REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Reklamacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieopłacona apelacja - skutki

Terminowe opłacenie apelacji we właściwej kwocie jest jednym z podstawowych obowiązków skarżącego. Jakie skutki spowoduje nieopłacenie apelacji?

Czy sądy mogą zawieszać sprawy frankowiczów?

Spory frankowiczów z bankami trwają już ponad 4 lata – jednak wciąż niewiele jest prawomocnych orzeczeń, choć liczba wyroków sądów I instancji na korzyść frankowiczów stale rośnie. W natłoku nowych spraw i braku wykrystalizowanej linii orzeczniczej sądy chętnie uciekają od wydawania wyroków zawieszając postępowania sądowe z uwagi na toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowanie dotyczące pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie frankowej. Zdaniem sądów rozstrzygnięcie TSUE może mieć charakter prejudycjalny wobec zawieszonego postępowania. Z tą praktyką nie zgadza się Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR

W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, sąd na wniosek może zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej znajduje się wzór wniosku o zmianę takiego postanowienia.

Nakaz zapłaty - krótki poradnik dla dłużnika

Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym i dopiero w dalszej kolejności zostaje on, wraz z pozwem, doręczony pozwanemu. Otrzymana zatem pocztą przesyłka z sądu, w której znajduje się nakaz zapłaty jest często zaskoczeniem dla pozwanych. Ze zdziwieniem przyjmują oni fakt, że nakaz został wydany bez ich wiedzy i udziału, czyli przed tym, gdy w ogóle uzyskali wiedzę, że zostali pozwani.

REKLAMA

Reforma Kodeksu postępowania karnego - proces ma być szybszy

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało reformę Kodeksu postępowania karnego. Proces ma być szybszy., a uzasadnienia wyroków bardziej zrozumiałe.

Stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego - od 18 września 2018 r.

Minister sprawiedliwości określił nowe stawki wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami stanowiące podstawę do zasądzania przez sąd kosztów zastępstwa prawnego. Nowe, znacznie wyższe niż dotychczas stawki wynagrodzenia zaczną obowiązywać od 18 września 2018 r.

Pytanie prejudycjalne do TSUE - czym jest i jakie ma znaczenie?

W jakich przypadkach sąd może wystąpić do TSUE z pytaniem prejudycjalnym? Jakie znaczenie dla sądu krajowego ma orzeczenie prejudycjalne?

Odwołany lot, uszkodzony bagaż - procedura reklamacyjna krok po kroku

W przypadku odwołania lotu pasażerowie mogą domagać się odszkodowania. Linie lotnicze ponoszą również odpowiedzialność za uszkodzony bagaż. Europejskie Centrum Konsumenckie podpowiada jak wygląda procedura reklamacyjna krok po kroku.

REKLAMA

Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Od 27 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozpatrywania wniosku o wydanie dziecka z Polski. Sprawy takie trafią do wyspecjalizowanych sędziów.

Uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości

Ustawa prawo restrukturyzacyjne przewiduje możliwość złożenia uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości na wypadek niepowodzenia postępowania restrukturyzacyjnego, tzn. w sytuacji umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego albo postanowienia o odmowie zatwierdzenia układu. Instytucja ta jest swoistą nowością, a docelowo ma służyć zabezpieczeniu interesów wierzycieli poprzez możliwość szybkiego złożenia wniosku o upadłość zachowując przy tym alternatywnie ustanowione zabezpieczenia majątku dłużnika od momentu umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego lub odmowy zatwierdzenia układu do prawomocnego rozpoznania wniosku upadłościowego.

Orzeczenie sądu o separacji

Każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację, jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia. O czym rozstrzyga sąd w orzeczeniu o separacji?

Problemy pasażerów linii lotniczych - jak pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie?

Pasażerom linii lotniczych przysługuje wiele praw m. in. odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. W takich sprawach bezpłatnie pomaga sieć Europejskich Centrów Konsumenckich.

Reklamacja nieudanej wycieczki - ułatwienia dla konsumentów od połowy 2018 r.

Od początku lipca 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych. Ułatwiają one m.in. złożenie reklamacji nieudanej wycieczki. Pomimo korzystniejszych przepisów przy wyborze biura podróży zawsze warto zachować rozsądek.

Zmiany w zasadach reklamacji imprez turystycznych od 1 lipca 2018 r.

1 lipca 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Co się zmieni?

Zaginiona przesyłka – co robić?

Zdarza się, że przesyłki – te małe i te trochę większe, a zwłaszcza te nadawane za pośrednictwem Poczty Polskiej, giną w drodze do adresata. Co więc można na to poradzić? Czy jest jakiś sposób aby uzyskać zadośćuczynienie? Odpowiedź jest jedna: należy wnieść reklamację do operatora pocztowego, u którego przesyłka została nadana. Ile czasu ma operator na odpowiedź na reklamację i jakie odszkodowanie możesz uzyskać?

Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Czy w takim wypadku zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy? SA w Białymstoku odpowiada: jeżeli między zawałem, a wykonywaną pracą zachodzi związek przyczynowo-skutkowy to zawał można kwalifikować jako wypadek przy pracy.

Reklamacja u przewoźnika - kiedy trzeba iść do sądu?

Przewoźnicy nie zawsze uznają reklamacje pasażerów. Może się zdarzyć, że mimo Twojego odwołania przewoźnik podtrzyma swoje stanowisko. Nie przekreśla to jednak definitywnie szansy na odzyskanie należności czy uzyskanie odszkodowania. Masz jeszcze dwie inne drogi – sądową oraz polubowną. Urząd Transportu Kolejowego podpowiada jak z nich skorzystać.

Reklamacja usługi pocztowej - uprawnieni, terminy

Reklamacja usługi pocztowej to jedno z uprawnień przysługujących konsumentom. Kto może wnieść reklamację i w jakim terminie? Kiedy zwrócić się o pomoc do Urzędu Komunikacji Elektronicznej?

Gwarancja, rękojmia - reklamacja konsumenta, obowiązki sprzedawcy i gwaranta

Uprawnienia reklamacyjne konsumentów oraz obowiązki sprzedawców towarów i usług wynikające rękojmi i obowiązki gwarantów wynikające z udzielonych gwarancji wyjaśniają eksperci z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyjaśnienia dotyczą m.in. problemów z reklamacją rzeczy kupionych w internecie od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą, towarów używanych, czy zakupów nabytych za granicą. Warto też wiedzieć jakiej pomocy może udzielić rzecznik konsumentów lub organizacja konsumencka, a także co zrobić jeżeli konsument zawarł umowę wskutek wprowadzenia w błąd przez pracownika przedsiębiorcy.

Wydatki związane z reklamacjami a koszty uzyskania przychodów

W indywidualnej interpretacji podatkowej z 10 kwietnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że nie może być kosztem uzyskania przychodów kwota zapłacona przez podatnika (producenta) na rzecz odbiorcy towarów, celem pokrycia kosztów usunięcia wady towarów (nieprzyjemnego zapachu). Interpretację komentuje Wojciech Safian, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych.

Odszkodowanie za opóźniony pociąg

W przypadku gdy pociąg twój pociąg opóźnił się masz prawo dochodzić odszkodowania. Urząd Transportu Kolejowego wskazuje kiedy odszkodowanie nam przysługuje oraz kiedy przewoźnik może nie udzielić odszkodowania lub ograniczyć jego wysokość.

Reklamacja biletu PKP za pomocą skanu biletu

Reklamacji biletu dokonasz teraz przez internet przy pomocy skanu biletu - to efekt nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady wnoszenia i rozpatrywania reklamacji w transporcie drogowo-kolejowym. Nowelizacja znacznie upraszcza procedurę reklamacji biletu PKP.

Błąd w akcie stanu cywilnego – co robić?

Co do zasady w aktach stanu cywilnego nie wolno czynić żadnych modyfikacji. Jednakże w sytuacji gdy np. do aktu urodzenia wkradnie się oczywisty błąd istnieje możliwość sprostowania omyłki w USC. Inaczej wygląda sytuacja, gdy dane zawarte w akcie okażą się niezgodne z prawdą ponieważ konieczne może być postępowanie sądowe, na skutek którego zostanie uchylony wadliwy akt.

Cofnięcie pozwu rozwodowego

Złożyłeś/złożyłaś pozew o rozwód ale z jakichś przyczyn jednak nie chcesz postępowania rozwodowego? Możesz cofnąć pozew o rozwód nawet już po wydaniu wyroku. Sposób i skuteczność cofnięcia pozwu rozwodowego zależy jednak od etapu postępowania na jakim pozew cofnięto.

Milczące uznanie reklamacji przez instytucję finansową

"Nieudzielenie przed podmiot rynku finansowego odpowiedzi na reklamację skutkuje jej milczącym uznaniem, to jest rozpatrzeniem zgodnie z wolą klienta" - mówi Tomasz Młynarski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika w takiej sytuacji bank czy ubezpieczyciel tylko w wyjątkowych sytuacjach może kwestionować zasadność naszych roszczeń.

Wzór sprzeciwu od wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym stanowi pewnego rodzaju propozycję kary składaną oskarżonemu przez sąd. Zarówno oskarżony jak i oskarżyciel mają prawo odrzucić propozycję sądu – służy temu sprzeciw od wyroku nakazowego. Wnosząc sprzeciw należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu odpowiednich terminów.

Sprzeciw od wyroku nakazowego

Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym stanowi pewnego rodzaju propozycję kary składaną oskarżonemu przez sąd. Zarówno oskarżony jak i oskarżyciel mają prawo odrzucić propozycję sądu – służy temu sprzeciw od wyroku nakazowego. Wnosząc sprzeciw należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu odpowiednich terminów.

Duża reforma prawa rodzinnego - alimenty natychmiastowe i nie tylko

Ministerstwo Sprawiedliwości zachęcone pozytywnymi skutkami ubiegłorocznych zmian w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego, proponuje kolejne zmiany. Reforma zakłada wprowadzenie tzw.''alimentów natychmiastowych'', a także uskutecznienie egzekwowania prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą.

Opłaty sądowe w 2018 r. - wyjaśnienia MS

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów - czytamy w oświadczeniu resortu. Tym samym ministerstwo nie potwierdziło informacji o drastycznych podwyżkach opłat m.in. w sprawach rozwodowych.

Kiedy można wyłączyć jawność rozprawy?

Jedną z naczelnych zasad prawa jest jawność rozpraw sądowych. Jak od każdej zasady i od tej są wyjątki. Kodeks postępowania karnego (kpk) określa w jakich okolicznościach możliwe jest wyłączenie jawności rozprawy karnej.

Krótsze okresy przedawnienia roszczeń majątkowych

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmianę przepisów, polegającą na skróceniu okresu przedawnienia w przypadku relacji konsument –  konsument i konsument – przedsiębiorca. Ponadto nie będzie można dochodzić przed sądem roszczeń przedawnionych.

Zmiany w naborze na aplikację prokuratorską i sędziowską – 2018 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów dotyczących naboru na aplikację prokuratorską i sędziowską. Do głównych zmian należy zaliczyć to, że kandydaci na aplikantów będą mieli możliwość napisania kazusu na własnym komputerze, a także zmniejszenie liczby wariantów odpowiedzi w teście do trzech.

Polubowne rozwiązywanie sporów konsumenckich

Co raz więcej Polaków korzysta z możliwości polubownego rozwiązywania sporów konsumenckich. Postępowanie polubowne stanowi bardzo szybką i tanią formę rozwiązania sporów konsumenckich. Warunkiem przystąpienia do tego rodzaju postępowania jest zgoda obu stron na jego przeprowadzenie.

Opłaty za rejestrację w KRS -  2018 r.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to publiczny rejestr dostarczający informacji o podmiotach uczestniczących w podmiocie gospodarczym. Niektóre z podmiotów mają obowiązek aby zarejestrować się w KRS co często wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych opłat.

Niska efektywność pracy sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę efektywności pracy sądów na podstawie ewidencji spraw i wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. Wyniki wskazują na niską efektywność sądów.

Wpis w sprawach sądowoadministracyjnych w 2018 r.

Wpis to opłata pobierana od pism rozpoczynających postępowanie sądowo-administracyjne. Wysokość wpisu różni się w zależności m.in. od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem czy też od rodzaju pisma jakie jest wnoszone do sądu.

System Losowego Przydziału Spraw 2018 r.

Od 2 stycznia 2018 r. w sądach zacznie funkcjonować System Losowego Przydziału Spraw. Nowy system zastąpi prezesów sądów w zadaniu przydzielania sędziom spraw. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że system bardzo dobrze spisał się w trakcie rozpoczętego w październiku br pilotażu.

Reklamacja w 2018 roku

Jakie uprawnienia uzyska konsument od 1 stycznia 2018 roku? Jak zmieni się odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi?

Elektroniczny KRS od 2020 r.

Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

Wywiad środowiskowy - nowe przepisy porządkujące wejdą w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy przewidującą uporządkowanie przepisów dotyczących wywiadów środowiskowych. Dzięki temu kuratorzy sądowi uzyskają niebudzącą wątpliwości podstawę prawną do przeprowadzania wywiadów środowiskowych.

Czy można zareklamować towar kupiony na promocji?

Black Friday już minął, jednak towar zakupiony podczas ogromnych wyprzedaży pozostał. Czy towar zakupiony w promocji można zareklamować? Odpowiedź brzmi: tak, konsumentowi w trakcie wyprzedaży przysługują takie same prawa jak w zwykle, co oznacza, że przeceniony towar można reklamować, chyba że przyczyną obniżki była wada, o której został poinformowany.  

MS planuje zmiany w postępowaniach gospodarczych

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział na sobotniej konferencji prasowej zmiany w postępowaniach gospodarczych. Nowa procedura ma być przemyślana, przyspieszona oraz uproszczona.

Black Friday - poradnik UOKiK dla konsumentów

W piątek 24 listopada sklepy będą kusić wyprzedażami. Zanim ulegniesz szałowi zakupów, sprawdź, czy okazja naprawdę jest okazją. Towar kupiony w atrakcyjnej cenie także możesz reklamować.

Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

Zarówno uznanie osoby za zmarłą jak i stwierdzenie przez sąd zgonu danej osoby wywołuje określone skutki w sferze spadkowej. Mimo iż te instytucje wywołują ten sam skutek to jednak różnią się jednak od siebie - sprawdź na czym polega różnica!

Jak się odwołać od opłaty dodatkowej ZTM?

Każda z osób korzystających z usług Zarządu Transportu Miejskiego ma świadomość tego, że jazda autobusem, tramwajem, metrem itd. bez biletu może skończyć się wezwaniem pasażera do uiszczenia opłaty dodatkowej. W pewnych przypadkach pasażer może skutecznie odwołać się od nałożonej na niego opłaty.

Ruszył pilotaż Systemu Losowego Przydziału Spraw 2018

Bezstronność jest podstawowym warunkiem sprawiedliwości w sądach. Dlatego przydzielanie spraw poszczególnym sędziom musi być całkowicie przejrzyste i wolne od „ręcznego” sterowania. Zapewni to komputerowy System Losowego Przydziału Spraw (SLPS), który zacznie obowiązywać we wszystkich sądach powszechnych w całym kraju od początku stycznia 2018 r. W dniu 16 października ruszył pilotaż systemu.

SO: Prywatne blokady są nielegalne

Tylko uprawniony organ państwowy może zakładać blokady na koła – tak orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Zakładanie blokad na koła to ograniczenie prawa własności i prawo do zastosowania tego środka ma wyłącznie państwo. Oznacza to, że prywatne blokady na koła są nielegalne.

Przepis o egzekucji z majątku byłego wspólnika spółki niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu. W tym zakresie przepis Kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z konstytucją.

Czy 16-latka może wyjść za mąż?

W polskim prawie zasadą jest to, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź o czym mowa!

Sądowe ustalenie ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego

Jeżeli matka dziecka nie chce oświadczyć, że mężczyzna jest ojcem dziecka może on ubiegać się o ustalenie ojcostwa na drodze sądowej. W tym celu musi złożyć pozew i na rozprawie udowodnić, że jest ojcem dziecka. Z pozwem w sprawie ustalenia ojcostwa może wystąpić także matka, dziecko lub nawet prokurator.

REKLAMA