reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Opłaty za rejestrację w KRS -  2018 r.

Opłaty za rejestrację w KRS -  2018 r.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to publiczny rejestr dostarczający informacji o podmiotach uczestniczących w podmiocie gospodarczym. Niektóre z podmiotów mają obowiązek aby zarejestrować się w KRS co często wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych opłat.

Polecamy: Mała i średnia firma. Nowe przepisy 2018/2019

Kwestie związane z opłatami w KRS zostały uregulowane w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Przepisy tej ustawy stanowią, że opłacie sądowej podlegają takie czynności dokonywane w KRS jak rejestracja, wpis do rejestru dłużników/przedsiębiorców, wykreślenie podmiotu z rejestru, zmiana wpisu i wiele innych.

Co do zasady opłaty sądowe ponosi podmiot wnioskujący o dokonanie określonych czynności. Przepisy szczególne określają jednak pewne podmioty, które są zwolnione z opłat.

Stowarzyszenia są zwolnione z opłat sądowych w sprawach o wpis lub zmianę wpisu stowarzyszenia w KRS – chodzi tu jednak wyłącznie o pierwszy wpis.

W postępowaniu rejestrowym możemy wyróżnić następujące opłaty:

500 zł - Opłata za rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej:

  • 250 zł - wniosek o rejestrację w rejestrze przedsiębiorców KRS spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatyczny;

250 zł - Opłata od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej;

  • 500 zł gdy wniosek ten wiąże się z wpisem do rejestru przedsiębiorców;

300 zł - Opłata za wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego;

250 zł  - za zmiany we wpisie w rejestrze przedsiębiorców

  • 200 zł gdy chodzi o zmianę wpisu spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanej przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

150 zł – Opłata za dokonanie:

  • zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców;
  • wykreślenie z rejestru przedsiębiorców - bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego;
  • wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych;

40 zł - za uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym lub przyjęcie dokumentów.

Jeżeli jeden wnioskodawca składa kilka wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym to pobierana jest tylko jedna opłata z tym, że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach - pobiera się opłatę wyższą.

Od wniosków innych niż w/w pobiera się opłatę w wysokości 300 zł, jeżeli należą do właściwości sądu dokonującego wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 623 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama