reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Od czego zależy stopień społecznej szkodliwości posiadania narkotyków?

Od czego zależy stopień społecznej szkodliwości posiadania narkotyków?

W przypadku znikomego stopnia szkodliwości społecznej istnieje możliwość umorzenia postępowania o posiadanie narkotyków. Co decyduje o stopniu społecznej szkodliwości tego czynu?

Na podstawie doświadczenia jakie zdobyłem w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego,  przedstawię okoliczności, które Prokuratorzy i Sędziowie biorą pod uwagę przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości posiadania narkotyków:

• ilość posiadanego narkotyku,

• rodzaj posiadanego narkotyku,

• cel posiadania narkotyku,

• okoliczności osobiste osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków, a więc jej wiek, doświadczenie życiowe, wykształcenie,

• okoliczności w jakich osoba zatrzymana przez Policję weszła w posiadanie narkotyków.

Ilość posiadanego narkotyku

W tym wypadku obowiązuje prosta zasada: im więcej narkotyków posiadałeś tym większy jest stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie czynu.

W przypadku zatrzymania przez Policję na posiadaniu kilku działek narkotyku, a więc np. 3 gramy marihuany możesz liczyć na uznanie tego czynu za błahy wypadek o znikomej społecznej szkodliwości, a w konsekwencji na umorzenie postępowania karnego.

Rodzaj posiadanego narkotyku

Sędziowie i Prokuratorzy o wiele łagodniej oceniają społeczną szkodliwość tzw. miękkich narkotyków, np. marihuany, amfetaminy, tabletek ecstasy od posiadania kokainy lub heroiny.

W przypadku zatrzymania na posiadaniu kilku działek np. marihuany prawdopodobnie uda Ci się przekonać  Prokuratora lub Sędziego o małej wadze popełnionego przez  Ciebie czynu, dzięki czemu możesz liczyć na umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu.

W przypadku posiadania kilku porcji np. heroiny Prokurator i Sędzia prawdopodobnie uzna że popełniłeś przestępstwo i nie zgodzi się na umorzenie postępowania karnego. Prawdopodobnie nie masz też co liczyć na uznanie popełnionego przestępstwa za wypadek mniejszej wagi. Co się tyczy warunkowego umorzenia postępowania karnego to w przypadku posiadania kilku działek heroiny nadal jest to możliwe, choć i tak przekonanie Sądu do takiego rozstrzygnięcia nie będzie łatwym zadaniem.

Zobacz: Jaka kara grozi za przestępstwo posiadania narkotyków ?

Cel posiadania narkotyku

Podczas kilku lat orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego nigdy mi się nie zdarzyło usłyszeć od oskarżonego zatrzymanego na posiadaniu narkotyków, że zamierzał je sprzedać. Nie ma w tym nic dziwnego. Posiadanie narkotyków  w celu ich sprzedaży zasługuje na surowszą kare od posiadania narkotyków na własny użytek.

Wiek, doświadczenie życiowe, wykształcenie osoby zatrzymanej na posiadaniu narkotyków

Osoby młode, pomiędzy 17 a 24 rokiem życia  zasługują na łagodniejsze potraktowanie niż osoby starsze, które z racji wieku powinny dysponować większym doświadczeniem życiowym.

Osoby z wykształceniem podstawowym lub średnim są łagodniej oceniane przez Sędziów niż osoby z wyższym wykształceniem, które zostały zatrzymane na posiadaniu narkotyków

Osoby uzależnione od narkotyków a więc odczuwające przymus zażycia narkotyku powinny być znacznie łagodniej traktowane od osób, które weszły w posiadanie narkotyku dla zabawy  i przyjemności.

Okoliczności wejścia w posiadanie narkotyków

Osoba, która weszła w  posiadanie narkotyku w wyniku nagłego impulsu, w wyniku namowy innych osób lub pod presją towarzystwa – nie chcąc wyjść na sztywniaka zasługuje na łagodniejsze potraktowanie od osoby, która planowała kupić narkotyki i ten zamiar zrealizowała.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama