reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Zawieszenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków

Zawieszenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków

W pewnych okolicznościach może mieć miejsce zawieszenie postępowania o posiadanie narkotyków. Jakie okoliczności umożliwiają zawieszenie takiego postępowania?

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 72 przekazuje osobom zatrzymanym na posiadaniu narkotyków bardzo przydatne narzędzie służące polepszeniu ich sytuacji procesowej w sprawie karnej o posiadanie narkotyków. Jest nim zawieszenie postępowania karnego na czas podjęcia leczenia uzależnienia od narkotyków lub udziału w programie profilaktyczno-leczniczym.

Podjęcie leczenia dotyczy osób uzależnionych od narkotyków. Trwa ono od kilku miesięcy do 2 lat i jest prowadzone w ośrodkach o statusie zakładów opieki zdrowotnej. Forma i czas trwania leczenia zależy od stopnia uzależnienia. Najczęściej wystarczające jest leczenie polegające na udziale w terapii prowadzonej przez terapeutów bez konieczności pobytu w szpitalu.

Udział w programie profilaktycznym jest adresowany do tych, którzy zażywają narkotyki. lecz nie są od nich uzależnieni.  Programy te są realizowane zarówno przez zakłady opieki zdrowotnej jak i stowarzyszenia, fundacje nie mające tego statusu.

W jednym i drugim przypadku wystarczy podjąć terapię związaną z uzależnieniem lub zażywaniem narkotyków by uzyskać zawieszenie postępowania karnego na czas trwania tej terapii.

Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Pewnie zapytasz jakie płyną z tego korzyści procesowe? Oto one:

· poddanie się terapii związanej z uzależnieniem czy zażywaniem narkotyków zwiększa Twoje szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zgodnie z art.72ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii Prokurator lub Sąd ma obowiązek rozważyć warunkowe umorzenie postępowania karnego na podstawie opinii o przebiegu terapii. Na odmowę warunkowego umorzenia postępowania karnego przysługuje zażalenie,

· zawieszenie postępowania karnego na okres kilku miesięcy do nawet 2 lat  trwania terapii przedłuża okres do wydania wyroku w sprawie o posiadanie narkotyków. W wielu przypadkach ten czas jest potrzebny do przygotowania się do procesu karnego, np. do podjęcia przez osobę zatrzymaną na posiadaniu narkotyków nauki, pracy, działalności społecznej związanej z przeciwdziałaniem narkomanii czy też wielu innych działań przemawiających za jej łagodnym potraktowaniem przez Sąd. Ten okres kilku miesięcy czasu może być tez niezbędny do zatarcia poprzedniego skazania, które np. jest przeszkodą do uzyskania warunkowego umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków.  Zatarcie poprzedniego skazania za posiadanie narkotyków  jest czasami najważniejszym celem, gdyż eliminuje groźbę zarządzenia wykonania orzeczonej poprzednio kary.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama