REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy najemca może rzecz oddać do bezpłatnego używania albo w podnajem

W przypadku najmu lokali – bez zgodny wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć.
W przypadku najmu lokali – bez zgodny wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy art. 668 § 1 kodeksu cywilnego – najemca może rzecz najęta oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W przypadku oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używania zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Czy najemca może przekazać realizację swoich uprawnień innym osobom?

Na podstawie art. 668 § 1 kodeksu cywilnego najemca ma prawo przekazać realizacje swoich uprawnień, od przedmiotu najmu w całości lub w części, innym osobom na podstawie dodatkowej umowy, której stroną nie jest wynajmujący.

REKLAMA

W przypadku najmu lokali – bez zgodny wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Jednakże zgodna wynajmującego nie jest wymagana, co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

Najemca nie może przenieść na osobę trzecią więcej uprawnień niż sam posiada. Stąd też przedmiot najmu może być używany zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Za realizację wyżej opisanej zasady, względem wynajmującego odpowiedzialność ponosi zarówno osoba trzecia, jak i najemca.

Zobacz również: Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem lokalu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakich przypadkach nie stosuje się przepisu art. 688 kodeksu cywilnego?

REKLAMA

Na mocy art. 668 § 1 i art. 688 ² Kodeksu cywilnego ustawodawca wyróżnia dwie odmienne sytuacje – dotyczące zawarcia umowy o nieodpłatne używanie oraz zawarcia odpłatnej umowy podnajmu. Warto zwrócić uwagę na to, iż przepis art. 688 Kodeksu cywilnego nie obejmuje przypadków, kiedy oddanie przedmiotu najmu następuje bez zamiaru powołania stosunku prawnego, np. w ramach stosunków rodzinnych itp. Nie stosuje się go także w przypadkach, kiedy najemca korzysta z przedmiotu najmu przy udziale osób trzecich, np. pracowników.

Mając na względzie fakt, iż wynajmujący nie pozostaje w bezpośrednim stosunku prawnym z osobą, której najemca oddaje przedmiot najmu na podstawie w/w umów, konieczne stało się uregulowanie podstawowych stosunków w/w czynności.

Rozważając powyższe zagadnienie, warto wspomnieć o sytuacji dotyczącej lokali spółdzielczych. W odniesieniu do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgodny spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części.

Zobacz również serwis: Najem

Podstawa prawna:
- art. 668 § 1 Kodeks cywilny
- art. 688 ² Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA