REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Weto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

Czy 4 lutego to niedziela handlowa, ile niedziel bez zakazu handlu w 2024, jakie zmiany w przepisach

Czy pierwsza niedziela lutego 2024 roku to niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu? Podobne pytania zadają sobie Polacy praktycznie co siedem dni - zwłaszcza ci, którzy mają pilną potrzebę zrobienia w weekend dużych zakupów. Jak jest więc w tę niedzielę, ile niedziel bez zakazu handlu jest w całym 2024 roku i kiedy one wypadają - terminy. A przede wszystkim czy już aby nie odechciało się nam tej loterii i nie przywykliśmy do niedzieli, podczas której jest nam obojętne czy sklepy są otwarte, czy zamknięte?

Co z wdowią rentą w 2024 r. Czy w ogóle będzie – prezydent grozi wetem dla wszystkich nowych ustaw, ile ma wynosić

Sprawa wdowiej renty czyli specjalnego nowego świadczenia z ZUS dla osamotnionych po śmierci małżonka seniorów wydawała się pewna. Wymienił ją – jako jeden z niewielu konkretów – w swoim expose premier Donald Tuska, a w Sejmie zarejestrowano ponownie obywatelski projekt ustawy, który złożony został najpierw w Sejmie poprzedniej kadencji.

REKLAMA

Niedziela 7 stycznia 2024: czy to niedziela handlowa. Zakupy na Trzech Króli na ostatnią chwilę

Zbliża się pierwsza niedziela w tym roku, a przed nią sobota ze świętem – Trzech Króli, kiedy to nawet w sobotę obowiązuje zakaz handlu. Choć po Bożym Narodzeniu i Nowym roku jeszcze w lodówkach i spiżarniach są zapasy, jednak zakupy zrobić trzeba. Czy więc w piątek po pracy w dyskontach i innych sklepach czeka nas zakupowy Armagedon porównywalny z tym przed Sylwestra, czy może luz i spokój, bo niedziela 7 stycznia jest niedzielą handlową?

Niedziela 31 grudnia 2023: czy to niedziela handlowa. Zakupy na Sylwestra na ostatnią chwilę

Niedziele handlowe 2023 skończyły się 17 grudnia, na tydzień przed świętami. Ostatnia niedziela grudnia i całego 2023 roku to niedziela z zakazem handlu. Choć to Sylwester, noc na imprezowania, w którą przechodzi się do kolejnego, 2024 roku – nie ma mowy o handlu, choćby nawet do godziny 14.00.

Prezydent A. Duda wetuje i składa własny projekt ustawy o podwyżkach dla nauczycieli (30%), mundurowych (20%) i pozostałych pracowników

Prezydent Andrzej Dudy zawetował ustawę okołobudżetową. I złożył własny projekt tej ustawy. Zachował podwyżki dla nauczycieli (30%), policjantów (20%), żołnierzy (20%), pracowników ZUS (20%), KRUS (20%) i państwowej służby budżetowej (20%)

Podwyżki dla nauczycieli, policjantów, żołnierzy zachowane. Projekt prezydenta RP w Sejmie [ustawa w PDF]

Prezydencki projekt ustawy okołobudżetowej na 2024 r. jest już w Sejmie. Zgodnie z obietnicą zachowuje podwyżki wprowadzone w zawetowanej przez prezydenta ustawie. 

REKLAMA

NSZZ Policjantów: Musimy wiedzieć co z podwyżką 20%. Bo mundurowi na początku 2024 r. podejmują decyzje o odejściu albo pozostaniu

W Wigilię NSZZ wydał komunikat o nowej sytuacji z podwyżkami 20% dla policjantów na 2024 rok. Jest zapowiedzią walki o podwyżki tuż po Świętach.

Donald Tusk po wecie prezydenta: „poradzimy sobie z tym”. 2024: co z podwyżkami 30% dla nauczycieli 20% dla budżetówki

Prezydent Andrzej Duda niespodziewanie zawetował ustawę okołobudżetową. Tę samą, która stanowi uzupełnienie do ustawy budżetowej, dając podstawę do zwiększonych wypłat dla nauczycieli i innych transferów socjalnych zapowiedzianych przez rząd. Czy to znaczy, że podwyżek teraz nie będzie? Będą, ale raczej nie na podstawie ustawy, którą chce złożyć w Sejmie zaraz po świętach prezydent, ale nowych rozwiązań prawnych, które wdroży rząd albo w ustawie budżetowej, której zgodnie z prawem prezydent nie może wetować, albo nowej ustawy okołobudżetowej. Które rozwiązanie wybierze Donald Tusk, dowiemy się po posiedzeniu Rady Ministrów w środę 27 grudnia.

Ile ustaw zawetował prezydent Duda. Ile wet będzie w X kadencji Sejmu? Czy Sejm będzie w stanie przełamać weto prezydenta?

Prezydent ma prawo odmówić podpisania ustawy uchwalonej przez parlament i przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może wtedy uchwalić ustawę ponownie – ale to wymaga większości 276 głosów. Kształtująca się nowa większość parlamentarna dysponuje głosami 248 posłów. Czy jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, Sejm będzie w stanie przełamać weto?

M. Morawiecki walczy z migracją. Przedstawił 5-punktowy plan w UE. I zawetował szczyt

Podjąłem decyzję o zawetowaniu części dot. migracji; nie ma tego zapisu w konkluzji szczytu - przekazał premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym posiedzeniu RE w Grenadzie. Dodał, że przedstawił 5-punktowy plan walki z nielegalną imigracją poprzez m.in silną ochronę granic zewnętrznych.

REKLAMA