reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi określone jest w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tą ustawą za przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi grozi łagodniejsza kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wypadek mniejszej wagi  przy przestępstwie posiadania narkotyków zachodzi wówczas gdy w rozpoznawanej sprawie okoliczności łagodzące zdecydowanie przeważają nad okolicznościami obciążającymi. Kryteriami oceny są  przede wszystkim  ilość  i rodzaj posiadanego narkotyku:

ilość posiadanego narkotyku: za wypadek mniejszej wagi uznaje się zazwyczaj w orzecznictwie sądów posiadanie nie więcej niż 1 czy 2 działek narkotyku, a więc np. 1 lub 2 gram marihuany, 0,1 do 0,2 gram amfetaminy czy 1-2 tabletek extazy

rodzaj posiadanego narkotyku: za wypadek mniejszej wagi uznaje się posiadanie narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy extazy. W przypadku posiadania niewielkiej ilości tego rodzaju narkotyków  oskarżony lub jego obrońca mogą liczyć na przekonanie sędziego do oceny posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi.

Oprócz ilości i rodzaju posiadanych narkotyków istotne znaczenia ma osoba sprawcy przestępstwa posiadania narkotyków. Szczególnie w tym zakresie wymagana jest aktywność oskarżonego i jego obrońcy by przekonać Sąd, że:

• wejście w posiadanie narkotyku przez oskarżonego było tylko incydentem w jego życiu, bezmyślnym nagłym impulsem wynikłym z nadarzającej się okazji np. zakupu tego narkotyku

• oskarżony z racji dotychczasowego pozytywnego sposobu życia, planów zawodowych, sytuacji rodzinnej  i wielu innych okoliczność zasługuje na łagodne potraktowanie

Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Warto zabiegać o uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi z następujących powodów:

• w przypadku gdy osoba oskarżona o to przestępstwo jest dotąd nie karana  za jakiekolwiek przestępstwo umyślne i zależy jej na zachowaniu statusu osoby nie karanej (czystej karcie karnej), wówczas uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi zdecydowanie zwiększa szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego o to przestępstwo

• w przypadku gdy osoba oskarżona o to przestępstwo była w przeszłości karana, w szczególności za takie samo lub podobne przestępstwo, wówczas uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi zwiększa szanse tej osoby na uniknięcie kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Z perspektywy kilkuletniego orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego mogę wskazać, że to przede wszystkim od aktywności oskarżonego i jego obrońcy zależy przekonanie Sądu do uznania przestępstwa posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi. To oskarżony a w szczególności jego obrońca powinni poprzez dokumenty oraz zeznania świadków wskazywać na łagodzące okoliczności wejścia przez oskarżonego w posiadane narkotyków oraz dążyć pokazania osoby oskarżonego w jak najkorzystniejszym świetle.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama