| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Praca nakładcza emeryta

Praca nakładcza emeryta

Jednym ze sposobów dorabiania emerytów jest praca nakładcza, czyli chałupnictwo. Może być ona wykonywana w domu i co ważne nie występuje tu ograniczenie do samodzielnego wykonywania danego zlecenia. Emeryt może więc skorzystać z pomocy osób trzecich: rodziny lub znajomych.

Praca nakładcza

Wykonywanie pracy nakładczej zostało uregulowane w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 grudnia z 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Praca nakładcza zazwyczaj polega na wytwarzaniu przedmiotów z powierzonych materiałów, konserwacji przedmiotów lub świadczeniu innych usług (przykładowo może ona polegać na składaniu długopisów, adresowaniu kopert).

Umowa o pracę

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie, z określeniem rodzaju umowy i jej podstawowych warunków, a w szczególności rodzaju pracy i terminu jej rozpoczęcia oraz zasad wynagradzania. Można ją zawrzeć na okres próbny (nie może przekraczać 3 miesięcy), na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nie określony. W umowie strony określają minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy.

Emeryt ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia organu rentowego o podjęciu pracy nakładczej.

Wynagrodzenie

Minimalna ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50% wynagrodzenia, uznanego aktualnie za najniższego wynagrodzenia określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Zobacz serwis: Emerytury

Jeżeli praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od wynagrodzenia uznanego aktualnie za najniższego wynagrodzenia.

Zobacz również serwis: Sanatorium

W przypadku emeryta powinien on pamiętać, że w gdy jego przychód z wykonywanej pracy osiągnie 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to prawo do emerytury zawiesza się.

Dochód wypłacony z tytułu pracy wykonywanej przed miesiącem, od którego ustalono prawo do emerytury, nie ma wpływu na zawieszenie ani na zmniejszenie świadczeń.

Rozwiązanie umowy

Umowa o pracę nakładczą może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Umowa zawarta na okres próbny może być rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, natomiast umowa zawarta na czas nie określony może być rozwiązana za 1-miesięcznym wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »