REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Przestępstwa narkotykowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagrożenia płynące z dobrowolnego poddania się karze w sprawie o posiadanie narkotyków

Większość osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków idzie na układ z Prokuratorem, tzn. po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego uzgadnia z Prokuratorem karę za popełnione przestępstwo posiadania narkotyków. Czy układ z prokuratorem jest korzystny dla oskarżonego?

Zawieszenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków

W pewnych okolicznościach może mieć miejsce zawieszenie postępowania o posiadanie narkotyków. Jakie okoliczności umożliwiają zawieszenie takiego postępowania?

Karalność za przestępstwo a warunkowe umorzenie postępowania

Na przeszkodzie w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania karnego stoi najczęściej fakt uprzedniej karalności osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków za przestępstwo umyślne. Czy taka osoba ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania?

Od czego zależy stopień społecznej szkodliwości posiadania narkotyków?

W przypadku znikomego stopnia szkodliwości społecznej istnieje możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków. Co decyduje o stopniu społecznej szkodliwości tego czynu?

REKLAMA

Kiedy posiadanie narkotyków nie jest przestępstwem?

Posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyku na własny użytek jest co do zasady przestępstwem ściganym z urzędu. Popełnienie go skutkuje pociągnięciem posiadacza do odpowiedzialności karnej. Czy posiadanie narkotyków zawsze jest przestępstwem?

Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Zgodnie z art. 62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za przestępstwo posiadania narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jakie czynniki mają wpływ na wysokość kary orzeczonej przez sąd?

Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Zgodnie z art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie znacznej ilości narkotyków podlega surowszej odpowiedzialności karnej od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kiedy posiadana ilość narkotyków będzie znaczna?

Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi określone jest w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tą ustawą za przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi grozi łagodniejsza kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

REKLAMA

Czy posiadanie znikomej ilości narkotyku jest przestępstwem?

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie narkotyku w znikomej ilości nie stanowi przestępstwa. Kiedy ilość narkotyku można uznać za śladową?

Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Zgodnie z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Czy posiadanie narkotyku zawsze będzie karane?

Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

To czy oskarżony posiada nieznaczną czy znaczną ilość narkotyku ma duże znaczenie przy wymierzaniu kary. Oba te pojęcia są jednak niedookreślone i to od sędziów zależy jak zadecydują w konkretnym przypadku. To niedookreślenie stało się przyczyną zadania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Stan wojenny z 1981 r.

Uchwała Rady Państwa wprowadziła z dniem 13 grudnia 1981 r. stan wojenny z polecenia Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Zarówno wydanie dekretów, jak i powołanie WRON było niezgodne z ówczesnym prawem.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Ograniczenie sprzedaży leków z pseudoefedryną

Leki zawierające pseudoefedryną używane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do odurzenia. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, nad którą toczą się prace ma ograniczyć dostęp do leków zawierających pseudoefedrynę.

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

TK: ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie może wejść w życie

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa nie może wejść w życie. Ustawa zakładała zwolnienie 10 proc. pracowników.

Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzą możliwość umorzenia postępowania wobec osoby posiadającej nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek. Zaostrzona zostanie również kara dla osób wprowadzających narkotyki do obrotu. Będą mogli zostać skazani nawet na 12 lat pozbawienia wolności.

Vademecum prawa karnego: posiadanie narkotyków

Czy za posiadanie małej ilości marihuany można trafić za kratki? Czy nakłanianie do zażywania narkotyków stanowi przestępstwo? Co to jest posiadanie narkotyków na własny użytek i czy jest karalne?

TK zakwestionował zmiany w prawie budowlanym

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację prawa budowlanego, która miała usprawnić proces inwestycyjny. Oznacza to, że inwestorzy nadal będą musieli ubiegać się o pozwolenia na budowę.

Skarga o wznowienie postępowania

Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem można wznowić. Skarga o wznowienie postępowania musi składać się z określonych elementów.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny sprawuje kontrolę nad zgodnością ustaw i innych aktów, które obowiązują w naszym systemie prawnym, z Konstytucją. Przejawem tej kontroli jest m.in. rozpoznawanie skarg konstytucyjnych.

Posiadacze narkotyków surowo karani

Senacka komisja wystąpiła z propozycją wykreślenia z ustawy o narkomanii przepisu umożliwiającego umorzenie postępowania w stosunku do osób posiadających nieznaczną ilość narkotyków.

Czy posiadanie narkotyków na własny użytek jest karalne?

Problem posiadania narkotyków na własny użytek był odmiennie traktowany przez polskie sądy. Jedne podkreślały, że zakaz ich posiadania jest niezależny od celu i czasu trwania, inne zaś – że krótkotrwałe posiadanie substancji odurzających nie jest czynem zabronionym. Jak rozstrzygnął spór Sąd Najwyższy?

W maju Trybunał rozstrzygnie o urzędniczej redukcji

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy pracę w administracji publicznej straci co dziesiąty urzędnik. Sędziowie będą musieli rozstrzygnąć o konstytucyjności ustawy o racjonalizacji zatrudnienia, którą rząd promował, jako sposób na ograniczenie przyrostu zatrudnienia w administracji. TK sprawę ma zbadać 10 maja 2011 r.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny to organ państwowy, który m.in. kontroluje zgodność ustaw i innych aktów, funkcjonujących w naszym systemie prawnym z Konstytucją RP, ustawami oraz umowami międzynarodowymi wiążącymi Polskę. Z Twojego punktu widzenia przejawem tej kontroli jest orzekanie w sprawach skarg konstytucyjnych (por. art. 188 pkt 5 Konstytucji).

TK: dekrety wprowadzający stan wojenny niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż dekrety wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Może mieć to znaczenie dla osób poszkodowanych.

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny to organ państwowy, który m.in. kontroluje zgodność ustaw i innych aktów, funkcjonujących w naszym systemie prawnym z Konstytucją RP, ustawami oraz umowami międzynarodowymi wiążącymi Polskę.

Posiadanie narkotyków na własny użytek

Do tej pory sądy w Polsce miały problem, czy za posiadanie znikomej ilości narkotyków, należy karać ich posiadacza. Wątpliwości rozwiało orzeczenie Sądu Najwyższego o dopuszczalności posiadania znikomych ilości substancji odurzających.

Jakie warunki należy spełnić, aby skarga konstytucyjna była ważna?

Skarga konstytucyjna to taki środek prawny, który pozwala osobie uprawnionej dochodzić swoich praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji przed Trybunałem Konstytucyjnym. Co zrobić, aby nasza skarga była ważna?

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu drogi prawnej, o ile droga ta jest przewidziana, w ciągu 3 miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Wysokie kary za handel narkotykami

Osoba zajmująca się handlem narkotyków zostanie skazana na karę pozbawienia wolności do 12 lat. Zatrzymany, który przy sobie będzie posiadał niewielką ilość narkotyków nie trafi za kratki.

Pijany rowerzysta nie utraci prawa jazdy

Zgodnie z nowelizacją art. 42 kodeksu karnego, od 25 lutego 2011 roku, rowerzysta zatrzymany pod wpływem alkoholu nie utraci prawa jazdy na auto.

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Obecnie obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 63 tak samo jak poprzednio obowiązująca ustawa z 1997 r., jako przestępstwo kwalifikuje nielegalna uprawę maku ( z wyjątkiem maku niskomorfinowego) konopi (z wyjątkiem konopi włóknistych) krzewów koki. Pod groźba kary zabronione jest także nielegalny zbiór mleczka makowego, opium, słomy makowej, liści koki, ziela konopi. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym nieznany był typ kwalifikowany omawianego przestępstwa.

Co grozi za kradzież narkotyków?

Obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomani samodzielnie w art. 64 rozstrzyga kwestie kradzieży środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego lub słomy makowej. Wskazany przepis stanowi lex specialis w stosunku do art. 278 § 1 i 3 kodeksu karnego, art. 279, art. 294 § 1 kodeksu karnego. oraz art. 119 kodeksu wykroczeń. Dla odpowiedzialności karnej za kradzież narkotyków obojętna jest ich wartość.

Obowiązek zawiadomienia o przestępstwach narkotykowych

Zgodnie z zasadą ogólną, którą wyraża art. 304 kodeksu postępowania karnego, prawny obowiązek zawiadomienia organów ścigania o fakcie popełnienia przestępstwa mają jedynie osoby kierujące instytucjami państwowymi i samorządowymi, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Dla pozostałych osób obowiązek zawiadomienia o przestępstwie ma wymiar jedynie obowiązku społecznego. Od przedstawionej powyżej zasady ogólnej wyjątek wprowadza art. 60 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Udzielenie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r., w art. 59 zabrania pod groźba kary udzielania innej osobie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. W poprzednio obowiązującej ustawie wskazane powyżej działanie penalizowane było w art. 46 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kara za wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r., zabrania pod groźbą kary zachowania określanego jako wytwarzanie, przetwarzanie oraz przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Penalizowane jest także przetwarzanie słomy makowej.

Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków?

Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r., penalizuje zachowanie polegające na udzielaniu innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwianiu albo umożliwianiu ich użycia albo nakłanianiu do użycia wskazanych powyżej substancji. Artykuł 58 jest odpowiednikiem art. 45 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r.

Co grozi za udział w obrocie narkotykami?

Przestępstwo udziału w obrocie narkotykami to przestępstwo określone w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wskazany przepis jest odpowiednikiem art. 43 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r. Omawiane przestępstwo występuje w trzech typach: typie podstawowym, typie uprzywilejowanym oraz typie kwalifikowanym.

Przestępstwo posiadania narkotyków

Niezależnie od oceny zasadności tego uregulowania na dzień dzisiejszy karalnym jest posiadanie wszystkich narkotyków nawet w najmniejszej ilości na swój użytek. Każde więc co do zasady ujecie osoby, która posiadać będzie zakazaną substancją skutkować będzie wszczęciem postępowania karnego, które w takich przypadkach z reguły kończy się wyrokiem skazującym.

Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków?

Niezależnie od oceny zasadności tego uregulowania na dzień dzisiejszy karalnym jest posiadanie wszystkich narkotyków nawet w najmniejszej ilości na swój użytek. Każde więc co do zasady ujecie osoby, która posiadać będzie zakazaną substancją skutkować będzie wszczęciem postępowania karnego, które w takich przypadkach z reguły kończy się wyrokiem skazującym. Omawiane przestępstwo jest przestępstwem powszechnym, które występuje zarówno w typie uprzywilejowanym jak i kwalifikowanym.

Uczący się rodzic ma prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2010, umożliwi osobom uczącym się osobom pełnoletnim, posiadającym dziecko, otrzymywanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Do zaległych świadczeń będą miały prawo także osoby, którym wcześniej ich odmówiono.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego

3 grudnia 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Andrzej Rzepliński nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Wiceprezesem został Stanisław Biernat.

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

26 listopada 2010 r. Sejm wybrał trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to adwokat Stanisław Rymar, profesor Piotr Tuleja i profesor Marek Zubik.

Emerytury pomostowe zgodne z Konstytucją

Nie będzie zmian w przyznawaniu emerytur pomostowych. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż pominięcie przedstawicieli niektórych zawodów w przyznaniu im prawa do emerytury pomostowej nie narusza konstytucyjnej zasady równości.

TK: Traktat lizboński jest zgodny z Konstytucją

 Tym samym nie przychylił się do wniosku senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis który pozbawia świadczeń z funduszu osoby pełnoletnie, uczące się i posiadające własne dziecko jest niezgodny z Konstytucją. Z chwilą ogłoszenia opisany przepis straci moc obowiązującą. Oznacza to, że osoby pełnoletnie i uczące się, które nie osiągnęły 25 roku życia i posiadają własne dziecko otrzymają świadczenia.

REKLAMA