Kategorie

Karalność za przestępstwo a warunkowe umorzenie postępowania

Narkotyki, umorzenie postępowania.
Narkotyki, umorzenie postępowania.
Na przeszkodzie w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania karnego stoi najczęściej fakt uprzedniej karalności osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków za przestępstwo umyślne. Czy taka osoba ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania?

Doświadczenie zawodowe jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego nauczyło mnie, że w procesie karnym jak w życiu nie ma sytuacji bez wyjścia.

Co zatem możesz zrobić by pomimo karalności za przestępstwo umyślne uzyskać warunkowe umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków? Należy wcześniej zając się sprawą zatarcia poprzedniego skazania. Oczywiście dotyczy to jedynie tych osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków, którym w przeszłości przytrafiło się jedno lub dwa skazania za przestępstwo umyślne na kare pozbawienia wolności za warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Od razu jednak zaznaczam bazując na podstawie okresu orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego, że większość osób, które wpadły na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, jeżeli mają na koncie wyroki skazujące, to najczęściej za drobne przestępstwa na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Do właśnie takich osób kieruję ten artykuł.

Co należy zatem zrobić?

• po pierwsze trzeba ustalić kiedy nastąpi zatracie skazania za przestępstwo popełnione w przeszłości. Czasami wystarczy kilka miesięcy by odzyskać czystą kartę karną, a dzięki temu odzyskać szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego

• następnie należy tak pokierować postępowaniem karnym, by zakończyło się ono dopiero po zatarciu skazania. Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów by to osiągnąć i to sposobów zgodnych z procedurą karną, że nie sposób ich wyliczyć.

Dla przykładu można wskazać: składanie wniosków dowodowych na kolejnych rozprawach, podjęcie terapii dla osób zażywających narkotyki i złożenie wniosku o zawieszenie postępowania karnego na czas trwania tej terapii, podniesienie okoliczności uzasadniających  badanie sądowo-psychiatryczne oskarżonego i inne mieszczące się w granicach prawa oskarżonego do obrony. 

Zobacz: Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Każdy przypadek osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków jest inny i wymaga odrębnej taktyki procesowej. Ważne by osiągnąć zakładany cel, tj. zatarcie skazania w toku trwania procesu karnego o posiadanie narkotyków,co otworzy Ci możliwość ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.  Czasami bardzo pomocne jest doświadczenie zawodów adwokata reprezentującego osobę oskarżoną o posiadanie narkotyków.

Dysponujący takim doświadczeniem adwokat jest w stanie określić prawdopodobny termin wyznaczenia sprawy na rozprawę, a więc ile sprawa będzie leżała w szafie sędziego zanim skieruje ją na rozprawę, podjąć  działania zmierzające do opóźnienia zakończenia sprawy, które jednocześnie będą w pełni zgodne z prawem i nie będą odczytane jak chęć przewlekania procesu, i w końcu wyczuć nastawienie sędziego rozpoznającego sprawę do przestępstwa posiadania narkotyków. Może się bowiem okazać, że Sędzia w pełni świadomy i celowy sposób poczeka z zakończeniem sprawy do zatarcie poprzedniego skazania oskarżonego, bo sam uzna warunkowe umorzenie postępowania karnego za najrozsądniejszy wyrok jaki może zapaść w takiej sprawie.

Zobacz serwis: Postępowanie przed sądem

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?