| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Co grozi za kradzież narkotyków?

Co grozi za kradzież narkotyków?

Obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomani samodzielnie w art. 64 rozstrzyga kwestie kradzieży środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego lub słomy makowej. Wskazany przepis stanowi lex specialis w stosunku do art. 278 § 1 i 3 kodeksu karnego, art. 279, art. 294 § 1 kodeksu karnego. oraz art. 119 kodeksu wykroczeń. Dla odpowiedzialności karnej za kradzież narkotyków obojętna jest ich wartość.

Przedmiotem ochrony omawianego przestępstwa na pewno tak jak przy innych podobnych czynach zabronionych jest zdrowie publiczne. Istnieje jednak pogląd, że w przypadku kradzieży narkotyków przedmiotem ochrony jest także mienie. Takie stanowisko przedstawił wprost Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 września 2006 r., stwierdzając, że „Rodzajowym i bezpośrednim przedmiotem ochrony w art. 58, art. 62 i art. 64 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.) jest zdrowie społeczne (publiczne), a w wypadku art. 64 (kradzież) dodatkowym (obocznym) przedmiotem ochrony jest mienie” (I KZP 19/06). Z powyższym twierdzeniem można się zgodzić jednak nie bez zastrzeżeń. Mienie będzie przedmiotem ochrony omawianego artykułu tylko wtedy gdy dokonana zostanie kradzież legalnie posiadanych środków odurzających.

Zabronione pod groźbą kary na podstawie omawianego przepisu jest działanie (nie można tego przestępstwa popełnić przez zaniechanie) polegające na zaborze mienia w postaci środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego, słomy makowej w celu jego przewłaszczenia.

Zabór mienia to bezprawne pozbawienie władztwa nad rzeczą osoby dotychczas ją władającą (nie musi być to koniecznie je właściciel) i objęcie je we władanie.

Zobacz: Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków

Przestępstwo określone w art. 64 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani może co do zasady popełnić każdy, któremu zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa karnego materialnego można przypisać winę w czasie czynu. Omawiane przestępstwo należy więc do kategorii przestępstw powszechnych.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Przestępstwo kradzieży narkotyków jest przestępstwem kierunkowym. Sprawca bowiem działa w celu przywłaszczenia. W związku z tym omawiane przestępstwo można popełnić jedynie z winy umyślnej i to tylko w postaci zamiaru bezpośredniego. Jak się jednak podkreśla w doktrynie prawa karnego materialnego zamiaru w tym przypadku nie można utożsamiać z chęcią uzyskania korzyści majątkowej. Powodem działania w kontekście przestępstwa z opisanego w art. 64 może być także chęć użycia zagarniętego środka odurzającego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przestępstwo z art. 64 jest występkiem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ściganie kradzieży narkotyków następuje z oskarżenia publicznego z urzędu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »