REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Poważne zaburzenia osobowości udaremniające współżycie małżeńskie i rodzinne może spowodować nałogowy alkoholizm.
Poważne zaburzenia osobowości udaremniające współżycie małżeńskie i rodzinne może spowodować nałogowy alkoholizm.

REKLAMA

REKLAMA

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich

REKLAMA

Jest to tytuł przesłanki procesowej, którego udowodnienie w procesie, umożliwia otrzymanie orzeczenia o nieważności małżeństwa.

Kan. 1095 p. 3. KPK dotyczy: nieprawidłowości w postępowaniu, czego przedmiotem był problem prawny polegający na niemożności lub niezdolności emocjonalnej w zaangażowanie się w pogłębianiu relacji uczuciowych lub braku chęci w wypełnianiu wspólnych obowiązków związanych z zawarciem małżeństwa według KPK, które w swojej celowości miały być skierowane na dobro wspólne małżonków.

Małżonkowie powinni troszczyć się o siebie nawzajem

REKLAMA

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny kanonistycznej „ małżeństwo to głęboka wspólnota życia i miłości powstała z aktu osobowego, przez który małżonkowie się sobie nawzajem oddają i przyjmują, świadczą sobie pomoc i posługę w zrozumieniu i miłości. Zespalają się w działaniu, troszczą się o wzajemne dobro, doświadczają jedności oraz osiągają coraz pełniejsze zjednoczenie” ( Ius Matrymoniale , 12 (85) 2007, s. 169.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba wyrażająca zgodę powinna być zdolna do jej wyrażenia, a więc winna rozumieć znaczenie przysięgi małżeńskiej być zdolną do podjęcia obowiązków wynikających z tej przysięgi.

Defekty osobowości stanowią przeszkodę do prawidłowego współżycia małżeńskiego

Nie wystarcza sama zdolność poznawcza pozwalająca na wyrażeniu zgody małżeńskiej, ale potrzebna jest zdolność do prawidłowego, zgodnego z celami małżeństwa współżycia małżeńskiego.

Chodzi o to, że nikt nie może zobowiązać się do czegoś, czego nie potrafi wypełnić. Przeszkodę w tworzeniu wspólnoty życia małżeńskiego stanowią poważne defekty osobowości, defekty sfery wolitywno-emocjonalnej.

Źródłem ukrytych powikłań, może okazać się atmosfera współczesnego życia społecznego. Istotną sprawą jest wskazanie, o jakie istotne obowiązki małżeńskie chodzi. Wprawdzie nie ma listy tych obowiązków, ale wśród najczęściej wymienianych znajduje się obowiązek tworzenia wspólnoty życia małżeńskiego. 

Zobacz również: Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

REKLAMA

Chodzi przede wszystkim o obowiązek nawiązywania więzi interpersonalnych, koniecznych do zbudowania wspólnoty całego życia małżeńskiego. Do tych obowiązków należy obowiązek świadczenia wzajemnej pomocy. Niezdolnym zatem będzie ten, kto jest niezdolny do ofiarności o współmałżonka ( Ius Matrymoniale t. 1 /6-9/ 1996, str.70-71).

Gdzie obowiązek nie może być wypełniony z braku zdolności i z tym brakiem strona wyraża zgodę małżeńską , to z natury rzeczy u drugiej strony rodzi się roszczenie powodowane poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości. Została bowiem pozbawiona należnych jej praw.

Nałogowy alkoholizm może spowodować zaburzenia osobowości

Poważne zaburzenia osobowości udaremniające współżycie małżeńskie i rodzinne może spowodować nałogowy alkoholizm. Chodzi o sytuację, kiedy występują objawy degradacyjne, objawy agresji, zagrożenie dla otoczenia, demolowanie, znęcanie się psychiczne, fizyczne wobec drugiej strony itp. i nie ma na to nadziei, by dotknięty alkoholizmem przezwyciężył swój nałóg, mimo obietnic i prób leczenia.

Ocena rodzaju i głębokości zaburzeń należy do biegłego powołanego do sprawy.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA