REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

Funkcjonujące w obrocie podmioty zawierają między sobą umowy. Umowy te mogą dojść do skutku poprzez ofertę i jej przyjęcie, w wyniku aukcji lub przetargu, a także w wyniku prowadzenia negocjacji. Czy jeśli kontrahent prowadzi nieuczciwe negocjacje możesz domagać się odszkodowania?

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

REKLAMA

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem lokalu?

Jeśli najemca lokali w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem lokalu bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Przed rozpoczęciem budowy prawo budowlane zobowiązuje uczestników procesu budowlanego do licznych sformalizowanych działań, które wymagają składania wniosków, pism oraz odwołań. Szczególnie wiele obowiązków w tym zakresie spoczywa na samym inwestorze.

Jak samodzielnie naprawić szybę w samochodzie?

Czy naprawa szyby domowym sposobem jest możliwa do zrealizowania? W jakich przypadkach opłacalna jest własnoręczna naprawa, a kiedy kupno nowej szyby jest dużo lepszym rozwiązaniem?

Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC? Poradnik

Na wypłatę pieniędzy z tytułu ubezpieczenia OC i AC nie warto liczyć przede wszystkim, gdy zainteresowany odkryje, że właściciel samochodu wyrządził szkodę sam sobie, ale powodów odmowy może być, co najmniej kilka.

REKLAMA

Czy hipoteka przymusowa obciąża nowego właściciela nieruchomości?

Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Zostaje wpisana w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Co stanie się, jeżeli wniosek zostanie złożony, a zmieni się nabywca nieruchomości?

Czy można najemcę wyrzucić „na bruk”?

Rozwiązanie umowy najmu lub upływ terminu na jaki została zawarta wiąże się z koniecznością opróżnienia lokalu przez najemcę. Czy istnieje możliwość, że najemca trafi na bruk?

Dla kogo odszkodowanie z ubezpieczenia rolników?

Jednym ze świadczeń przysługujących rolnikowi lub jego członkom rodziny z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego jest jednorazowe odszkodowanie.

Czy przebudowa strychu wymaga zgody właścicieli lokali?

W ustawie o własności lokali zostały wyróżnione czynności zwykłego zarządu, które zarząd wspólnoty mieszkaniowej może podejmować samodzielnie oraz czynności przekraczające zwykły zarząd, do których podjęcia wymagana jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie danej czynności. Przeprowadzenie przebudowy strychu, ustanowienie na nim odrębnej własności, a także rozporządzanie nim jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Oznacza to, że nie może być ona dokonana bez zgody właścicieli lokali.

O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną.

Na czym polega obowiązek meldunkowy

W dniu 24 września 2010 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o ewidencji ludności, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Nadchodzące zmiany mają przede wszystkim doprowadzić do uproszczenia procedur związanych z obowiązkiem meldunkowym, który zostanie zniesiony i zastąpiony instytucją rejestracji miejsca zamieszkania. Co ważne zameldowania będzie można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, a formularz potrzebny do jego dokonania zostanie udostępniony na stronie internetowej urzędu i będzie go można wydrukować i uzupełnić w domu.

Czy zasiedzenie można orzec bez udziału właściciela

Stwierdzenie zasiedzenia następuje w trybie postępowania nieprocesowego. Stroną postępowania jest osoba biorąca udział w sprawie, a nie osoba, która powinna wziąć w niej udział. Oznacza to, że brak uczestnictwa właściciela nieruchomości w postępowaniu nie powoduje jego nieważności.

Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup i montaż kolektorów słonecznych. Aby otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków, a jest o co się ubiegać – Fundusz przeznaczy na ten cel 300 mln złotych.

Odszkodowanie od najemcy

Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są aktualizowane systematycznie, w związku z czym użytkownicy są zaskakiwani podwyżkami nawet od tysiąca do kilku tysięcy procent. Sprawą ma zająć się resort gospodarki.

Wielcy kontrulują rynek mieszkań

W tym roku rozpoczęła się budowa ponad 27 tysięcy mieszkań. Jak się okazuje, większość to inwestycje dużych deweloperów. Mniejsze firmy mają problem z uzyskaniem kredytu na inwestycje.

Jak uzyskać odszkodowanie za zatopione auto

Twoje auto zostało zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi lub podtopienia? Możesz liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy wykupiłeś odpowiednią polisę.

Niekonstytucyjne wpisy blokują obrót ziemią

Na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego za niekonstytucyjne uznane zostały przepisy umożliwiające Agencji Nieruchomości Rolnych odkup nieruchomości. Choć przepisy już nie obowiązują, jak się okazuje, właściciele tych nieruchomości mają znaczne problemy z usunięciem takiego wpisu z księgi wieczystej.

Kara za odstąpienie od umowy z deweloperem

Kara za odstąpienie od umowy i zwrot lokalu bywa bardzo wysoka. Niektóre z firm deweloperskich nakładają bowiem kary w wysokości nawet do 8% wartości nieruchomości. Problem wydaje się jednak o tyle niewielki, że coraz mniej osób decyduje się na odstąpienie od umowy.

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory, legalizacja domu lub budynku gospodarczego postawionego bez wymaganych zezwoleń była możliwa tylko teoretycznie. W praktyce wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ma ułatwić legalizację samowoli budowlanej.

Jak domagać się usunięcia wad budynku przez dewelopera?

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.

Jak działają pośrednicy nieruchomości

Po wakacyjnym odpoczynku, już wkrótce rynek nieruchomości znów znacznie się ożywi. Chcą skorzystać z tego również nieuczciwi pośrednicy. Jak się przed nimi ustrzec?

Jak eksmitować uciążliwego lokatora

Sposobem na usunięcie z mieszkania lokatora, który nie chce opróżnić lokalu jest eksmisja. Kiedy można złożyć pozew? Kiedy w sprawę zostanie zaangażowany komornik? Czy rzeczy eksmitowanych mogą zostać sprzedane?

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

Odszkodowanie za wypadek w szkole

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych co dziesiąty uczeń ulega wypadkowi podczas zajęć. Wszelkie roszczenia odszkodowawcze z tego tytułu powinny być kierowane przeciwko organowi prowadzącemu szkołę

Kiedy zastosować wymianę hydroizolacji dachu?

Jeżeli pokrycie dachu przestaje być szczelne i zaczyna przeciekać, warto zastosować wymianę hydroizolacji zamiast uzupełniania brakujących elementów folą lub papą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można izolację wykonać pod inne rodzaje pokrycia dachu.

Czy można dokonać ocieplenia pod pokryciem dachu?

Jeżeli nasz dach jest nieszczelny, źle ocieplony lub oświetlony, warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu. Dokonując remontów budowlanych, w celu ocieplania pokrycia dachowego nie trzeba ingerować w strukturę zabudowy poddasza – co oznacza, iż jest to dobre rozwiązanie. Do ocieplenia dachu warto wykorzystać materiały charakteryzujące się bardzo dobrą zdolnością do izolacji cieplnej, odporne na wilgoć.

Czy wymianę dachu należy zgłosić do starostwa

Decydując się na remont domu bez zgody starostwa, narażamy się na ryzyko wstrzymania prac budowlanych. Wymiana dachu wymaga legalizacji. W tym celu należy przedłożyć wymagane dokumenty.

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Dach w całej konstrukcji domu jest najistotniejszym elementem. Materiał, z którego wykonany jest cały dach ulega zniszczeniu z upływem lat, pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego też powodu, koniecznie należy dokonać wymiany pokrycia dachu, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Upadek biura podróży: gdy odszkodowanie będzie za małe?

Biura podróży muszą obowiązkowo posiadać ubezpieczenie lub gwarancję bankową zabezpieczającą interesy turystów w przypadku niewypłacalność. Co jednak, gdy suma ubezpieczenia nie wystarczy na odszkodowania?

Jak zgłosić roszczenie po upadku biura podróży?

Pokrycie roszczeń z powodu niewypłacalności biura podróży jest obowiązkiem ubezpieczyciela. Na wezwanie marszałka województwa jest on zobowiązany najpierw pokryć koszty powrotu klientów do kraju. Z pozostałej kwoty są wypłacane odszkodowania.

Jak dochodzić odszkodowania w przypadku upadłości biura podróży?

Biuro podróży składa wniosek o upadłość... Jakie prawa, w takiej sytuacji, przysługują turystom? Czy można liczyć na zwrot pieniędzy?

Jakie odszkodowanie przy zgubionej przesyłce?

W razie utraty przesyłki kurier będzie odpowiadał tylko do wysokości jej wartości. W razie przesyłki o wartości deklarowanej należy się odszkodowanie w jej wysokości.

Szybsze odszkodowanie za orzeczenia sądowe

Od 24 września 2010 r. uzyskanie odszkodowania za błędne orzeczenie sądu będzie prostsze. Pozew odszkodowawczy będzie wnoszony od razu sądu powszechnego.

Jak stworzyć solidną podłogę?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.

Czy inwestycja w termomodernizację jest opłacalna?

Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki. Dlatego też zaleca się dokonanie takich zmian, które spowodują ograniczenie ciepła, a zarazem zwiększą sprawność systemu instalacji grzewczej.

System inteligentnych urządzeń w nowoczesnym domu

We współczesnych czasach organizacja życia w domach zmierza ku temu, aby coraz więcej czasu spędzać w czterech kątach. Dlatego, też w celu usprawnienia naszych codziennych obowiązków decydujemy się na zakup coraz to nowszych urządzeń.

Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do jasnych, eleganckich wnętrz, zapewniających nam maksymalny komfort. Coraz częściej architekci projektując dom stosują przeszklone konstrukcje. Duże i jasne wnętrze jest obecnie akceptowanym i pożądanym elementem naszego wymarzonego domu.

W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?

Tempo naszego życia wzrasta. Podnoszą się także nasze wymagania, co do komfortu życia, a co z tym się wiąże – w stosunku do dobrze zaprojektowanych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Coraz częściej ludzie planują swoją przyszłość, dlatego też muszą być gotowi na różnego rodzaju zmiany – tj. standardy budowania, nasze oczekiwania i potrzeby, warunki życia, możliwości techniczne.

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Na czym polega podział nieruchomości

Podział nieruchomości prowadzi do wydzielenia z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek. Podstawowym kryterium dopuszczalności podziału jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania. Często zdarza się tak, że na skutek zmiany stanu prawnego danego terenu, opinia wójta o zgodności podziału jest nieaktualna i w konsekwencji nie będzie możliwe zatwierdzenie podziału.

Czy sąd wieczystoksięgowy ustala prawo własności

Prawo własności nieruchomości podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, którą prowadzi sąd rejonowy. Z wnioskiem o wpis może wystąpić właściciel nieruchomości. Jeżeli osoba składająca wniosek nie udowodni własności, nie można jej ustalać w postępowaniu wieczystoksięgowym. W takim przypadku właściwe jest postępowanie procesowe.

REKLAMA