Kategorie

Karalność za przestępstwo a warunkowe umorzenie postępowania

Narkotyki, umorzenie postępowania.
Na przeszkodzie w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania karnego stoi najczęściej fakt uprzedniej karalności osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków za przestępstwo umyślne. Czy taka osoba ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania?

Doświadczenie zawodowe jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego nauczyło mnie, że w procesie karnym jak w życiu nie ma sytuacji bez wyjścia.

Co zatem możesz zrobić by pomimo karalności za przestępstwo umyślne uzyskać warunkowe umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków? Należy wcześniej zając się sprawą zatarcia poprzedniego skazania. Oczywiście dotyczy to jedynie tych osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków, którym w przeszłości przytrafiło się jedno lub dwa skazania za przestępstwo umyślne na kare pozbawienia wolności za warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Od razu jednak zaznaczam bazując na podstawie okresu orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego, że większość osób, które wpadły na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, jeżeli mają na koncie wyroki skazujące, to najczęściej za drobne przestępstwa na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Do właśnie takich osób kieruję ten artykuł.

Co należy zatem zrobić?

Reklama

• po pierwsze trzeba ustalić kiedy nastąpi zatracie skazania za przestępstwo popełnione w przeszłości. Czasami wystarczy kilka miesięcy by odzyskać czystą kartę karną, a dzięki temu odzyskać szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego

• następnie należy tak pokierować postępowaniem karnym, by zakończyło się ono dopiero po zatarciu skazania. Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów by to osiągnąć i to sposobów zgodnych z procedurą karną, że nie sposób ich wyliczyć.

Dla przykładu można wskazać: składanie wniosków dowodowych na kolejnych rozprawach, podjęcie terapii dla osób zażywających narkotyki i złożenie wniosku o zawieszenie postępowania karnego na czas trwania tej terapii, podniesienie okoliczności uzasadniających  badanie sądowo-psychiatryczne oskarżonego i inne mieszczące się w granicach prawa oskarżonego do obrony. 

Zobacz: Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Reklama

Każdy przypadek osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków jest inny i wymaga odrębnej taktyki procesowej. Ważne by osiągnąć zakładany cel, tj. zatarcie skazania w toku trwania procesu karnego o posiadanie narkotyków,co otworzy Ci możliwość ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.  Czasami bardzo pomocne jest doświadczenie zawodów adwokata reprezentującego osobę oskarżoną o posiadanie narkotyków.

Dysponujący takim doświadczeniem adwokat jest w stanie określić prawdopodobny termin wyznaczenia sprawy na rozprawę, a więc ile sprawa będzie leżała w szafie sędziego zanim skieruje ją na rozprawę, podjąć  działania zmierzające do opóźnienia zakończenia sprawy, które jednocześnie będą w pełni zgodne z prawem i nie będą odczytane jak chęć przewlekania procesu, i w końcu wyczuć nastawienie sędziego rozpoznającego sprawę do przestępstwa posiadania narkotyków. Może się bowiem okazać, że Sędzia w pełni świadomy i celowy sposób poczeka z zakończeniem sprawy do zatarcie poprzedniego skazania oskarżonego, bo sam uzna warunkowe umorzenie postępowania karnego za najrozsądniejszy wyrok jaki może zapaść w takiej sprawie.

Zobacz serwis: Postępowanie przed sądem

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku to jedno z rozwiązań "Polskiego Ładu". Od kiedy miałyby obowiązywać nowe zasady?

  Dowód osobisty dla seniora ważny bezterminowo?

  Dowód osobisty dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia ma być ważny bezterminowo. Taką poprawkę wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

  Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.

  Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.? Jaka jest aktualna wysokość maksymalnych odsetek za opóźnienie?

  500 plus nadal bez kryterium dochodu

  Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

  Krajowy Rejestr Zadłużonych - termin może być przesunięty

  Termin uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych może ponownie zostać przesunięty. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

  500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

  „500 plus dla seniora" wlicza się do dochodu przy niektórych świadczeniach z pomocy społecznej. Czy te przepisy się zmienią?

  Nowy standard telewizji naziemnej w 2022 r. - co oznacza?

  Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 r. rodzi wiele pytań. Czy będzie trzeba wymienić telewizor?

  Alimenty na dziecko – do kiedy [ZMIANY]

  Alimenty na dziecko. Do kiedy rodzice mają płacić świadczenia alimentacyjne? Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]

  Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu? Nad takim rozwiązaniem pracuje Senat. Obecnie uprawnienie to przysługuje kobietom w ciąży.

  Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

  Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

  Jak radzić sobie z komornikiem?

  Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

  Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

  Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

  Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

  Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

  Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

  Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

  Świadek koronny, czyli jaki?

  „Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

  Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

  Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

  ETPCz o wyborze polskiego TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

  Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

  Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

  Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

  Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?