REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Restrukturyzacja zadłużenia pomoże w spłacie kredytu

Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Restrukturyzacja zadłużenia ma na celu zmianę warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.
Restrukturyzacja zadłużenia ma na celu zmianę warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.

REKLAMA

REKLAMA

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów.

Niestety życie często naraża nas na nieprzewidziane sytuacje. Część z nich może skutkować pogorszeniem płynności finansowej lub jej utratą na jakiś okres bądź w określonej części. Najczęstszą przyczyną są wydarzenia związane z utratą pracy, głównego kontrahenta bądź innego źródła dochodów. W takiej sytuacji najgorszym rozwiązaniem jest chęć ukrycia tego stanu rzeczy. Przeciwnie bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej poinformować wierzycieli czyli banki, które udzieliły nam kredytów, że pojawiło się niebezpieczeństwo nieterminowej spłaty. Sytuacja ta ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorców jak i indywidualnych klientów banku.

REKLAMA

W takiej sytuacji jest możliwość zrestrukturyzowania zadłużenia czyli zmiany warunków spłaty w taki sposób, aby dać nam czas na podjęcie działań mających na celu poprawę naszej sytuacji jednocześnie nie pozostając w zwłoce w płatnościach.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Jest kilka sposobów restrukturyzacji:

REKLAMA

1. Zawieszenie spłat – bank może na nasz wniosek zawiesić spłaty zarówno kapitału jak i odsetek na kilka miesięcy. Należy pamiętać, że zawieszona będzie tylko spłata, a naliczone przez ten czas odsetki trzeba będzie później spłacić. Zastosowanie tego instrumentu będzie celowe w sytuacji, gdy nasza utrata płynności będzie miała charakter czasowy i wiemy, że potem będziemy mogli regulować nasze zobowiązania na dotychczasowym, a nawet nieznacznie wyższym poziomie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Udzielenie nowego kredytu – bank może udzielić nowego kredytu na spłatę zadłużenia np. kredytu w rachunku bieżącym i udzielić nam kredytu obrotowego spłacanego w miesięcznych lub kwartalnych ratach.

REKLAMA

3. Konsolidacja zadłużenia – bank może połączyć kilka kredytów w jeden i ustalić nowy harmonogram spłat, tak aby zamiast kilku miesięcznych rat do spłaty była jedna. Da nam to możliwość zaplanowania wydatków i możliwość akumulacji środków na tą spłatę. W zależności od rodzajów kredytów jest również możliwe uzyskanie poprzez konsolidację zobowiązań z kilku banków powstanie jednego zobowiązania, którego suma będzie niższa niż poszczególnych składników. W tym celu należy wraz z pracownikiem banku dokonać stosownych obliczeń i nie kierować się reklamami.

4. Zmiana zabezpieczenia - w uzasadnionych wypadkach bank może wyrazić zgodę na sprzedaż przedmiotów stanowiących zabezpieczenie udzielonego kredytu. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczamy na spłatę zadłużenia. Bank pozostawi sobie tylko kwoty, które wynikają z umowy kredytowej. Nadwyżka pozostaje do naszej dyspozycji. Jeśli jednak kwota ze sprzedaży nie zaspokoi w całości zadłużenia wówczas nadal pozostajemy dłużnikami banku i jesteśmy zobowiązani do spłaty pozostałej kwoty.

5. Redukcja zadłużenia – w szczególnych wypadkach bank może wyrazić zgodę na umorzenie części zadłużenia np. odsetek. Zdarza się to stosunkowo rzadko. Bank wyraża na to zgodę jedynie w przypadku takim, gdy widzi szansę na odzyskanie choćby części długu, natomiast nie ma możliwości spłaty całości zobowiązania. W takim przypadku należy jednak pamiętać, ze od kwoty umorzonej musimy odprowadzić podatek, stanowi to bowiem nasz przychód.

Na każdym etapie należy podejmować rozmowy z bankiem. Nasze propozycje musimy jednak gruntownie przemyśleć, tak aby nie składać obietnic bez pokrycia.

Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron. Bank odzyska swoje pieniądze, a my unikniemy procedury windykacyjnej i nie będziemy odnotowani w Bankowym Rejestrze Niesolidnych Klientów. Nigdy nie należy unikać kontaktu z bankiem, trzeba też odbierać korespondencję. Jej nieodebranie nie stanowi przeszkody dla banku we wszczęciu działań windykacyjnych. Wszczęcie takich działań z reguły powoduje lawinowe narastanie długu i dodatkowo naraża nas na dodatkowe koszty za działania windykacyjne banku i działania egzekucyjne komornika. Pamiętajmy, że bank nie musi iść do sądu, a tylko nadaje swoim dokumentom klauzulę wykonalności.

Zobacz również: Upadłość konsumencka - poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA