REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązek zawiadomienia o przestępstwach narkotykowych

Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
Ściganie kradzieży narkotyków następuje z oskarżenia publicznego z urzędu.
Ściganie kradzieży narkotyków następuje z oskarżenia publicznego z urzędu.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą ogólną, którą wyraża art. 304 kodeksu postępowania karnego, prawny obowiązek zawiadomienia organów ścigania o fakcie popełnienia przestępstwa mają jedynie osoby kierujące instytucjami państwowymi i samorządowymi, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. Dla pozostałych osób obowiązek zawiadomienia o przestępstwie ma wymiar jedynie obowiązku społecznego. Od przedstawionej powyżej zasady ogólnej wyjątek wprowadza art. 60 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Zagadnienia wstępne

REKLAMA

Przedmiot ochrony omawianego przestępstwa to życie i zdrowie publiczne, a także dobro wymiaru sprawiedliwości, które wymaga by określone przestępstwa narkotykowe w każdym przypadku zostały wykryte, a jego sprawcy złapani, a następnie ukarani.

Strona przedmiotowa przestępstwa

Przestępcze zachowanie na podstawie omawianego przepisu polega na nie zawiadomieniu organów ścigania o dokonaniu określonych przestępstw narkotykowych na terenie zakładu gastronomicznego lub lokalu rozrywkowego, mimo posiadania wiarygodnej wiadomości o popełnieniu takiego przestępstwa.

REKLAMA

Przedstawiony powyżej obowiązek dotyczy podanych poniżej przestępstw:
1) czyn zabroniony z art. 56 (nielegalny obrót);
2) czyn zabroniony z art. 58 (udzielanie środka, nakłanianie);
3) czyn zabroniony z art. 59 (udzielanie środka, nakłanianie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje prawny obowiązek zawiadomieniu o dokonaniu wymienionych przestępstw. Nie narazi się na odpowiedzialność karną osoba, która nie zawiadomi o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu dokonania wymienionych powyżej przestępstw narkotykowych. Zawiadomienie powinno zawierać co najmniej wskazanie czynu skonkretyzowanego co do miejsca i czasu oraz osób w nim uczestniczących. Zawiadamiający nie musi mieć pewności popełnienia przestępstwa wystarczy duże prawdopodobieństwo. Zawiadomienie może być złożone pisemnie, ustnie, telefonicznie. Powinno nastąpić niezwłocznie, tj. w możliwie najkrótszym czasie od uzyskania informacji, bez nieuzasadnionej zwłoki.

Zobacz: Co grozi za udział w obrocie narkotykami

Strona podmiotowa przestępstwa

Omawiany czyn zabroniony jest przestępstwem indywidualnym. Mogą go popełnić osoby pełniące podane poniżej „funkcje”:

1) właściciel lub
2) działający w jego imieniu zarządca albo
3) działający w jego imieniu kierownik zakładu gastronomicznego lub lokalu rozrywkowego albo
4) osoba prowadząca inną działalność usługową.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Strona przedmiotowa przestępstwa

Omawiane przestępstwo może być popełnione jedynie z winy umyślnej. Wątpliwości pojawiają się co do kwestii niezbędnej postaci zamiaru. Na pytanie, czy do popełnienia przedmiotowego przestępstwa niezbędny jest zamiar bezpośredni czy wystarczy ewentualny w doktrynie prawa karnego materialnego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Zagrożenie karą, zagadnienia procesowe

Przestępstwo z art. 60 jest występkiem, zagrożonym alternatywnie karami grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ściganie kradzieży narkotyków następuje z oskarżenia publicznego z urzędu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  RPO o braku waloryzacji u żołnierzy i funkcjonariuszy. Ich emerytury zostały zaniżone o 7,8%

  Sprawa to 2023 r., ale wielokrotnie pisali o niej mundurowi w komentarzach do artykułów Infor.pl dotyczących podwyżek w 2024 r. Byli żołnierze i policjanci twierdzą, że w 2023 r. zostali "legislacyjnie oszukani".

  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  REKLAMA

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  REKLAMA