REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa (art. 44)

Jeżeli przepadek przedmiotów byłby niewspółmierny do wagi popełnionego czynu, sąd może w zamian orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa
Jeżeli przepadek przedmiotów byłby niewspółmierny do wagi popełnionego czynu, sąd może w zamian orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa

REKLAMA

REKLAMA

Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa. Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

Wskazany przepis ustanawia instytucję tzw. przepadku czyli sytuacji w której z chwilą uprawomocnienia się wyroku dane przedmioty przechodzą na własność Skarbu Państwa. Zależnie od danej sytuacji środek ten ma funkcję karzącą (przy zatrzymaniu nielegalnie wytworzonych przedmiotów np. narkotyków, papierosów bez akcyzy, przy pozbawieniu sprawcy uzyskanej korzyści majątkowej z przestępstwa np. zabranie sprawcy pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży nielegalnego alkoholu) lub prewencyjną (zatrzymanie przedmiotów przeznaczonych do popełnienia przestępstwa np. drukarek gotowych do produkcji fałszywych banknotów)

REKLAMA

Konstrukcja analizowanego przepisu wyróżnia trzy rodzaje grup przedmiotów, które mogą podlegać przepadkowi:

1) przedmioty pochodzące bezpośrednio z przestępstwa - ich orzeczenie jest obligatoryjne, zaś w przypadku gdy jest to niemożliwe (np. przedmioty te są zniszczone, ukryte etc.) sąd może orzec przepadek równowartości tych przedmiotów (przykładowo jeżeli złodziej radia samochodowego wartego 500 zł sprzedał je nieustalonej osobie i radia tego nie udało się odzyskać, to sąd może orzec obowiązek zwrotu przez oskarżonego kwoty 500 zł jako równowartości przedmiotu pochodzącego z przestępstwa, czyli tego radia)

Zobacz serwis: Kary i środki karne

REKLAMA

2) przedmioty, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa – ich orzeczenie jest fakultatywne (za wyjątkiem obligatoryjnych przypadków wskazanych w ustawie). Przepis ten ponadto wskazuje na to, że jeżeli orzeczenie przepadku tych przedmiotów byłoby niewspółmierne do wagi popełnionego czynu, sąd zamiast przepadku może orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa (przykładowo: jeżeli sprawca popełni przestępstwo z art. 189 polegające na krótkotrwałym zamknięciu danej osoby w zwykłej komórce przy domu, to nie należy się spodziewać przepadku tej komórki, a jedynie nałożenia przez sąd na sprawcę obowiązku zapłaty nawiązki)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest również to, że przepadek tych przedmiotów, jeżeli nie były własnością sprawcy to można orzec tylko w przypadkach opisanych w ustawie. Przykładowo przepis art. 202 p. 5 Kodeksu karnego wskazuje na to, że przedmioty służące lub przeznaczone do popełnienia przestępstwa rozpowszechniania pornografii podlegają przepadkowi niezależnie od tego, czy są własnością sprawcy.

Wskazana konstrukcja dotycząca konieczności ustawowego zezwolenia na przepadek rzeczy nie należącej do sprawcy jest bardzo ważna, albowiem statuuje wyjątek od zasady ochrony własności rzeczy i mienia prywatnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podkreślenia wymaga również fakt, iż ewentualnemu przepadkowi podlegają tylko te przedmioty które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa umyślnego. Oznacza to, że jeżeli dany przedmiot służył do popełnienia przestępstwa nieumyślnego to nie może podlegać przepadkowi.

Nie można orzec przepadku pojazdu osoby, która nieumyślnie spowodowała wypadek.

REKLAMA

3) przedmioty, których wytwarzanie, posiadanie, obrót lub przewóz objęte jest zakazem ustawowym – przepadek tych towarów jest fakultatywny, poza przypadkami gdy ustawa nakazuje ich przepadek. Ponadto, podkreślenia wymaga to, że przepadek tych przedmiotów, jeżeli nie były własnością sprawcy, można orzec tylko w przypadkach opisanych w ustawie.

Zgodnie z treścią analizowanego przepisu jeżeli przedmioty wskazane w pkt. 2 i 3 stanowią jedynie współwłasność sprawcy, to orzeka się przepadek udziału należącego do sprawcy lub przepadek równowartości tego udziału.

Co do zasady wskazane przedmioty z pkt 1- 3 podlegają przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, wyjątkiem są natomiast jedynie sytuacje gdy przedmioty podlegają zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi.

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 44 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA