REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od czego zależy stopień społecznej szkodliwości posiadania narkotyków?

Narkotyki, społeczna szkodliwość czynu.
Narkotyki, społeczna szkodliwość czynu.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku znikomego stopnia szkodliwości społecznej istnieje możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków. Co decyduje o stopniu społecznej szkodliwości tego czynu?

Na podstawie doświadczenia jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego,  przedstawię okoliczności, które Prokuratorzy i Sędziowie biorą pod uwagę przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości posiadania narkotyków:

REKLAMA

• ilość posiadanego narkotyku,

• rodzaj posiadanego narkotyku,

• cel posiadania narkotyku,

• okoliczności osobiste osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków, a więc jej wiek, doświadczenie życiowe, wykształcenie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• okoliczności w jakich osoba zatrzymana przez Policję weszła w posiadanie narkotyków.

Ilość posiadanego narkotyku

W tym wypadku obowiązuje prosta zasada: im więcej narkotyków posiadałeś tym większy jest stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie czynu.

W przypadku zatrzymania przez Policję na posiadaniu kilku działek narkotyku, a więc np. 3 gramy marihuany możesz liczyć na uznanie tego czynu za błahy wypadek o znikomej społecznej szkodliwości, a w konsekwencji na umorzenie postępowania karnego.

Rodzaj posiadanego narkotyku

Sędziowie i Prokuratorzy o wiele łagodniej oceniają społeczną szkodliwość tzw. miękkich narkotyków, np. marihuany, amfetaminy, tabletek ecstasy od posiadania kokainy lub heroiny.

REKLAMA

W przypadku zatrzymania na posiadaniu kilku działek np. marihuany prawdopodobnie uda Ci się przekonać  Prokuratora lub Sędziego o małej wadze popełnionego przez  Ciebie czynu, dzięki czemu możesz liczyć na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu.

W przypadku posiadania kilku porcji np. heroiny Prokurator i Sędzia prawdopodobnie uzna że popełniłeś przestępstwo i nie zgodzi się na umorzenie postępowania karnego. Prawdopodobnie nie masz też co liczyć na uznanie popełnionego przestępstwa za wypadek mniejszej wagi. Co się tyczy warunkowego umorzenia postępowania karnego to w przypadku posiadania kilku działek heroiny nadal jest to możliwe, choć i tak przekonanie Sądu do takiego rozstrzygnięcia nie będzie łatwym zadaniem.

Zobacz: Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Cel posiadania narkotyku

Podczas kilku lat orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego nigdy mi się nie zdarzyło usłyszeć od oskarżonego zatrzymanego na posiadaniu narkotyków, że zamierzał je sprzedać. Nie ma w tym nic dziwnego. Posiadanie narkotyków  w celu ich sprzedaży zasługuje na surowszą kare od posiadania narkotyków na własny użytek.

Wiek, doświadczenie życiowe, wykształcenie osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków

Osoby młode, pomiędzy 17 a 24 rokiem życia  zasługują na łagodniejsze potraktowanie niż osoby starsze, które z racji wieku powinny dysponować większym doświadczeniem życiowym.

Osoby z wykształceniem podstawowym lub średnim są łagodniej oceniane przez Sędziów niż osoby z wyższym wykształceniem, które zostały zatrzymane na posiadaniu narkotyków

Osoby uzależnione od narkotyków a więc odczuwające przymus zażycia narkotyku powinny być znacznie łagodniej traktowane od osób, które weszły w posiadanie narkotyku dla zabawy  i przyjemności.

Okoliczności wejścia w posiadanie narkotyków

Osoba, która weszła w  posiadanie narkotyku w wyniku nagłego impulsu, w wyniku namowy innych osób lub pod presją towarzystwa – nie chcąc wyjść na sztywniaka zasługuje na łagodniejsze potraktowanie od osoby, która planowała kupić narkotyki i ten zamiar zrealizowała.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA