| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Wysokość emerytury Vademecum

Wysokość emerytury Vademecum

Wysokość emerytury zależy od trzech wartości: wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz wysokości kwoty bazowej.

Okresy nieskładkowe są to natomiast okresy, za które nie zostały opłacone składki, które jednak z uwagi na ich specyficzny charakter podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury oraz jej wysokości. Do okresów nieskładkowych, które wpływają na wysokość emerytury należą między innymi okresy :

  • pobierania: wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego,
  • pobierania renty chorobowej,
  • urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,
  • nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki,
  • studiów doktoranckich i aspirantury naukowej,
  • asystenckich studiów przygotowawczych,
  • pobierania zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz także: Jakie okresy nieskładkowe decydują o wysokości emerytury

Waloryzacja emerytury

Prawo przewiduje coroczną waloryzację świadczeń emerytalnych. Emerytury podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Od 2012 roku nastąpiła zmiana sposobu przeprowadzania waloryzacji emerytur. Zgodnie z zapowiedziami zmiana ma być ograniczona czasowo, co oznacza że po paru latach nastąpi powrót do dawnego sposobu przeprowadzania waloryzacji. Dotychczas waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Obecnie wprowadzona zostanie waloryzacja kwotowa, co oznacza, że wszystkie świadczenia zostanę zwiększone o jednakową kwotę.

Waloryzacja świadczeń emerytalnych jest przeprowadzana z urzędu przez ZUS, bez konieczności składania wniosku. Waloryzacja obejmuje świadczenia emerytalne przyznane przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji, czyli przed dniem 1 marca, czyli świadczenia przyznane na wniosek zgłoszony najpóźniej w lutym, do których warunki zostały spełnione nie później niż w ostatnim dniu tego miesiąca.

Zobacz także: Jak odbywa się waloryzacja emerytur

Zobacz także: Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Sposoby na podwyższenie emerytury

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie emerytury. Jednym z nich jest możliwość dorabiania sobie na emeryturze Należy jednak uważać, ponieważ prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130 proc. tego wynagrodzenia powoduje zaś zmniejszenie wysokości emerytury.

Zobacz także: Dorabianie na emeryturze, jako sposób podwyższenia emerytury

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do podstawy wymiaru emerytury dolicza się inne składniki przysługujące ubezpieczonemu, na przykład kwoty zasiłków chorobowych czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.
Do podstawy wymiaru emerytury dolicza się inne składniki przysługujące ubezpieczonemu, na przykład kwoty zasiłków chorobowych czy wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK