REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od czego zależy stopień społecznej szkodliwości posiadania narkotyków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Narkotyki, społeczna szkodliwość czynu.
Narkotyki, społeczna szkodliwość czynu.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku znikomego stopnia szkodliwości społecznej istnieje możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków. Co decyduje o stopniu społecznej szkodliwości tego czynu?

Na podstawie doświadczenia jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego,  przedstawię okoliczności, które Prokuratorzy i Sędziowie biorą pod uwagę przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości posiadania narkotyków:

REKLAMA

• ilość posiadanego narkotyku,

• rodzaj posiadanego narkotyku,

• cel posiadania narkotyku,

• okoliczności osobiste osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków, a więc jej wiek, doświadczenie życiowe, wykształcenie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• okoliczności w jakich osoba zatrzymana przez Policję weszła w posiadanie narkotyków.

Ilość posiadanego narkotyku

W tym wypadku obowiązuje prosta zasada: im więcej narkotyków posiadałeś tym większy jest stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie czynu.

W przypadku zatrzymania przez Policję na posiadaniu kilku działek narkotyku, a więc np. 3 gramy marihuany możesz liczyć na uznanie tego czynu za błahy wypadek o znikomej społecznej szkodliwości, a w konsekwencji na umorzenie postępowania karnego.

Rodzaj posiadanego narkotyku

Sędziowie i Prokuratorzy o wiele łagodniej oceniają społeczną szkodliwość tzw. miękkich narkotyków, np. marihuany, amfetaminy, tabletek ecstasy od posiadania kokainy lub heroiny.

REKLAMA

W przypadku zatrzymania na posiadaniu kilku działek np. marihuany prawdopodobnie uda Ci się przekonać  Prokuratora lub Sędziego o małej wadze popełnionego przez  Ciebie czynu, dzięki czemu możesz liczyć na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu.

W przypadku posiadania kilku porcji np. heroiny Prokurator i Sędzia prawdopodobnie uzna że popełniłeś przestępstwo i nie zgodzi się na umorzenie postępowania karnego. Prawdopodobnie nie masz też co liczyć na uznanie popełnionego przestępstwa za wypadek mniejszej wagi. Co się tyczy warunkowego umorzenia postępowania karnego to w przypadku posiadania kilku działek heroiny nadal jest to możliwe, choć i tak przekonanie Sądu do takiego rozstrzygnięcia nie będzie łatwym zadaniem.

Zobacz: Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Cel posiadania narkotyku

Podczas kilku lat orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego nigdy mi się nie zdarzyło usłyszeć od oskarżonego zatrzymanego na posiadaniu narkotyków, że zamierzał je sprzedać. Nie ma w tym nic dziwnego. Posiadanie narkotyków  w celu ich sprzedaży zasługuje na surowszą kare od posiadania narkotyków na własny użytek.

Wiek, doświadczenie życiowe, wykształcenie osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków

Osoby młode, pomiędzy 17 a 24 rokiem życia  zasługują na łagodniejsze potraktowanie niż osoby starsze, które z racji wieku powinny dysponować większym doświadczeniem życiowym.

Osoby z wykształceniem podstawowym lub średnim są łagodniej oceniane przez Sędziów niż osoby z wyższym wykształceniem, które zostały zatrzymane na posiadaniu narkotyków

Osoby uzależnione od narkotyków a więc odczuwające przymus zażycia narkotyku powinny być znacznie łagodniej traktowane od osób, które weszły w posiadanie narkotyku dla zabawy  i przyjemności.

Okoliczności wejścia w posiadanie narkotyków

Osoba, która weszła w  posiadanie narkotyku w wyniku nagłego impulsu, w wyniku namowy innych osób lub pod presją towarzystwa – nie chcąc wyjść na sztywniaka zasługuje na łagodniejsze potraktowanie od osoby, która planowała kupić narkotyki i ten zamiar zrealizowała.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

REKLAMA