REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2021

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

Zasady kwarantanny granicznej po majówce

Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

Obostrzenia maj 2021

Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

REKLAMA

Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

Kolejne ułatwienia dla prowadzących biznes w Rosji

Ułatwienia dla prowadzących biznes w Rosji - wydłużono termin na złożenie wniosku o zmianę danych w Jednolitym Państwowym Rejestrze Podmiotów Prawnych Federacji Rosyjskiej.

Nowe wymagania techniczne dla kas fiskalnych - czy wejdą w życie 1 maja 2021 r.?

Wymagania techniczne dla kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów informuje, że 1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (tzw. kasy fiskalne). Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zarówno w zakresie kas on-line, jak i kas z elektronicznym zapisem kopii. Nowe przepisy podlegają notyfikacji do Komisji Europejskiej i mogą nie zostać wydane przed 1 maja 2021 r. Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że brak od 1 maja 2021 r. przepisów określających wymagania techniczne dla kas rejestrujących nie wpływa na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnianiu funkcji i wymagań (kryteriów i warunków) technicznych dla kas rejestrujących.

BIG InfoMonitor: długi alimentacyjne przekroczyły 11 mld zł

Od początku 2021 r. gminy wypłacające pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego wpisały do BIG InfoMonitor 4,3 tys. nowych dłużników alimentacyjnych.

REKLAMA

Wniosek o dowód osobisty od 2 sierpnia 2021 r. – zmiany

Wniosek o dowód osobisty od 2 sierpnia 2021 r. nie będzie składany online. Z czego wynikają zmiany? Czy będą wyjątki?

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowy projekt

Zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej dotyczy prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego. Ustawa została skierowana do Sejmu.

Tarcza Antykryzysowa - zmiany od 4 maja 2021 r.

Tarcza Antykryzysowa - zmiany obowiązujące od 4 maja 2021 r. dotyczą zwolnienia z opłacania składek ZUS i świadczenia postojowego.

Obostrzenia po 25 kwietnia 2021 r.

Obostrzenia po 25 kwietnia 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co się zmieni?

Upadłość konsumencka - częściowa informatyzacja postępowań

Częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej wprowadza nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, którą uchwalił Sejm.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2021

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które mają wejść w życie w 2021 r. wpłyną na większą ochronę przedsiębiorców. Co przewiduje nowelizacja ubezpieczeń?

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym od 1 maja 2021 r.

Zmiany w kks. Ministerstwo Finansów informuje, że 1 maja 2021 r. zaczną obowiązywać zmiany, które uproszczą i przyśpieszą postępowania mandatowe. Sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe uniknie postępowania sądowego. Podwyższone grzywny będą stosowane tylko za najpoważniejsze wykroczenia skarbowe np. związane z przemytem.

Procedura karna w okresie pandemii - zmiany

Nowelizację procedury karnej w okresie pandemii zakłada nowelizacja, którą przyjął Sejm. Co się zmieni?

E-licytacje nieruchomości z poparciem Sejmu

E-licytacje nieruchomości i zmiany procedur cywilnych w czasie epidemii to główne założenia nowelizacji przyjętej przez Sejm.

Ubezpieczenie zdrowotne również bez rejestracji w urzędzie pracy

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego ma przysługiwać każdej osobie nawet bez rejestracji w urzędzie pracy. Zmiany komentuje Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Mediacja poprzedzi pozew do sądu

Mediacja poprzedzi pozew do sądu w sprawie gospodarczej lub dotyczącej prawa pracy. Zdaniem Centrum Mediacji Lewiatan to krok w dobrym kierunku.

Zatrudnianie „alimenciarzy” – zmiany w 2021 r.

Przepisy o karach za nielegalne zatrudnianie „alimenciarzy” od połowy 2021 r. mają zostać doprecyzowane. Co się zmieni?

Zasiłek rodzinny 2021/22– jakie zmiany?

Zasiłek rodzinny w nadchodzącym okresie 2021/22 ma być przyznawany w oparciu o podobne zasady dotyczące utraty czy uzyskania dochodu.

Pakiet akcyzowy od maja 2021 r. - co się zmieni?

Zmiany w akcyzie. Ministerstwo Finansów informuje, że w 1 maja 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym (tzw. Pakiet akcyzowy), która ma uszczelnić system polskiej akcyzy i pomóc wyeliminować nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych, w tym m.in. samochodów osobowych.

Tarcza prawna - jakie zmiany w pierwszym etapie?

Tarcza prawna ma wprowadzić ułatwienia dla obywateli i przedsiębiorców. Prace nad pierwszym etapem zostały zakończone. Jakie zmiany przewidziano?

Wnioski o "Dobry start" tylko elektronicznie

Wnioski o świadczenia z programu "Dobry start" będą składane tylko w formie elektronicznej. Projekt resortu rodziny zyskał poparcie sejmowej komisji.

Jakie obostrzenia po 18 kwietnia 2021 r.?

Jakie obostrzenia będą obowiązywały po 18 kwietnia 2021 r.? O planach rządu mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia 2021 r.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od 2 sierpnia 2021 r. Kto otrzyma nowe dokumenty? Jakie zmiany będą na nich widoczne?

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. - rozporządzenie

Rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 18 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jakie zmiany zawiera?

Wniosek świadczenie dobry start tylko on-line?

Wniosek o świadczenie dobry start tylko online i inne ważne zmiany zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Nowa ustawa deweloperska już wkrótce

Nowa ustawa deweloperska w niektórych obszarach może mieć znaczący wpływ zarówno na pozycję dewelopera, jak i nabywcy. Co się zmieni?

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r. zostaną przedłużone? Czy będą dotyczyły całego kraju?

Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?

Mandat za spacer z psem grozi właścicielowi, który nie zachowuje środków ostrożności przy jego trzymaniu. Jakie kary przewidziano? Od kiedy wzrosną?

Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r.

Kontrola dewizowa w Rosji - zmiany od lutego 2021 r. łagodzą wymagania. Jest szansa na zwiększenie wymiany handlowej z Polską.

Kwarantanna graniczna a test - ważne zmiany od 30 marca 2021 r.

Czy negatywny wynik testu w kierunku Sars-Cov-2 zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne? Ważne zmiany w tym zakresie obowiązują od 30 marca 2021 r.

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących zawiera rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

Voucher turystyczny z dłuższym terminem realizacji

Voucher turystyczny z dłuższym terminem realizacji to jedno z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy, przyjętym przez Stały Komitet Rady Ministrów. Co to oznacza dla konsumentów?

"Za Życiem" zmiany w pierwszym półroczu 2021 r.?

W perspektywie pierwszego półrocza 2021 r. program "Za Życiem" ma zostać poszerzony o nowe rozwiązania. Jakie?

500 plus dla niesamodzielnych 2021 - nowy próg dochodowy

Świadczenie "500 plus dla niesamodzielnych" od 1 marca 2021 r. przysługuje, gdy próg dochodowy nie przekracza kwoty 1772,08 zł brutto. Czy konieczny jest nowy wniosek?

500 plus w 2021 r. - wniosek papierowy od kwietnia

Papierowy wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 r. złożymy już w kwietniu. Gdzie składa się wnioski? Jakie dane zawierają?

Sędziowie pokoju - projekt ustawy

Sędziowie pokoju według projektu ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości mają odciążyć sądy powszechne. Kto będzie mógł zostać sędzią pokoju?

Alimenty w 2021 roku - kwota, zmiany

Alimenty w 2021 roku czeka kilka zmian dotyczących świadczeń wypłacanych z funduszu. Co z alimentami płaconymi przez rodziców? Ile wynoszą?

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Do kiedy przysługuje obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy? W jakich sytuacjach jest wypłacany? Ile wynosi?

Teleporady od 16 marca 2021 roku

Teleporady od 16 marca 2021 roku poza określonymi wyjątkami nie można narzucić pacjentowi. Co się zmieniło?

Ochrona sygnalistów w firmie - korzyści dla pracodawców

Ochrona sygnalistów w firmie to również korzyści dla pracodawców. Prezentujemy najważniejsze z nich.

Szczepienia ozdrowieńców przeciw COVID-19 po zmianach

Szczepienia ozdrowieńców przeciw COVID-19 to jedna z kwestii, które zmienionych nowelizacją rozporządzenia dotyczącego ograniczeń epidemicznych.

Limity dorabiania w 2021 roku [AUDIO]

Limity dorabiania wzrosły od marca 2021 roku. Jakie są obecnie tzw. graniczne kwoty przychodu dla emerytów i rencistów?

Nowe przepisy o sygnalistach - najważniejsze obowiązki

Dyrektywa o sygnalistach oznacza nowe obowiązki dla pracodawców. Kto powinien zacząć myśleć o wdrożeniu systemu zgłaszania nieprawidłowości?

Fundusz alimentacyjny – kryterium dochodowe z waloryzacją

Fundusz alimentacyjny z kryterium dochodowym podlegającym waloryzacji zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd. Co jeszcze ma się zmienić?

Teleporada - zmiany w marcu 2021 r.

Teleporada jeszcze w marcu 2021 r. nie będzie standardem w kilku przypadkach. Chodzi m.in. o dzieci do 6. roku życia. Co jeszcze się zmieni?

Wynagrodzenie do ujawnienia i wyrównania?

Wynagrodzenie do ujawnienia i wyrównania? Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowej dyrektywy przedstawiony przez Komisję Europejską.

Czternasta emerytura w 2021 r. - ustawa podpisana

Czternasta emerytura w 2021 r. ma być wypłacana jesienią. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą świadczenia dla emerytów i rencistów.

REKLAMA