reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu

Zarówno uznanie osoby za zmarłą jak i stwierdzenie przez sąd zgonu danej osoby wywołuje określone skutki w sferze spadkowej. Mimo iż te instytucje wywołują ten sam skutek to jednak różnią się jednak od siebie - sprawdź na czym polega różnica!

Z reguły jest tak, że śmierć osoby fizycznej jest stwierdzana przez lekarza, który wystawia kartę zgonu. Czasem jednak nie ma możliwości wystawienia karty zgonu m.in. gdy nie ma możliwości dokonania oględzin zwłok. W takim wypadku, aby wystawić kartę zgony konieczne jest uzyskanie postanowienia sądu o stwierdzeniu zgonu lub o uznaniu danej osoby za zmarłą.

Uznanie za zmarłego zostało uregulowane w Kodeksie Cywilnym (k.c.). Instytucję ta znajduje zastosowanie w przypadku zaginięć osób fizycznych i upływu określonego czasu od chwili zaginięcia takiej osoby. Efektem zastosowania tej instytucji jest uznanie przez sąd zaginionej osoby za zmarłą.

Dlaczego stosuje się instytucje uznania za zmarłego? Śmierć człowieka powoduje wiele skutków cywilnoprawnych m.in. skutki w zakresie dziedziczenia. Uznanie za zmarłego pozwala na usunięcie stanu niepewności, który towarzyszy zaginięciu dzięki czemu mogą zostać jasno określone kwestie małżeństwa czy też dziedziczenia.

Kogo można uznać za zmarłego?

Zgodnie z art. 29 k.c.  zaginionego można uznać za zmarłego, jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości wiadomo było, że jeszcze żył. Od tej reguły są 2 wyjątki:

  • gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył 70 lat, wystarczy upływ 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości wiadomo było, że jeszcze żył;
  • uznanie za zmarłego nie może mieć miejsca przed upływem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby 23 lata.

Za zmarłą można również uznać osobę, która:

  • zaginęła w czasie podróży powietrznej lub morskiej w związku z katastrofą statku lub okrętu albo w związku z innym szczególnym zdarzeniem. W takim wypadku uznanie za zmarłego następuje po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie;
  • zaginęła w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia innych niż już wskazane. W takim wypadku uznanie za zmarłego następuje po upływie roku od dnia, w którym niebezpieczeństwo ustało albo według okoliczności powinno było ustać.

Przyjmuje się, że zaginiony zmarł w chwili oznaczonej w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.

Zobacz również: Postępowanie spadkowe

Podsumowując, instytucję uznania za zmarłego stosuje się w stosunku do osób zaginionych, w przypadku których nie ma pewności czy żyją. Po upływie określonego w k.c. czasu uznaje się je za zmarłe ze względu na kwestie małżeńskie, dziedziczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu/ fot. Fotolia
Kiedy następuje uznanie za zmarłego, a kiedy sądowe stwierdzenie zgonu/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama