reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Jak eksmitować uciążliwego lokatora

Jak eksmitować uciążliwego lokatora

Sposobem na usunięcie z mieszkania lokatora, który nie chce opróżnić lokalu jest eksmisja. Kiedy można złożyć pozew? Kiedy w sprawę zostanie zaangażowany komornik? Czy rzeczy eksmitowanych mogą zostać sprzedane?

Jeżeli najemca stracił prawo do przebywania w lokalu (rozwiązano z nim umowę najmu), powinien dobrowolnie opuścić lokal w wyznaczonym terminie. Gdyby nie chciał tego uczynić celowo, wówczas mamy prawo wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję (powództwem o przymusowe opróżnienie lokalu).

Który sąd rozpatrzy naszą sprawę? Właściwy jest sąd rejonowy dla miejsca zamieszkania pozwanego. W pozwie należy zawrzeć m.in.:
1. dokładny adres pozwanych;
2. okoliczności, na podstawie których domagamy się eksmisji lokatorów;
3. uzasadnienie żądania;
4. wartość przedmiotu sporu (w tym przypadku – wysokość trzymiesięcznego czynszu za lokal);
5. wskazanie dowodów, potwierdzających te okoliczności.

Składając pozew o eksmisję, należy uiścić opłatę w wysokości 200 zł.

Zobacz: Wszystko o pozwach

Dzięki wprowadzonym 28 stycznia 2010 roku przepisom dotyczącym najmu okazjonalnego, najemcy nie muszą już martwić się o to, że wynajmujący nie będzie chciał opuścić lokalu po rozwiązaniu umowy. Przepisy wprowadziły bowiem, bardzo korzystne dla najemcy, uregulowania.

Do umowy najmu, najemca jest zobowiązany dołączyć notarialne oświadczenie o poddaniu się eksmisji do wskazanego przez siebie lokalu. W praktyce oznacza to, że w razie rozwiązania umowy najmu (lub upływu czasu, na jaki została zawarta), najemca ma obowiązek opuścić lokal.

Jeżeli nie uczyni tego dobrowolnie, wynajmujący w pierwszej kolejności dostarcza mu pismo z żądaniem opróżnienia lokalu w wyznaczonym terminie. Jeżeli nawet mimo wręczenia pisma, lokator nie opuści mieszkania, wówczas wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o nadanie notarialnemu oświadczeniu (temu dołączonemu do umowy najmu) klauzuli wykonalności. Jeżeli takie otrzyma, może z nim pójść do komornika, który zajmie się sprawa usunięcia lokatora z mieszkania. Lokator będzie musiał przenieść się do lokalu, który wskazał w umowie, a gdyby on okazał się nieprawdziwy, wówczas pozostanie bez mieszkania…

Zobacz: Czym jestem najem okazjonalny

W trakcie postępowania eksmisyjnego, komornik jest zobowiązany do usunięcia z mieszkania jego lokatorów, ale także rzeczy do nich należących. Rzeczy powinny zostać oddane eksmitowanemu. Gdyby jednak nie był on obecny, można je zwrócić dorosłemu domownikowi. W razie i jego nieobecności komornik powinien ustanowić dozorcę i oddać mu rzeczy na przechowanie, na koszt eksmitowanego.

Eksmitowany ma, co do zasady, co najmniej 30 dni na ich odbiór. Jeżeli tego nie uczyni, komornik zarządza ich sprzedaż.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama