| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Posiadacze narkotyków surowo karani

Posiadacze narkotyków surowo karani

Senacka komisja wystąpiła z propozycją wykreślenia z ustawy o narkomanii przepisu umożliwiającego umorzenie postępowania w stosunku do osób posiadających nieznaczną ilość narkotyków.

Odrzucenie poprawki zaproponował senator Stanisław Piotrowicz (PIS), według którego nowelizacja jest złym sygnałem ze strony ustawodawcy do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Obrona projektu

Projektu na posiedzeniu komisji praw człowieka, praworządności i petycji broniło natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest jednocześnie autorem nowelizacji. Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona argumentował, że zmiana ma służyć ściganiu dilerów, czyli osób, które żyją z narkobiznesu.

Jednocześnie należy odstąpić od umieszczania w więzieniu uzależnionych i potrzebujących specjalistycznej pomocy.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Sprawozdanie komisji zostanie poddane głosowaniu w przyszłym tygodniu podczas posiedzenia Senatu. Wtedy właśnie ostatecznie okaże się, czy zmiana do polskiego prawa zostanie wprowadzona, czy projekt przepadnie.

Nowela została uchwalona przez Sejm 1 kwietnia. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Poseł Ryszard Kalisz (SLD) przekonywał wówczas, że całkowity zakaz posiadania narkotyków, który obowiązuje od 2000 roku, mógł wpłynąć na zwiększenie zainteresowania młodych ludzi dopalaczami.

Resort podkreśla również, że przyjęta przez posłów w tym miesiącu nowelizacja nie oznacza legalizacji narkotyków w naszym kraju.

– Ta zmiana jest bardzo mała. Tutaj nawet nie można użyć sformułowania liberalizacja – komentuje poseł Marek Balicki (SLD).

Pełny artykuł: Postępowania wobec narkomana nie powinny podlegać umorzeniu

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »