reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wysokie kary za handel narkotykami

Wysokie kary za handel narkotykami

Osoba zajmująca się handlem narkotyków zostanie skazana na karę pozbawienia wolności do 12 lat. Zatrzymany, który przy sobie będzie posiadał niewielką ilość narkotyków nie trafi za kratki.

Skuteczna walka z narkobiznesem i niesienie pomocy osobom uzależnionym to główne założenia kolejnej nowelizacji ustawy o narkomanii. Wczoraj odbyło się jej pierwsze czytanie w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Zgodnie z nowelizacją prokuratura będzie mogła umorzyć postępowanie jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa w stosunku do osoby, która posiada nieznaczną ilość narkotyku.

– Od 2000 roku, czyli od chwili, gdy została wprowadzona bezwzględna penalizacja za posiadanie narkotyków, z roku na rok ponosimy coraz większe straty, zarówno jeśli chodzi o kwestie społeczne, jak i ekonomiczne. Do więzienia trafiają młodzi konsumenci. Tymczasem liczba ukaranych osób aktywnie uczestniczących w narkobiznesie, nie wrosła – argumentował Zbigniew Wrona, wiceminister sprawiedliwości. Według przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza przepis, który wprowadził penalizację, przyczynił się do wzrostu zainteresowania młodych ludzi dopalaczami. Potrzeby nowelizacji nie widzi posłanka Beata Kempa.

– Nie znam przypadków, by osoba, przy której po raz pierwszy znaleziono narkotyk, trafiła do więzienia. Zwykle sądy w takiej sytuacji orzekają karę w zawieszeniu. To sygnał dla młodego człowieka, że popełnił błąd. Nie powinniśmy rezygnować z tego przepisu – komentowała Kempa.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Jak podkreślają twórcy nowelizacji, by postępowanie zostało umorzone, muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki: środek odurzający musi być przeznaczony na własny użytek, jego ilość musi być nieznaczna, a szkodliwość społeczna tego czynu musi być niewielka. Członkowie komisji postulowali, by uwzględnić także inne okoliczności.

Pełny tekst: Wyższe kary za handel narkotykami

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama