| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Jest to tytuł przesłanki procesowej, którego udowodnienie w procesie, umożliwia otrzymanie orzeczenia o nieważności małżeństwa.

Kan. 1095 p. 3. KPK dotyczy: nieprawidłowości w postępowaniu, czego przedmiotem był problem prawny polegający na niemożności lub niezdolności emocjonalnej w zaangażowanie się w pogłębianiu relacji uczuciowych lub braku chęci w wypełnianiu wspólnych obowiązków związanych z zawarciem małżeństwa według KPK, które w swojej celowości miały być skierowane na dobro wspólne małżonków.

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny kanonistycznej „ małżeństwo to głęboka wspólnota życia i miłości powstała z aktu osobowego, przez który małżonkowie się sobie nawzajem oddają i przyjmują, świadczą sobie pomoc i posługę w zrozumieniu i miłości. Zespalają się w działaniu, troszczą się o wzajemne dobro, doświadczają jedności oraz osiągają coraz pełniejsze zjednoczenie” ( Ius Matrymoniale , 12 (85) 2007, s. 169.)

Osoba wyrażająca zgodę powinna być zdolna do jej wyrażenia, a więc winna rozumieć znaczenie przysięgi małżeńskiej być zdolną do podjęcia obowiązków wynikających z tej przysięgi.

Nie wystarcza sama zdolność poznawcza pozwalająca na wyrażeniu zgody małżeńskiej, ale potrzebna jest zdolność do prawidłowego, zgodnego z celami małżeństwa współżycia małżeńskiego.

Chodzi o to, że nikt nie może zobowiązać się do czegoś, czego nie potrafi wypełnić. Przeszkodę w tworzeniu wspólnoty życia małżeńskiego stanowią poważne defekty osobowości, defekty sfery wolitywno-emocjonalnej.

Źródłem ukrytych powikłań, może okazać się atmosfera współczesnego życia społecznego. Istotną sprawą jest wskazanie, o jakie istotne obowiązki małżeńskie chodzi. Wprawdzie nie ma listy tych obowiązków, ale wśród najczęściej wymienianych znajduje się obowiązek tworzenia wspólnoty życia małżeńskiego. 

Zobacz również: Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Chodzi przede wszystkim o obowiązek nawiązywania więzi interpersonalnych, koniecznych do zbudowania wspólnoty całego życia małżeńskiego. Do tych obowiązków należy obowiązek świadczenia wzajemnej pomocy. Niezdolnym zatem będzie ten, kto jest niezdolny do ofiarności o współmałżonka ( Ius Matrymoniale t. 1 /6-9/ 1996, str.70-71).

Gdzie obowiązek nie może być wypełniony z braku zdolności i z tym brakiem strona wyraża zgodę małżeńską , to z natury rzeczy u drugiej strony rodzi się roszczenie powodowane poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości. Została bowiem pozbawiona należnych jej praw.

Poważne zaburzenia osobowości udaremniające współżycie małżeńskie i rodzinne może spowodować nałogowy alkoholizm. Chodzi o sytuację, kiedy występują objawy degradacyjne, objawy agresji, zagrożenie dla otoczenia, demolowanie, znęcanie się psychiczne, fizyczne wobec drugiej strony itp. i nie ma na to nadziei, by dotknięty alkoholizmem przezwyciężył swój nałóg, mimo obietnic i prób leczenia.

Ocena rodzaju i głębokości zaburzeń należy do biegłego powołanego do sprawy.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »