| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Ile może trwać umowa zlecenia?

Ile może trwać umowa zlecenia?

Od roku zatrudniam pracownika na umowy zlecenia. Ostatnio zażądał umowy o pracę twierdząc, że nie można tak długo zatrudniać pracownika tylko na podstawie umowy zlecenia. Czy to prawda?

Umowa zlecenia nie jest podstawą zatrudnienia, a umową cywilnoprawną. W związku z czym nie stosujemy do niej żadnych przepisów kodeksu pracy.

Kodeks cywilny natomiast regulujący tę umowę nie stanowi żadnych ograniczeń co do czasu, na jaki można zawrzeć tę umowę, a więc może być to dowolny okres, uzależniony od stron tej umowy.

W umowie zlecenia należy zawrzeć na jaki okres zawiera się umowę. Może to być zarówno kilka dni, tygodni czy nawet lat. Nie ma żadnych prawnych ograniczeń w tym względzie.

Trzeba jednak sprawdzić czy prace i jej warunki nie spełniają przesłanek stosunku pracy. Jeśli więc osoba wykonuje pracę na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, za stosownym wynagrodzeniem to mimo nazwy jaką nadamy umowie, będziemy mieli do czynienia z zatrudnieniem pracowniczym.

Zobacz serwis: Formy zatrudnienia

Pracownik, z którym zamiast umowy o pracę zawarto umowę zlecenia, może wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Podstawa prawna: Art. 22 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »