reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Obecnie obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 63 tak samo jak poprzednio obowiązująca ustawa z 1997 r., jako przestępstwo kwalifikuje nielegalna uprawę maku ( z wyjątkiem maku niskomorfinowego) konopi (z wyjątkiem konopi włóknistych) krzewów koki. Pod groźba kary zabronione jest także nielegalny zbiór mleczka makowego, opium, słomy makowej, liści koki, ziela konopi. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym nieznany był typ kwalifikowany omawianego przestępstwa.

Przedmiot ochrony przedmiotowego przestępstwa to zdrowie i życie publiczne. Omawiany przepis ma także gwarantować i chronić monopol określonych w ustawie podmiotów w zakresie uprawy i zbioru wymienionych powyżej substancji.

Przedmiotowe przestępstwo jest przestępstwem formalnym (czyli do jego znamion nie należy skutek), wieloodmianowym (istnieje kilka form możliwych zabronionych zachowań), a także trwałym.

Działaniami przestępczymi w ujęciu omawianego art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii są niezgodne z ustawą (czyli uprawa i zbieranie zakazanych substancji z naruszeniem art. 36, 45, 46 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) są:

1) uprawa maku, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopi, z wyjątkiem konopi włóknistych lub krzewu koki;
2) zbieranie mleczka makowego, opium, słomy makowej, liści koki lub ziela konopi innych niż włókniste.

Zgodnie z art. 4 pkt 28 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawa maku lub konopi to każda uprawa niezależnie od powierzchni. Szeroko rozumiane jest także pojęcie „uprawiania”. Ponieważ są to wszystkie działania od momentu nasiania do czasu zbiorów (przestępstwo trwałe).

Dopiero ustawa z dnia 29 lipca 2005 r., wprowadziła tym kwalifikowany przedstawianego przestępstwa. Z typem kwalifikowanym mamy do czynienia jeżeli uprawa może dostarczyć znaczną ilość mogącą dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Przestępstwo określone w art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani może co do zasady popełnić każdy, komu zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa karnego materialnego można przypisać winę w czasie czynu. Omawiane przestępstwo należy więc do kategorii przestępstw powszechnych.

Przestępstwo określone w art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii można popełnić jedynie umyślnie. Możliwe jest wystąpienie zarówno zamiaru bezpośredniego jak i ewentualnego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Przestępstwo określone w art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w typie podstawowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat trzech. W typie kwalifikowanym zagrożenie sankcja karna wzrasta i wynosi od sześciu miesięcy do lat ośmiu.

Omawiane przestępstwo ścigane jest z oskarżenia publicznego z urzędu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama