| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków?

Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków?

Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r., penalizuje zachowanie polegające na udzielaniu innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwianiu albo umożliwianiu ich użycia albo nakłanianiu do użycia wskazanych powyżej substancji. Artykuł 58 jest odpowiednikiem art. 45 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r.

Przedmiot ochrony omawianego przestępstwa to życie i zdrowie publiczne. Potwierdził to Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 27 października 2005 r., stwierdzając, że Przedmiotem ochrony przepisu art. 45 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. Nr 75, poz. 468, w brzmieniu przed nowelizacją ustawą z dnia 26 października 2000 r. Dz.U. Nr 103, poz. 1097) jest zdrowie społeczne (publiczne) w aspekcie zapobiegania zjawisku narkomanii (I KZP 32/05) .

Przestępcze zachowanie zgodnie ze wskazanym art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii polega na sprzecznym z ustawą:
1) udzielaniu innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej,
2) ułatwianiu albo
3) umożliwianiu ich użycia albo
4) nakłanianiu do użycia takiego środka lub substancji.

Opisane powyżej działania by mogły zostać uznane za przestępstwo muszą być podejmowane „wbrew przepisom ustawy”. Wskazane powyżej zachowanie nie będą nigdy przestępstwami jeżeli polegać będą na:

1) stosowaniu leczenia substancyjnego (zob. art. 4 pkt 7 oraz art. 28 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii);
2) obrocie detalicznym, na warunkach określonych w art. 41 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii;
3) stosowaniu w celach medycznych leczniczych produktów będących środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi (zob. art. 42 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Używanie zakazanych środków psychoaktywnych to zgodnie z art. 4 pkt 31 to wprowadzenie do organizmu człowieka środka odurzającego, substancji psychotropowej niezależnie od drogi podania.

Udzielenie zakazanych substancji to dostarczenie, danie konsumentowi środków odurzających substancji psychotropowych w celu ich użycia.

Umożliwienie użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej oznacza działanie, prowadzące do stworzenia dogodnych warunków innej osobie do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej.

Nakłanianie do użycia środków psychoaktywnych to wszelkie działania, które mają zmierzać do wywołania u innej osoby chęci sięgnięcia po zakazane środki odurzające lub substancje psychotropowe. Omawiane przestępstwo w postaci nakłaniania jest przestępstwem formalnym. Gdyż dla jego bytu obojętnym jest, czy osoba nakłaniana finalnie użyje środka odurzającego lub substancji psychotropowej.

Istotnym jest, że udzielanie narkotyków będzie karane na podstawie opisywanego art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jedynie wtedy gdy było dokonywane nieodpłatnie. W innym przypadku sprawca będzie odpowiadał na podstawie surowszego art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »