| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Właściciele samochodów i innych pojazdów mechanicznych powinni zwrócić uwagę na oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie zdarzeń dotyczących pojazdu.

Ubezpieczony spowodował kolizję drogową, uszkadzając inny pojazd. Poszkodowany zgłosił szkodę do ubezpieczyciela sprawcy w celu uzyskania zwrotu kosztów naprawy. Jednakże z uwagi na odmowę wypłaty odszkodowania, skierował powództwo o zapłatę bezpośrednio przeciwko ubezpieczonemu. Koszty związane ze sporem, jakie pozwany musiałby ponieść, wynosiłyby około 3 500 zł.

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje wskazanemu w polisie ubezpieczonemu, który jest właścicielem pojazdu bądź posiadaczem innego tytułu prawnego (np. wynikającego z umowy leasingu).

Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje najczęściej także:
1. ubezpieczonemu – również jako uprawnionemu pasażerowi bądź uprawnionemu kierowcy innych pojazdów,
2. osobom będącym uprawnionymi kierowcami bądź uprawnionymi pasażerami ubezpieczonego pojazdu w zakresie zdarzeń związanych z użytkowaniem tego pojazdu.

Kiedy ochrona prawna może nie przysługiwać?

Warto wiedzieć, że poza ogólnymi wyłączeniami odpowiedzialności, wskazanymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w ubezpieczeniu ochrony prawnej ochrona ubezpieczeniowa może nie przysługiwać:

a) w postępowaniu w związku z zarzutem naruszenia zakazu postoju, zakazu zatrzymywania się albo też w postępowaniu w związku z parkowaniem pojazdów w sposób niezgodny z przepisami miejscowymi,
b) jeżeli ubezpieczony w momencie wystąpienia zdarzenia, jako kierowca, nie miał wymaganego przez przepisy prawa jazdy.

Zazwyczaj za każdy ubezpieczony pojazd pobierana jest dodatkowa składka ubezpieczeniowa.

Czasem, gdy łączy się pakiet rodzinny z wariantem ubezpieczenia dotyczącym pojazdów, ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć (bez dodatkowej składki) wszystkich pojazdów zarejestrowanych na ubezpieczonego lub członków jego rodziny
Można też niekiedy łączyć ubezpieczenie ochrony prawnej prowadzonej działalności gospodarczej z wariantem tego ubezpieczenia dotyczącym pojazdów.
Ubezpieczenie ochrony prawnej (także w zakresie użytkowania pojazdów) może dotyczyć zdarzeń zaistniałych w Polsce albo na terenie Europy, albo wreszcie na całym świecie.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

Polecamy

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »