REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Magdalena Przepiórka
Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia.
Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia.

REKLAMA

REKLAMA

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. I wreszcie ostatnia czynności, czyli uiszczenie opłaty przez zainteresowanego.

Wyłączenie z produkcji rolnej

Aby wyjaśnić na czym polega wyłączenie z produkcji rolnej, należy rozpocząć od opisania czym jest działalność rolnicza. Otóż przez działalność rolniczą należy rozumieć produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb. Działalność rolnicza obejmuje również działalność w zakresie produkcji pszczelarskiej.

REKLAMA

W świetle powyższego można więc stwierdzić, że wyłączenie z produkcji rolniczej oznacza wyłączenie spod prowadzenia opisanej działalności rolniczej.

Zobacz również: Jak odrolnić działkę?

Zgoda marszałka województwa

Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:

1. gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha – wymaga zgody Ministra Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
- wymaga zgody marszałka województwa wyrażonej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

Wniosek

Właściciel działki, który domaga się jej odrolnienia powinien złożyć wniosek w starostwie powiatowym właściwym ze względu na miejsce jej położenia. Do takiego wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, m.in.: 1 mapę na oryginalnym podkładzie geodezyjnym wraz z opisem własności gruntów; wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, a także dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością (najlepiej, aby to był akt notarialny lub wypis z księgi wieczystej).

Opłata roczna

Osoba, która chce wyłączyć grunty z produkcji rolnej powinna uiścić opłatę roczną od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. Faktyczne wyłączenie oznacza rzeczywiste rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowania gruntów.

W przypadku gruntów rolnych pod budynkami mieszkalnymi lub innymi budynkami i urządzeniami wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych i służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, nie uważa się za wyłączenie tych gruntów z produkcji sytuację, w której przerwa w rolniczym użytkowaniu jest spowodowana zmianą kierunków produkcji rolniczej i trwa nie dłużej niż 5 lat włącznie.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

REKLAMA

Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, czyli właściciel danej nieruchomości gruntowej, użytkownik wieczysty, posiadacz samoistny, użytkownik, dzierżawca, zarządca, jest zobowiązana do obliczania i uiszczania opłat rocznych.

Właściciel, który w okresie 2 lat zrezygnuje w całości lub w części z uzyskanego prawa do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej, otrzyma zwrot należności, jaką uiścił, odpowiednio do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Zwrot uiszczonej należności następuje w terminie do trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezygnacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA