reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

Przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi określone jest w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tą ustawą za przestępstwo posiadania narkotyków stanowiące wypadek mniejszej wagi grozi łagodniejsza kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Wypadek mniejszej wagi  przy przestępstwie posiadania narkotyków zachodzi wówczas gdy w rozpoznawanej sprawie okoliczności łagodzące zdecydowanie przeważają nad okolicznościami obciążającymi. Kryteriami oceny są  przede wszystkim  ilość  i rodzaj posiadanego narkotyku:

ilość posiadanego narkotyku: za wypadek mniejszej wagi uznaje się zazwyczaj w orzecznictwie sądów posiadanie nie więcej niż 1 czy 2 działek narkotyku, a więc np. 1 lub 2 gram marihuany, 0,1 do 0,2 gram amfetaminy czy 1-2 tabletek extazy

rodzaj posiadanego narkotyku: za wypadek mniejszej wagi uznaje się posiadanie narkotyków takich jak marihuana, amfetamina czy extazy. W przypadku posiadania niewielkiej ilości tego rodzaju narkotyków  oskarżony lub jego obrońca mogą liczyć na przekonanie sędziego do oceny posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi.

Oprócz ilości i rodzaju posiadanych narkotyków istotne znaczenia ma osoba sprawcy przestępstwa posiadania narkotyków. Szczególnie w tym zakresie wymagana jest aktywność oskarżonego i jego obrońcy by przekonać Sąd, że:

• wejście w posiadanie narkotyku przez oskarżonego było tylko incydentem w jego życiu, bezmyślnym nagłym impulsem wynikłym z nadarzającej się okazji np. zakupu tego narkotyku

• oskarżony z racji dotychczasowego pozytywnego sposobu życia, planów zawodowych, sytuacji rodzinnej  i wielu innych okoliczność zasługuje na łagodne potraktowanie

Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Warto zabiegać o uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi z następujących powodów:

• w przypadku gdy osoba oskarżona o to przestępstwo jest dotąd nie karana  za jakiekolwiek przestępstwo umyślne i zależy jej na zachowaniu statusu osoby nie karanej (czystej karcie karnej), wówczas uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi zdecydowanie zwiększa szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego o to przestępstwo

• w przypadku gdy osoba oskarżona o to przestępstwo była w przeszłości karana, w szczególności za takie samo lub podobne przestępstwo, wówczas uznanie posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi zwiększa szanse tej osoby na uniknięcie kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Z perspektywy kilkuletniego orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego mogę wskazać, że to przede wszystkim od aktywności oskarżonego i jego obrońcy zależy przekonanie Sądu do uznania przestępstwa posiadania narkotyków za wypadek mniejszej wagi. To oskarżony a w szczególności jego obrońca powinni poprzez dokumenty oraz zeznania świadków wskazywać na łagodzące okoliczności wejścia przez oskarżonego w posiadane narkotyków oraz dążyć pokazania osoby oskarżonego w jak najkorzystniejszym świetle.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama