reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Nauczyciele mogą w chwili obecnej przejść na emerytur na dwojakich warunkach. Po pierwsze na emeryturę bez względu na wiek. Po drugie na emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach.

Warunki przejścia na emeryturę bez względu na wiek:

  • dotyczy nauczycieli urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku,
  • posiadanie 30 letniego stażu pracy, w tym 20 lat pracy w szczególnym charakterze (pracy nauczycielskiej),
  • posiadanie 25 letniego stażu pracy, w tym 20 lat pracy w szkolnictwie specjalnym,
  • rozwiązanie stosunku pracy.

Warunki przejścia na emeryturę za pracę o szczególnym charakterze:

  • osiągnięcie wieku 55 lat kobieta oraz 60 lat mężczyzna,
  • posiadanie okresu zatrudnienia 20 lat dla kobiet, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej,
  • posiadanie okresu zatrudnienia 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej,
  • dotyczy nauczycieli urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku oraz urodzonych w latach 1949 – 1968.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

W grudniu nabyłam praw do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Chciałabym przejść na emeryturę w sierpniu 2010 r. Proszę mi odpowiedzieć jak będzie obliczona moja emerytura – na nowych czy na starych zasadach? Chodzi o przelicznik emerytury po 31 grudnia 2008 r. Nabyłam wszystkie prawa (lata pracy ogółem 34, w tym 20 w szkole) Czy muszę już odejść, bo później przelicznik będzie niekorzystny, czy skoro nabyłam prawa do emerytury z Karty Nauczyciela to będę miała emeryturę liczona po staremu?

Art. 88 Karty Nauczyciela nie uzależnia prawa do emerytury bez względu na wiek, od zgłoszenia wniosku o to świadczenie przed dniem 1.01.2009r. Zatem nauczyciele, aby uzyskać emeryturę w myśl tego przepisu, nie muszą przed dniem 1.01.2009r. rozwiązać stosunku pracy, jak również nie muszą składać wniosku o to świadczenie - przed tym dniem.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury bez względu na wiek.

Natomiast wcześniejsza emerytura z Karty Nauczyciela, może być obliczona według dotychczasowych czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu przez kobietę 60 lat – nawet jeżeli nauczycielka spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008r. – spowoduje konieczność zastosowania art.183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w latach 2009-2013 przysługuje tzw. emerytura mieszana, obliczana w odpowiedniej – stosownie do roku, w którym osiągnięty został wiek emerytalny – części emerytury obliczonej według starych zasad i części obliczonej według nowych zasad, o ile osoby te nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama