| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Nowa ustawa o pomostówkach - a art. 88 Karty Nauczyciela

Nowa ustawa o pomostówkach - a art. 88 Karty Nauczyciela

Czy podpisanie nowej ustawy o pomostówkach będzie miało związek z art.88 Karty Nauczyciela mówiącym o wcześniejszej emeryturze dla nauczycieli bez względu na wiek? Czy to znaczy, że przepadnie ten przywilej również tym, którzy spełniają wymogi art.88, ale nie chcą jeszcze iść na emeryturę z końcem 2008 tylko w następnych latach?  

Zmiany w przepisach obowiązujących, których dokonanie przewiduje ustawa z dnia 6 listopada 2008 o emeryturach pomostowych - w żadnym przypadku nie odnoszą się do przepisów art. 88 Karty Nauczyciela – na podstawie, którego przyznawane są emerytury nauczycielskie

Przypominam, że zgodnie z przepisami art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela - nauczyciele mający 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek.

Na emeryturę bez względu na wiek, mogą również przejść nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., a przed 1 stycznia 1969r., jeżeli wymienione wyżej warunki dotyczące okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy w szczególnym charakterze, czyli pracy nauczycielskiej spełnią do dnia 31 grudnia 2008r. Ponadto emerytura przysługuje tym nauczycielom urodzonym po 31.12.1948 r., którzy nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu.

Nauczyciel spełniający do dnia 31 grudnia 2008 r. warunki dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej może uzyskać emeryturę bez względu na wiek po rozwiązaniu stosunku pracy, z tym że przepis ust. 2a wym. art. 88 Karty Nauczyciela - wyraźnie stanowi, że warunek rozwiązania stosunku pracy nie musi być spełniony do dnia 31.12.2008 r. Zatem rozwiązanie stosunku pracy jak również zgłoszenie wniosku o emeryturę, a tym samym wniosku o przekazanie na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym - może nastąpić również po tej dacie.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury bez względu na wiek.

Informuję, że emerytura nauczycielska, będzie obliczona według dotychczasowych, czyli tzw. starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat.

Podstawa prawna: Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r Karta Nauczyciela ( Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn.zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »