REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop ojcowski, Termin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop zaległy z 2018 r. należy wykorzystać do końca września 2019 r.

Został już tylko tydzień na wykorzystanie urlopu zaległego z 2018 r. Termin ten mija dokładnie 30 września 2019 r. Co jeśli pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu? Czy urlop mu przepada?

Składki KRUS - ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r.

KRUS podał wysokość składki wypadkowej, chorobowej i macierzyńskiej w IV kwartale 2019 r. Termin opłacenia składek mija 31 października 2019 r.

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin do końca października

Student, który pobiera rentę rodzinną, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dalszej nauce i wniosek o kontynuowanie wypłaty. Ma na to czas do końca października 2019 r.

Wybór instytucji prowadzącej PPK do 25 września 2019 r.

Największe firmy, które zostały objęte ustawą o PPK z dniem 1 lipca 2019 r. mają czas do 25 września 2019 r. na porozumienie się z pracownikami w sprawie wyboru instytucji prowadzącej PPK.

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Świadectwo pracy - zmiany od 7 września 2019 r.

Świadectwo pracy zostanie zmienione od 7 września 2019 r. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza termin wydania świadectwa pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jakie sankcje za niewydanie świadectwa pracy w terminie przewiduje nowe prawo? Co jeszcze się zmienia?

Złóż wniosek o 500+ do końca września!

Złożenie wniosku o 500+ na dziecko do końca września 2019 r. gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca 2019 r.

Rodzice na urlopie ojcowskim, macierzyńskim, rodzicielskim

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny. Tylko w pierwszej połowie 2019 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 89 tys. ojców. Jak kształtują się pozostałe urlopy związane z rodzicielstwem?

REKLAMA

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

Urlop ojcowski 2019 - kto płaci, ile płatny

Za czas przebywania na urlopie ojcowskim, pracownikowi przysługuje prawo do pełnego wynagrodzenia. To, kto płaci zasiłek macierzyński – pracodawca czy ZUS – uzależnione jest od liczby osób ubezpieczonych w firmie.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Od 1 lipca 2019 r. PPK w pierwszych firmach

Dnia 1 lipca 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczynają obowiązywać pierwsze firmy. Są to największe podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

KRUS - składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.

KRUS podał informację o nowych składkach na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za III kwartał 2019 r. Jakie składki obowiązują rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika? Kiedy mija termin uregulowania składek?

Zmiany w urlopach ojcowskich i rodzicielskich - nowa dyrektywa UE

Co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojca - takie zmiany przewiduje nowa dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Dyrektywa w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów

Unia Europejska przyjęła nową dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dotyczy głównie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy. Ile czasu państwa członkowskie mają na wdrożenie przepisów wykonujących dyrektywę?

Najwcześniejszy możliwy termin wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r.

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło 13 października 2019 r. może być dniem wyborów, jednak za wcześnie jest na przesądzanie tej daty. Wybory parlamentarne w Polsce zarządza Prezydent.

Teczki osobowe a "buble prawne" – perspektywa pracowników i pracodawców

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji w sprawach wiążących się ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Dokumenty te są gromadzone w formie teczek osobowych, a za ich nienależyte prowadzenie grozi odpowiedzialność karna. Niestety, najnowsze przepisy, które weszły w życie 01.01.2019 r. wprowadzają niejasne zapisy prawne, które są źródłem nieporozumień. Czego dotyczą owe niejasności i czy można się przed nimi ustrzec?

Ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

Rolnicy i domownicy ubezpieczeni w KRUS i dodatkowo prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą muszą pamiętać o terminie 31 maja 2019 r. Zobowiązani są do tego dnia złożyć w KRUS oświadczenie lub zaświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy będzie możliwe tylko wyjątkowo. W jakich sytuacjach? Jak złożyć przed sądem odpowiednie oświadczenie?

Termin wydania świadectwa pracy - poprawka Senatu przyjęta przez Sejm

Termin wydania świadectwa pracy ma być tożsamy z dniem ustania stosunku pracy, jeśli pracodawca nie zamierza zawrzeć z danym pracownikiem kolejnego stosunku pracy. Dnia 16 maja 2019 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy.

Ważny termin w wyborach do PE - głosowanie korespondencyjne

13 maja 2019 r. to ważny termin w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Taka możliwość przysługuje osobom niepełnosprawnym.

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim – kiedy złożyć wniosek?

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim to powszechnie stosowana praktyka. Kiedy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po urlopie rodzicielskim? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Termin wydania świadectwa pracy a data przygotowania pisma

Świadectwo pracy pracodawca wydaje pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jaki termin na wydanie świadectwa pracy przewiduje Kodeks pracy? Jaka data przygotowania świadectwa pracy powinna znaleźć się w prawym górnym rogu świadectwa pracy?

Urlop macierzyński i inne prawa rodziców w pracy w 2019 r.

Urlop macierzyński to tylko jedno z licznych praw, które Kodeks pracy gwarantuje rodzicom. Wiele z nich przysługuje już na etapie ciąży, np. zwolnienie z pracy na nadania, zmiana czasu pracy czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Główne uprawnienia rodzicielskie to urlopy: macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski. Czym się różnią i kto może z nich skorzystać?

Nowe zasady udzielania urlopów rodzicielskich

Co najmniej 10 dni płatnego urlopu ojcowskiego, dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, 5 dni urlopu opiekuńczego - to nowe rozwiązania, które znalazły się w przepisach dyrektywy w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Polska będzie musiała dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.

E-sprawozdania finansowe do 31 marca 2019 r.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypomina, że termin na sporządzenie e-sprawozdań finansowych za 2018 rok upływa 31 marca 2019 r.

Umowa na okres próbny 2020

Kodeks pracy przewiduje szczególny typ umowy o pracę – umowę na okres próbny. Ile trwa taka umowa? Czy przewidziano możliwość wypowiedzenia jej przez strony? Czy pracodawca może kilka razy zatrudnić pracownika na próbę?

Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców

Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - termin głosowania

Znamy już termin wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Postanowienie w tej sprawie zostało podpisane przez Prezydenta.

Termin na odrzucenie spadku przez małoletniego

Kwestią kontrowersyjną przez długi czas było ustalenie terminu na złożenie przez rodziców małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku w jego imieniu. W tej materii zarysowały się dwa stanowiska.

Tata na urlopie - duża popularność urlopu rodzicielskiego

Rośnie popularność urlopów rodzicielskich. W styczniu 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 18,1 tys. ojców. Dla porównania, w styczniu 2018 r. z urlopu takiego skorzystało 17,3 tys. ojców.

Ojcowie coraz częściej na urlopie rodzicielskim

Ojcowie coraz częściej decydują się na opiekę nad dziećmi zamiast wracać do pracy. Pierwsze 14 tygodni po porodzie musi wykorzystać matka dziecka. Kolejne tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą zostać przypisane ojcu. Ponadto ojcom przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

Urlop rodzicielski dla ojca 2019

Pracownik, w tym ojciec dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 albo 34 tygodni. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek.

Urlop ojcowski 2019 - dokumenty

W 2019 roku nie zmieniły się zasady udzielania urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie na wniosek pracownika. Przepisy prawa określają, jakie dokumenty muszą być załączone do wniosku.

Urlop ojcowski i okres choroby a prawo do trzynastki

Kiedy pracownik nabędzie prawo do trzynastki? Czy urlop ojcowski lub zwolnienie lekarskie spowodują utratę tego prawa?

Uprawnienia pracownika ojca w 2019 r.

Uprawnienia pracownika ojca w 2019 r. to: zwolnienie z pracy na opiekę nad członkiem rodziny, urlop ojcowski, urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Ponadto pracodawca musi otrzymać zgodę pracownika na pracę w godzinach nadliczbowych. Poznaj prawa taty w pracy.

W jakim terminie należy złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Każda osoba w swoim życiu spotka się z sytuacją, w której zostanie powołana do spadku. Nie każdy jednak wie, jak zachować się w takiej sytuacji. Z czym wiąże się przyjęcie spadku, a z czym odrzucenie? Czy jest na to jakiś termin?

Wniosek o przywrócenie terminu zawitego w postępowaniu karnym 2019 – WZÓR

Czynność podjętą po upływie terminu zawitego przewidzianego do jej dokonania uważa się za bezskuteczną. W sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony lub innej osoby, istnieje możliwość przywrócenia terminu zawitego do dokonania danej czynności. Jak powinien wyglądać wniosek o przywrócenie terminu zawitego?

Przywrócenie terminu w postępowaniu karnym

Wiele terminów obecnych w postępowaniu karnym to tzw. terminy zawite. Czynność podjęta po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna. Jednakże w sytuacji, gdy niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od strony, może ona starać się o przywrócenie terminu zawitego do dokonania danej czynności. O czym należy pamiętać przywracając termin w postępowaniu karnym?

Urlop tacierzyński w 2019 r. – wniosek, wymiar, zasady korzystania

Urlop ojcowski i tacierzyński w 2019 roku będzie odbywał się na takich samych zasadach jak dotychczas. Jaki jest wymiar urlopu tacierzyńskiego? Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego i czym się różni urlop tacierzyński od ojcowskiego?

Wniosek o urlop ojcowski po terminie

Wniosek o urlop ojcowski składa się pisemnie w terminie minimum 7 dni przed planowanym urlopem. Czy pracownik, który złożył wniosek po terminie, otrzyma urlop zgodnie z planem?

Urlop ojcowski 2018/2019

Ile dni urlopu ojcowskiego przysługuje w 2018 i 2019 roku? Kto i ile płaci za czas przebywania na urlopie ojcowskim? Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin

Studenci, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty renty rodzinnej powinni pamiętać o ważnym terminie. Do końca października należy złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty.

Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie uległy żadnym zmianom. W 2019 roku pracownik-ojciec nadal będzie mógł skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami udzielania urlopu ojcowskiego. Pobierz wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Termin zawieszenia działalności gospodarczej w 2018 r.

Konstytucja Biznesu wprowadziła zmiany w zawieszaniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może teraz starać się o wykreślenie lub „uśpienie” firmy w dowolnym terminie, nawet po wcześniejszym zaprzestaniu działalności. Jednak dopóki posiada aktywny status w ewidencji, wciąż powinien odprowadzać składki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega, że ZUS może zainteresować się przedsiębiorstwem, gdy ma poważne wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście jego działanie zostało przerwane w zadeklarowanym terminie.

Zmiana pracodawcy a urlop ojcowski

Pracownikom-ojcom przysługuje urlop ojcowski w wymiarze do 2 tygodni. Czy w razie niewykorzystania urlopu ojcowskiego, urlop ten przechodzi do drugiej firmy?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2019

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego w 2019 r.? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

REKLAMA