REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadek, Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Umowa małżeńska „matrimonium contractum”, może zostać zawarta nieważnie z powodu jakiejś przeszkody zrywającej, od której nie uzyskano dyspensy. Dyspensy jednak nie można uzyskać od wszystkich przeszkód, dlatego też małżeństwo zostanie zawarte nieważnie.

Rozwód bez orzekania o winie - kiedy możliwy?

Kwestia winy za rozkład pożycia ma wpływ na obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi. Sąd nie orzeka o winie na zgodny wniosek małżonków. Ponadto w pewnych sytuacjach przypisanie któremukolwiek z małżonków winy za rozkład pożycia jest zwyczajnie niemożliwe.

Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?

Przepisy Kodeksu cywilnego jasno stanowią, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o związki konkubenckie. Oznacza to, że wnuki, wstępni ani rodzeństwo najemcy nie mają prawa zamieszkiwać w mieszkaniu swojego krewnego po jego śmierci.

REKLAMA

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

Jak zawrzeć związek małżeński za granicą

Jakie wymogi trzeba spełnić zawierając ślub w konsulacie?Obywatele polscy powinni pamiętać o przedstawieniu zaświadczeń z urzędu stanu cywilnego.

Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą

Osoba, która zawarła związek małżeński za granicą powinna zarejestrować go w Polsce. W tym celu należy udać się do urzędu stanu cywilnego. Formalności mogą załatwić też bliscy.

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

REKLAMA

Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?

Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 2

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 1

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonkowie, którzy chcą pozostać przy swoich odrębnych majątkach mogą sporządzić umowę. Rozwiązaniem może być również wniesienie do sądu powództwa o ustanowienie rozdzielności. O ile pierwszy ze sposobów jest dostępny dla każdego, o tyle orzeczenie sądu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Co to jest e-Posterunek?

Od października 2010 r. w pięciu komendach wojewódzkich w Polsce ma ruszyć projekt e-Posterunek. Nowy system obejmie Warszawę, Kraków, Poznań, Szczecin i Wrocław. Do końca 2011 r. ma działać na terenie całego kraju. Specjalne oprogramowanie ma przede wszystkim usprawnić pracę jednostek organizacyjnych Policji.

Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o sprawach rodziny. Nie zawsze dochodzą do porozumienia. Gdy różnice zdań dotyczą istotnych spraw rodziny, małżonkowie mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego

Jeżeli masz zamiar zawrzeć związek małżeński przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego musisz zgromadzić określone przez ustawodawcę dokumenty.

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

Małżonek nie dziedziczy w kilku różnych sytuacjach. Najprostsza to wówczas, gdy został pominięty w testamencie. Nie dziedziczy również wtedy, gdy zawarł umowę ze spadkodawcą, za jego życia, o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Czy w Kościele istnieje separacja?

Kościół katolicki nie dopuszcza rozwodu. Małżonkowie mają jednak możliwość rozłączenia. Takie prawo daje im separacja.

Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny

Jednym z obowiązków małżonków jest dbanie o dobro rodziny. Każdy z małżonków zobowiązany jest przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny zgodnie ze swoimi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi.

Co to jest akt małżeństwa?

Akt małżeństwa to jeden z aktów stanu cywilnego, sporządzany przez kierownika stanu cywilnego. Jest częścią księgi stanu cywilnego. Dokument ten stanowi potwierdzenie zawarcia małżeństwa.

Świadczenie pielęgnacyjne dla małżonka

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by osoba opiekująca się niepełnosprawnym małżonkiem miała prawo do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

Czy świadek może odmówić zeznań w procesie cywilnym?

Wezwana na świadka w procesie cywilnym osoba ma obowiązek złożenia zeznań w sprawie. Od tej zasady przewidziane są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka

Sąd może orzec eksmisję małżonka, który poprzez swoje rażąco naganne postępowanie uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Co może być dowodem w procesie?

Dobry materiał dowodowy w przypadku procesu sądowego to podstawa sukcesu. Zanim wytoczysz powództwo warto najpierw zebrać dowody. By tego dokonać trzeba wiedzieć co może nim być.

Wystarczy podpis jednego małżonka na zeznaniu PIT

Komisja Przyjazne Państwo proponuje, by do wspólnego rozliczenia małżonków z fiskusem wystarczał jeden podpis.

Przymusowe leczenie psychiatryczne

Poddanie się leczeniu psychiatrycznemu jest z reguły dobrowolne. W wyjątkowych jednak sytuacjach, istnieje możliwość zobowiązania do leczenia osoby, która nie zgadza się dobrowolnie na leczenie. Leczenie wbrew woli osoby chorej psychicznie jest więc ostatecznością.

Kiedy sąd może orzec separację?

Separacja wywołuje takie same skutki jak rozwód, tyle że małżeństwo nadal istnieje i nie można zawrzeć ponownego związku małżeńskiego. Separacja nie powoduje również rozwiązania małżeństwa i można ją znieść, ponadto po orzeczeniu separacji nie można wrócić do poprzedniego nazwiska.

Przestępstwa w rodzinie

Pewne zachowania członka rodziny dopuszczającego się stosowania przemocy w rodzinie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym.

Dodatkowa praca funkcjonariusza służby więziennej

Funkcjonariusze służby więziennej zainteresowani podjęciem dodatkowej pracy muszą uzyskać zgodę przełożonego. Obowiązujące od 13 sierpnia 2010r. przepisy wprowadzają nowy termin na wydanie przez kierownika jednostki organizacyjnej zezwolenia, który wynosi 14 dni.

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Likwidacja podziału tajemnic na zawodową i służbową

Informacje, które zawierają dane chronione, będą oznaczane jako ściśle tajne, tajne, poufne i zastrzeżone – wynika z nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nowelę z poprawkami przyjął Senat. Ponownie trafi ona do prac w Sejmie.

Kto i gdzie może wnieść skargę na ważność małżeństwa?

Sprawy o orzeczenie nieważności małżeństwa należy kierować tylko i wyłącznie da sądów kościelnych, a nie do sądów państwowych, cywilnych. Pojawia się jednak pytanie do którego konkretnie sądu powinna być skierowana prośba o orzeczenie naszego małżeństwa za nieważnie zawarte?

Czy bierzmowanie jest konieczne przed ślubem?

Często zdarza się, że na szkolnej katechezie, czy w momencie kiedy narzeczeni przychodzą do parafialnej kancelarii chcąc prosić o udzielenie sakramentu chrztu księża mówią, że bez sakramentu bierzmowania nie będzie można zawrzeć ważnie ślubu.

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

Dowód z zeznań świadków w postępowaniu cywilnym

Dowód z zeznań świadków jest środkiem dowodowym najczęściej wykorzystywanym w postępowaniu cywilnym. Dowód ten polega na złożeniu zeznań przez osobę fizyczną wezwaną w tym celu przed sąd, w postaci oświadczeń wiedzy, w zakresie znanych jej faktów, istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

Przebieg przesłuchania świadka

Przesłuchanie świadka prowadzi organ procesowy, który go wezwał do złożenia zeznań w danej sprawie. Istnieje kilka ważnych zasad prowadzenia takiego przesłuchania, takich jak przykładowo konieczność zapewnienia świadkowi swobody wypowiedzi. Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów: sprawdzenia jego danych osobowych, udzielenia świadkowi niezbędnych pouczeń, fazy swobodnej wypowiedzi oraz fazy pytań stron.

Odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka

Przepisy o odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z małżonków istotnie ewaluowały w styczniu 2005r. Obecnie małżonek jest znacznie lepiej chroniony przed zobowiązaniami zaciągniętymi przez współmałżonka.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zasadniczą funkcją ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków jest ochrona tego z małżonków, który z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych lub z innych przyczyn, np. stanu zdrowia, nie mógł pracować zarobkowo i powiększać swego majątku bądź jego możliwości były ograniczone.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej.

Odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zwykłe i potrzeby rodziny

Zakres odpowiedzialności małżonków za zaciągane zobowiązania zależy od rodzaju tych zobowiązań. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa

W powszechnym przekonaniu nie wyobrażamy sobie, żeby zawrzeć małżeństwo bez osobistego stawiennictwa. Niemniej jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika.

Warunki ustawowego upoważnienia małżonka do działania za współmałżonka

W literaturze prawniczej często pojawia się kontrowersja co do tego, czy wzajemna reprezentacja małżonków jest uprawnieniem, czy też obowiązkiem. Trafny wydaje się pogląd, że nie można mówić o obowiązku. reprezentacji, skoro ustawodawca stwierdza na mocy art. 29 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, że „małżonek może za niego działać”, „może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności”. Upoważnienie do działania za drugiego małżonka jest refleksem szeroko ujętego współdziałania małżonków i istniejącego między nimi zaufania.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Wady dotyczące zgody małżeńskiej

Każda umowa, aby odniosła skutek prawny musi być zaakceptowana poprzez kontrahentów.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego? Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne.Instytucja ta została wprowadzona w 1998 r. kiedy to Stolica Apostolska podpisała z Polską ustawę konkordatową.

REKLAMA