reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Ograniczenie sprzedaży leków z pseudoefedryną

Ograniczenie sprzedaży leków z pseudoefedryną

Leki zawierające pseudoefedryną używane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do odurzenia. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, nad którą toczą się prace ma ograniczyć dostęp do leków zawierających pseudoefedrynę.

Pseudoefedryna jest jednym ze składników popularnych leków na katar i przeziębienie. Niestety jest nadużywana, a przyjmowana w dużych ilościach prowadzi do odurzenia. Projekt nowelizacji jest odpowiedzią na coraz częstsze przypadki odurzeń lekami na katar występującymi przede wszystkim u dzieci i młodzieży.

Działanie pseudoefedryny

Środek ten likwiduje uczucie senność, znacznie poprawia zdolność skupienia i koncentracji, usuwa zmęczenie. Doprowadza jednak do efektów somatycznych, takich jak: drżenie mięśni (zwłaszcza rąk), przyspieszone i wzmocnione bicie serca, zwiększone wydzielanie śliny, zwiększony popęd seksualny, brak łaknienia. Pseudoefedryna ma sposób działania zbliżony do amfetaminy.

Zobacz: Umawianie się na wizyty i badania przez Internet

Ograniczenia

Nowelizacja ustawy zakłada, że pacjent nie kupi takiego leku, jeżeli w jednym opakowaniu leku znajdzie się więcej niż 720 miligramów pseudoefedryny. Jest to ilość wystarczająca do kuracji na przeziębienie i jednocześnie za mała by zdołać się odurzyć.

Nowelizacja ustawy nie przewiduje żadnych okresów przejściowych. Spowoduje to straty po stronie koncernów farmaceutycznych, które już teraz podnoszą głosy w tej sprawie. Wprowadzenie ograniczeń bez okresu przejściowego spowoduje niemożliwość sprzedaży leków wyprodukowanych przed wejściem w życie nowelizacji. Opakowania z większą ilością pseudoefedryny niż ustawowa norma 720 miligramów nie będą mogły być sprzedane, a co za tym idzie przyniosą straty.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Nie ma tez rozwiązania, co do kwestii zwrotu leków zawierających w jednym opakowaniu większej ilości pseudoefedryny. Aptekarze nie będą mieli podstawy do zwrotu leków do hurtowni, a hurtownie do producentów. Spowoduje to sytuację, w której opakowania leków niespełniające nowych wymogów trafią do kosza.

Przepisy nie są jednak szczelne. Stanowią bowiem o ograniczeniu jednorazowej transakcji. Nie będzie więc problemem zakup kolejnego opakowania przez pacjenta, jeżeli pójdzie on do innej apteki, a nawet, jeżeli jeszcze raz ustawi się w kolejce w tej samej aptece i przez to po raz drugi zechce zakupić lek zawierający pseudoefedrynę.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pacjent nie kupi leku, jeżeli w jednym opakowaniu znajdzie się więcej niż 720 miligramów pseudoefedryny.
Pacjent nie kupi leku, jeżeli w jednym opakowaniu znajdzie się więcej niż 720 miligramów pseudoefedryny.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama