reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?

Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?

Mandat za spacer z psem grozi właścicielowi, który nie zachowuje środków ostrożności przy jego trzymaniu. Jakie kary przewidziano? Od kiedy wzrosną?

Kara za brak smyczy czy kagańca?

Przepisy dotyczące kar za nieprzestrzeganie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia określa art. 77 Kodeksu wykroczeń.

Zgodnie z art. 77 § 1 kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Kto zaś dopuszcza się takiego czynu przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Stanowi o tym art. 77 § 2 Kodeksu wykroczeń. Grzywna wymieniona w tym przepisie może wynosić do 5000 zł.

Kary wymierza sąd w postępowaniu w sprawie o wykroczenie.

Założeniem ustawodawcy było objęcie wskazanymi przepisami wszystkich zwierząt niewłaściwie trzymanych, swoim zachowaniem stwarzających niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, bez względu na to czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie.

„Pies tzw. mieszaniec może stwarzać większe niebezpieczeństwo niż dobrze ułożony pies rasy uznanej za agresywną, np. amerykański pit bull terier.” – czytamy w uzasadnieniu do wskazanych przepisów na etapie ich projektowania.

Warto pamiętać, iż środki ostrożności powinny być dopasowane do konkretnego zwierzęcia i sytuacji, w jakiej się znajduje. Mogą też wynikać z ustaw czy aktów prawa miejscowego. Przykładowo zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy mogą dotyczyć stosowania kagańców czy wyprowadzania psów na smyczy.

Przepisy art. 77 Kodeksu wykroczeń nie wskazują bowiem konkretnych środków.

Mandat za spacer z psem - jakie zmiany?

10 kwietnia 2021 r. wejdzie w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. W tabeli A załącznika do tego rozporządzenia wymieniono m.in. wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego za nieprzestrzeganie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

Co to oznacza w praktyce?

Grzywna nałożona w drodze mandatu karnego będzie wynosiła:

  • od 50 do 250 zł - za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 § 1 Kodeksu wykroczeń);
  • 500 zł - za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka (art. 77 § 2 Kodeksu wykroczeń).

Należy zauważyć, że określenie w zmienianym rozporządzeniu wysokości grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego za dane wykroczenie nie uniemożliwia surowszego potraktowania sprawcy wykroczenia, jeśli okoliczności za tym przemawiają, w szczególności przez skierowanie wniosku o ukaranie do sądu” – podkreślono w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Obecnie za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi grzywna w wysokości od 50 do 250 zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 281);

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (j. t. Dz. U. z 2013 r., poz. 1624, ost. zm. Dz. U. z 2017 r., poz. 1436);

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. I. z 2021 r., poz. 556

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?/Fot. Shutterstock
Mandat za spacer z psem – jak i kiedy?/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama