reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Karalność za przestępstwo a warunkowe umorzenie postępowania

Karalność za przestępstwo a warunkowe umorzenie postępowania

Na przeszkodzie w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania karnego stoi najczęściej fakt uprzedniej karalności osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków za przestępstwo umyślne. Czy taka osoba ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania?

Doświadczenie zawodowe jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego nauczyło mnie, że w procesie karnym jak w życiu nie ma sytuacji bez wyjścia.

Co zatem możesz zrobić by pomimo karalności za przestępstwo umyślne uzyskać warunkowe umorzenia postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków? Należy wcześniej zając się sprawą zatarcia poprzedniego skazania. Oczywiście dotyczy to jedynie tych osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków, którym w przeszłości przytrafiło się jedno lub dwa skazania za przestępstwo umyślne na kare pozbawienia wolności za warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Od razu jednak zaznaczam bazując na podstawie okresu orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego, że większość osób, które wpadły na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, jeżeli mają na koncie wyroki skazujące, to najczęściej za drobne przestępstwa na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Do właśnie takich osób kieruję ten artykuł.

Co należy zatem zrobić?

• po pierwsze trzeba ustalić kiedy nastąpi zatracie skazania za przestępstwo popełnione w przeszłości. Czasami wystarczy kilka miesięcy by odzyskać czystą kartę karną, a dzięki temu odzyskać szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego

• następnie należy tak pokierować postępowaniem karnym, by zakończyło się ono dopiero po zatarciu skazania. Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów by to osiągnąć i to sposobów zgodnych z procedurą karną, że nie sposób ich wyliczyć.

Dla przykładu można wskazać: składanie wniosków dowodowych na kolejnych rozprawach, podjęcie terapii dla osób zażywających narkotyki i złożenie wniosku o zawieszenie postępowania karnego na czas trwania tej terapii, podniesienie okoliczności uzasadniających  badanie sądowo-psychiatryczne oskarżonego i inne mieszczące się w granicach prawa oskarżonego do obrony. 

Zobacz: Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Każdy przypadek osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków jest inny i wymaga odrębnej taktyki procesowej. Ważne by osiągnąć zakładany cel, tj. zatarcie skazania w toku trwania procesu karnego o posiadanie narkotyków,co otworzy Ci możliwość ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego.  Czasami bardzo pomocne jest doświadczenie zawodów adwokata reprezentującego osobę oskarżoną o posiadanie narkotyków.

Dysponujący takim doświadczeniem adwokat jest w stanie określić prawdopodobny termin wyznaczenia sprawy na rozprawę, a więc ile sprawa będzie leżała w szafie sędziego zanim skieruje ją na rozprawę, podjąć  działania zmierzające do opóźnienia zakończenia sprawy, które jednocześnie będą w pełni zgodne z prawem i nie będą odczytane jak chęć przewlekania procesu, i w końcu wyczuć nastawienie sędziego rozpoznającego sprawę do przestępstwa posiadania narkotyków. Może się bowiem okazać, że Sędzia w pełni świadomy i celowy sposób poczeka z zakończeniem sprawy do zatarcie poprzedniego skazania oskarżonego, bo sam uzna warunkowe umorzenie postępowania karnego za najrozsądniejszy wyrok jaki może zapaść w takiej sprawie.

Zobacz serwis: Postępowanie przed sądem

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama