| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Edukacja – vademecum

Edukacja – vademecum

Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole? Jakie są terminy ferii zimowych? Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Właśnie na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Edukacja – definicja

Sam termin pochodzi od łacińskiego sformułowania educatio, oznaczającego wychowanie. Edukacja jest powszechnie rozumiana jako proces zdobywania wiedzy, związany z rozwojem umysłowym, kształtowaniem cech i umiejętności. Ma na celu uzyskanie wykształcenia. Może odbywać się w szkole lub poza nią.

Edukacja formalna (szkolna) obejmuję naukę w szkołach podstawowych,  gimnazjach, średnich, także studia i różnego rodzaju szkolenia. Prowadzi do zdobywania dyplomów, certyfikatów oraz zaświadczeń.

Zobacz też: Jakie uczeń ma prawa w szkole

Rok szkolny

Harmonogram roku szkolnego jest ustalany z dużym wyprzedzeniem. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla rodziców i uczniów, jak nauczycieli, instytucji edukacyjnych czy choćby zakładów komunikacji miejskiej.
Jest to obowiązek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dużą rolę odgrywa tutaj także Rzecznik Praw Dziecka, w którego gestii leży troska o należyte dbanie o prawa i przywileje uczniów.

Zobacz też: Harmonogram roku szkolnego

Obowiązek szkolny

Rozumiany jest jako przymus szkolny. Jest to powinność poddania się edukacji powszechnej. Wygasa on wraz z uzyskaniem określonego wieku lub określonego poziomu kształcenia. W Polsce obowiązkiem tym objęta jest nauka w podstawówce i gimnazjum. Natomiast obowiązek nauki kończy się z momentem ukończenia 18 roku życia. Dlatego nauka musi być kontynuowana w szkole ponadgimnazjalnej przynajmniej do tej chwili.

Zobacz też: Jak zapisać dziecko do szkoły?

Pierwszoklasiści

Od 1 września 2012 roku sześciolatki zamiast do przedszkola pójdą do szkoły.  Od tego czasu ulegnie obniżeniu wiek dzieci podlegających powszechnemu obowiązkowi szkolnemu. W związku z technicznym przygotowaniem się na przyjęcie tak małych dzieci szkoły mają wiele obowiązków.

Także pięciolatki będą miały możliwość rozpoczęcia nauki w szkole. Warunkiem posłania takiego dziecka do szkoły będzie pozytywna opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej. Ostateczną decyzje podejmie w tej kwestii dyrektor konkretnej szkoły.

Zobacz też: Pięciolatki w szkole od 2012 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »