REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak eksmitować uciążliwego lokatora

Marta Wrzosek

REKLAMA

REKLAMA

Sposobem na usunięcie z mieszkania lokatora, który nie chce opróżnić lokalu jest eksmisja. Kiedy można złożyć pozew? Kiedy w sprawę zostanie zaangażowany komornik? Czy rzeczy eksmitowanych mogą zostać sprzedane?

Kiedy można złożyć pozew o eksmisję?

REKLAMA

Jeżeli najemca stracił prawo do przebywania w lokalu (rozwiązano z nim umowę najmu), powinien dobrowolnie opuścić lokal w wyznaczonym terminie. Gdyby nie chciał tego uczynić celowo, wówczas mamy prawo wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję (powództwem o przymusowe opróżnienie lokalu).

Który sąd rozpatrzy naszą sprawę? Właściwy jest sąd rejonowy dla miejsca zamieszkania pozwanego. W pozwie należy zawrzeć m.in.:
1. dokładny adres pozwanych;
2. okoliczności, na podstawie których domagamy się eksmisji lokatorów;
3. uzasadnienie żądania;
4. wartość przedmiotu sporu (w tym przypadku – wysokość trzymiesięcznego czynszu za lokal);
5. wskazanie dowodów, potwierdzających te okoliczności.

Składając pozew o eksmisję, należy uiścić opłatę w wysokości 200 zł.

Zobacz: Wszystko o pozwach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najem okazjonalny

REKLAMA

Dzięki wprowadzonym 28 stycznia 2010 roku przepisom dotyczącym najmu okazjonalnego, najemcy nie muszą już martwić się o to, że wynajmujący nie będzie chciał opuścić lokalu po rozwiązaniu umowy. Przepisy wprowadziły bowiem, bardzo korzystne dla najemcy, uregulowania.

Do umowy najmu, najemca jest zobowiązany dołączyć notarialne oświadczenie o poddaniu się eksmisji do wskazanego przez siebie lokalu. W praktyce oznacza to, że w razie rozwiązania umowy najmu (lub upływu czasu, na jaki została zawarta), najemca ma obowiązek opuścić lokal.

Jeżeli nie uczyni tego dobrowolnie, wynajmujący w pierwszej kolejności dostarcza mu pismo z żądaniem opróżnienia lokalu w wyznaczonym terminie. Jeżeli nawet mimo wręczenia pisma, lokator nie opuści mieszkania, wówczas wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o nadanie notarialnemu oświadczeniu (temu dołączonemu do umowy najmu) klauzuli wykonalności. Jeżeli takie otrzyma, może z nim pójść do komornika, który zajmie się sprawa usunięcia lokatora z mieszkania. Lokator będzie musiał przenieść się do lokalu, który wskazał w umowie, a gdyby on okazał się nieprawdziwy, wówczas pozostanie bez mieszkania…

Zobacz: Czym jestem najem okazjonalny

A co z rzeczami eksmitowanych?

W trakcie postępowania eksmisyjnego, komornik jest zobowiązany do usunięcia z mieszkania jego lokatorów, ale także rzeczy do nich należących. Rzeczy powinny zostać oddane eksmitowanemu. Gdyby jednak nie był on obecny, można je zwrócić dorosłemu domownikowi. W razie i jego nieobecności komornik powinien ustanowić dozorcę i oddać mu rzeczy na przechowanie, na koszt eksmitowanego.

Eksmitowany ma, co do zasady, co najmniej 30 dni na ich odbiór. Jeżeli tego nie uczyni, komornik zarządza ich sprzedaż.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA