawo podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu. Jednakże wypowiadając jego dotychczasową wysokość, musi zachować odpowiedni termin, czyli najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jakie obowiązki musi spełnić lokator w razie awarii lub przeglądu

W przypadku awarii wywołującej szkodę lub też zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jakie prawa ma właściciel w przypadku, kiedy lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na lokatorach?

Przepisy regulujące prawa i obowiązki lokatorów ustanawiają przede wszystkim zasady i formy ochrony ich praw, przez co rozumieć należy „przyznanie lokatorowi uprawnień szczególnych, nieprzewidzianych w przepisach dotyczących danego stosunku prawnego”.

Kiedy wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu?

Dla zabezpieczania czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te podlegają zajęciu.

Kiedy najemca może rzecz oddać do bezpłatnego używania albo w podnajem

Na mocy art. 668 § 1 kodeksu cywilnego – najemca może rzecz najęta oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W przypadku oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używania zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Pojęcia związane z inwalidą wojskowym

Pojęcie inwalidy wojskowego, inwalidztwa pozostającego ze służbą bądź bez związku z nią, oraz przyczyny inwalidztwa wyjaśniają przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy.

Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojskowemu

Na podstawie przepisów Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin inwalida wojskowy korzysta z takich samych ulg taryfowych z jakich korzysta inwalida wojenny.

Uprawnienia inwalidy wojskowego

Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA