REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kara za wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych

Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
Wytwarzanie i przetwarzanie narkotyków jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.
Wytwarzanie i przetwarzanie narkotyków jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 r., zabrania pod groźbą kary zachowania określanego jako wytwarzanie, przetwarzanie oraz przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Penalizowane jest także przetwarzanie słomy makowej.

Zagadnienia wstępne

REKLAMA

Przyjmuje się, że przedmiotem ochrony opisywanego przestępstwa jest zdrowie publiczne rozumiane jako zdrowie wielu ludzi, nieoznaczonego kręgu osób. O tym co stanowi przedmiot ochrony wszystkich przepisów karnych Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani wypowiedział się także wielokrotnie Sąd najwyższy. Przytoczyć można choćby postanowienie Sądu Najwyższego z 28 września 2006 r., w którym Sąd stwierdził, że „cała ustawa skierowana jest przeciwko nielegalnej produkcji i obrotowi środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, jednakże nie po to, by w ten sposób chronić interes państwa (reglamentować ten obrót), lecz po to, by chronić zdrowie społeczne, które może być zagrożone wskutek wprowadzenia do nielegalnego obrotu tych środków” (postanowienie SN z dnia 28 września 2006 r., I KZP 19/06, OSNKW 2006, z. 11, poz. 99).

W artykule 53 ust. 1 określono typ podstawowy stanowiący występek w art. 53 ust. 2 - typ kwalifikowany stanowiący zbrodnię.

Strona przedmiotowa przestępstwa

REKLAMA

Działanie sprawcy przestępstwa określonego w art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani może przybierać następującą postać:
1. wytwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych;
2. przetwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych;
3. przerabiania środków odurzających lub substancji psychotropowych;
4. przetwarzania słomy makowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W słowniczku jaki zawiera w art. 4 ustawa o przeciwdziałaniu narkomani szczegółowo zdefiniowane są pojęcia: wytwarzania (art. 4 pkt 35) przetwarzania (art. 4 pkt 26) przerabiania (art. 4 pkt 20) środek odurzający (art. 4 pkt 26) substancja psychotropowa (art. 4 pkt 24).

Aby opisane powyżej działanie mogło stanowić przestępstwo zgodnie z omawianym przepisem działanie sprawcy musi być podejmowane wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a mianowicie niezgodnie z art. 33 oraz 35 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wskazane przepisy określają szczegółowy w jakich przypadkach dozwolone jest wytwarzanie, przetwarzanie albo przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Podmiot przestępstwa

Przestępstwo określone w art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani może co do zasady popełnić każdy, któremu zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa karnego materialnego można przypisać winę w czasie czynu. Omawiane przestępstwo należy więc do kategorii przestępstw powszechnych.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Strona podmiotowa przestępstwa

REKLAMA

Omawiane przestępstwo można popełnić jedynie umyślnie. Ustawa dopuszcza w tym zakresie wystąpienie zarówno zamiaru bezpośredniego jak i ewentualnego. Sprawca więc musi chcieć popełnić przestępstwo (zamiar bezpośredni) albo podejmując działanie przewidywać, że stanowić może ono czyn zabroniony i na to się godzić (zamiar ewentualny).

Sytuacja zmienia się w przypadku przestępstwa kwalifikowanego przez znamię działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Wtedy sprawca musi działać w winy umyślnej przybierającej postać zamiaru bezpośredniego.

Typ kwalifikowany przestępstwa określonego w art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani

Przestępstwo określone w art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ma także typ kwalifikowany. Obostrzeniu podlega opisywane przestępstwo ze względu na:
1. znaczną ilość przedmiotu przestępstwa (środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej);
2. popełnienie czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Typ kwalifikowany przedmiotowego przestępstwa jak już był mowa stanowi zbrodnie. Ponieważ dolna granica zagrożenia karą jest nie mniejsza niż 3 lata pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zagrożenie karą

Przestępstwo z art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w swej podstawowej odmianie jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech. Typ kwalifikowany zaś zagrożony jest karą grzywny i łącznie stosowaną karą pozbawienia wolności w wymiarze ni niższym niż lat 3.

Omawiając kwestie sankcji karnej grożącej za popełnienie przedmiotowego przestępstwa zasadnym jest przytoczenie wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2002 r. W orzeczeniu tym Sąd stwierdził, że w przypadku skazania za przestępstwo z art. 53 ust. 2 dopuszczalne jest, na podstawie art. 72 ust. 1, orzeczenie przepadku pojazdów mechanicznych i niemechanicznych, jeżeli służyły one lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa (wyrok SA w Warszawie z dnia 6 listopada 2002 r., II AKa 374/02, OSA 2003, z. 7, poz. 72).

Ściganie omawianego przestępstwa następuje z urzędu z oskarżenia publicznego.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów.

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników?

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy? 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  REKLAMA

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  REKLAMA

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  REKLAMA