REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co grozi za udział w obrocie narkotykami?

Krzysztof Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
Udział w obrocie narkotykami jest zagrożony karą grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Udział w obrocie narkotykami jest zagrożony karą grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

REKLAMA

REKLAMA

Przestępstwo udziału w obrocie narkotykami to przestępstwo określone w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wskazany przepis jest odpowiednikiem art. 43 poprzednio obowiązującej ustawy z 1997 r. Omawiane przestępstwo występuje w trzech typach: typie podstawowym, typie uprzywilejowanym oraz typie kwalifikowanym.

Zagadnienia wstępne

REKLAMA

Przedmiot ochrony przedmiotowego przestępstwa to życie i zdrowie publiczne. Zarówno w piśmiennictwie jak i w orzecznictwie istnieje także przekonanie, że przedmiotem ochrony w tym przypadku jest także interes ekonomiczny państwa w zakresie obrotu środkami odurzającymi lub psychotropowymi.

Strona przedmiotowa przestępstwa

REKLAMA

Uczestniczenie w obrocie polega na przyjęciu odpłatnie bądź nieodpłatnie środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej przez osobę niebędącą konsumentem w celu późniejszego ich przekazania innej osobie, przy czym nabywca nie jest konsumentem.

W wyroku z dnia 27 czerwca 2002 roku, II AKA 201/02 (OSA 2003, nr 6 poz. 56), Sąd Apelacyjny w Katowicach wskazał, że uczestnictwo w obrocie polega na przyjęciu środków celem późniejszego ich przekazania innej osobie, nie będącej konsumentem. To bowiem osoba odbiorcy tych środków jest kryterium pozwalającym na dokonanie rozróżnienia między uczestniczeniem w obrocie środkami a udzielaniem ich. To ostatnie polega wszak na daniu (dostarczeniu) środka odurzającego lub substancji psychotropowej konsumentowi tego środka lub substancji w celu użycia. W przypadku zatem, gdy odbiorca środków jest konsument sprawca popełnia przestępstwo udzielenia z art. 45 lub 46 ustawy, a gdy inna osoba (np. handlarz narkotyków) wchodzi w grę - art. 43 ustawy” (II AKa 7/4).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak już była mowa powyżej omawiane przestępstwo występuje w typie uprzywilejowanym. Dzieje się tak wtedy jeżeli popełnione przez sprawcę przestępstwo zostanie przez Sąd zakwalifikowane jako „przypadek mniejszej wagi”. Dla uznania zaś, że konkretny czyn zasługuje za uznaniem go za przypadek mniejszej wagi decydujące znaczenie będą miały przesłanki dotyczące zarówno strony przedmiotowej jaki podmiotowej czynu (tj. postać zamiaru sprawcy, zachowanie sprawcy podczas czynu, ilość narkotyków, ich rodzaj).

Ilość posiadanych narkotyków a wymiar kary

Znamię kwalifikujące przestępstwo wprowadzania do obrotu dotyczy ilości przedmiotu przestępstwa artykuł 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wyższe zagrożenie karą przewiduje w wypadku kiedy do obrotu wprowadzana jest „znaczna ilość” środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej. Określenie „znaczna ilość” nie została określona w ustawie. Jej określeniem zajmują się przede wszystkim Sądy w konkretnych sprawach. W tym zakresie ważnym jest dorobek orzeczniczy zarówno Sądu Najwyższego jaki i Sądów Apelacyjnych. Niestety w tym zakresie orzecznictwo to jest niespójne. Zdaniem autora należy podzielić te poglądy przedstawione w orzecznictwie, które po pierwsze podkreślają niemożność stawiania znaków równości pomiędzy znamieniem „znaczna ilość” jakie występują przy przestępstwie wprowadzenia do obrotu, czy tez uczestniczeniu w obrocie z tym pojęciem używanym przy okazji przestępstwa posiadania środków odurzających. Bowiem już z samej specyfiki omawianego przestępstwa wynika większa ilość przedmiotu przestępstwa. Zdaniem autora znamię większej ilości występować będzie w przypadku wartości hurtowych. Będą to takie wielkości, które pozwalać będą na odurzenie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób. Dla przykładu Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 6 listopada 2003 r. (II AKa 56/03, KZS 2004, z. 6, poz. 79) przyjął, iż skoro w praktyce spotyka się przemyt narkotyków w dziesiątkach kilogramów czy nawet w tonach (na statkach) i niewątpliwie takie ilości należy określić jako znaczne, to nie sposób przyjąć, że ilości określone w gramach są tą "znaczną" ilością, o której mowa w ustawie.

Zobacz: Na czym polega przestępstwo posiadania narkotyków

Przy ocenie czy dana ilość narkotyków jest znaczna bierze się pod uwagę nie tylko masę własną środka, ale także jego rodzaj. Zwrócił na to uwagę Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 24 lutego 2006 r., stwierdzając, że „Przy ocenie, czy ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych jest znaczna, należy mieć na uwadze nie tylko masę wagową (miligramy, gramy, kilogramy itp.) lecz również rodzaj narkotyków (twarde, miękkie) i ich szkodliwość dla organizmu człowieka oraz liczbę porcji, które można z niego sporządzić, a tym samym liczbę osób, która może być jednorazowo odurzona tym środkiem. Przy uwzględnieniu iż minimalna dawka aktywna amfetaminy wynosi 10 mg, zakwestionowane u oskarżonego 89,84 gramów amfetaminy, z której można sporządzić 8.984 porcje i taka liczba osób jednorazowo mogłaby ulec odurzeniu, należy uznać za "znaczną ilość" substancji psychotropowej w rozumieniu przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku (Dz.U. Nr 179, poz. 1485” (II AKa 14/06).

Zobacz serwis: Więziennictwo

Podmiot przestępstwa wprowadzania do obrotu

Omawiane przestępstwo ma charakter powszechny, z powyższego wynika, że popełnić może je każdy kto zgodnie z przepisami ogólnymi może ponosić odpowiedzialność karną.

Strona podmiotowa przestępstwa wprowadzania do obrotu

Przestępstwo wprowadzania do obrotu można popełnić jedynie umyślnie. Możliwe wystąpienie zarówno zamiaru bezpośredniego jak i ewentualnego. Sprawca musi swą świadomością obejmować to, że zakazane substancje wskazane w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza do obrotu.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Zagrożenie karą

Przestępstwo wprowadzanie do obrotu środków i substancji wskazanych w art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w typie podstawowym jest występkiem zagrożonym karą grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przepis wymaga wymierzenia obligatoryjnie kary grzywny obok kary pozbawienia wolności.

Typ uprzywilejowany omawianego przestępstwa, który wskazany jest w art. 56 ust. 2 zagrożony jest alternatywnie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przestępstwo określone w art. 56 ust. 3 (typ kwalifikowany omawianego przestępstwa) zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności do lat 10.

Omawiane przestępstwo ścigane jest z oskarżenia publicznego z urzędu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA