reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Nauczyciele mogą w chwili obecnej przejść na emerytur na dwojakich warunkach. Po pierwsze na emeryturę bez względu na wiek. Po drugie na emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach.

Warunki przejścia na emeryturę bez względu na wiek:

  • dotyczy nauczycieli urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku,
  • posiadanie 30 letniego stażu pracy, w tym 20 lat pracy w szczególnym charakterze (pracy nauczycielskiej),
  • posiadanie 25 letniego stażu pracy, w tym 20 lat pracy w szkolnictwie specjalnym,
  • rozwiązanie stosunku pracy.

Warunki przejścia na emeryturę za pracę o szczególnym charakterze:

  • osiągnięcie wieku 55 lat kobieta oraz 60 lat mężczyzna,
  • posiadanie okresu zatrudnienia 20 lat dla kobiet, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej,
  • posiadanie okresu zatrudnienia 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej,
  • dotyczy nauczycieli urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku oraz urodzonych w latach 1949 – 1968.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

W grudniu nabyłam praw do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Chciałabym przejść na emeryturę w sierpniu 2010 r. Proszę mi odpowiedzieć jak będzie obliczona moja emerytura – na nowych czy na starych zasadach? Chodzi o przelicznik emerytury po 31 grudnia 2008 r. Nabyłam wszystkie prawa (lata pracy ogółem 34, w tym 20 w szkole) Czy muszę już odejść, bo później przelicznik będzie niekorzystny, czy skoro nabyłam prawa do emerytury z Karty Nauczyciela to będę miała emeryturę liczona po staremu?

Art. 88 Karty Nauczyciela nie uzależnia prawa do emerytury bez względu na wiek, od zgłoszenia wniosku o to świadczenie przed dniem 1.01.2009r. Zatem nauczyciele, aby uzyskać emeryturę w myśl tego przepisu, nie muszą przed dniem 1.01.2009r. rozwiązać stosunku pracy, jak również nie muszą składać wniosku o to świadczenie - przed tym dniem.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury bez względu na wiek.

Natomiast wcześniejsza emerytura z Karty Nauczyciela, może być obliczona według dotychczasowych czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu przez kobietę 60 lat – nawet jeżeli nauczycielka spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008r. – spowoduje konieczność zastosowania art.183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w latach 2009-2013 przysługuje tzw. emerytura mieszana, obliczana w odpowiedniej – stosownie do roku, w którym osiągnięty został wiek emerytalny – części emerytury obliczonej według starych zasad i części obliczonej według nowych zasad, o ile osoby te nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama