| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Przestępstwo rozpijania małoletniego

Przestępstwo rozpijania małoletniego

Karalność przestępstwa rozpijania małoletniego przewiduje kodeks karny, który stanowi, iż kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Za małoletniego należy jednoznacznie uznać osobę, która nie jest pełnoletnia w rozumieniu Kodeksu cywilnego (a zatem nie ukończyła lat 18). Przepis art. 208 Kodeksu karnego ma w założeniu chronić zdrowie takiego małoletniego.

Wskazane przestępstwo może być popełnione w trzech różnych formach:

  • poprzez dostarczanie małoletniemu napoju alkoholowego (zarówno poprzez sprzedaż, jak i poprzez ofiarowanie alkoholu)
  • poprzez ułatwianie małoletniemu spożycia napoju alkoholowego (np. poprzez kupowanie mu alkoholu w sklepie)
  • poprzez nakłaniane małoletniego do spożycia napoju alkoholowego, czyli namawianie go do spożywania alkoholu

Należy wskazać, iż co do zasady przepis używa określenia „kto rozpija małoletniego” co oznacza czynność złożoną i zakłada wielość zachowań sprawcy. Owo rozpijanie jest zatem swego rodzaju procesem, który trwa w czasie. Oznacza to, iż rozpijaniem nie będzie jednorazowe pozwolenie rodzica, aby np. 16 latek spróbował piwa czy też pozwolenie, aby spożył on nieznaczną ilość alkoholu na imprezie.

Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Powyżej użyte zostało określenie, iż rozpijanie jest procesem, na który składa się wielość zachowań jednego sprawcy. Warto wskazać, iż Sąd Najwyższy również podziela ten pogląd, aczkolwiek wskazuje, iż teoretycznie możliwe jest także jednorazowe zachowanie, które będzie karalne, z tym, że musi ono zachodzić w wyjątkowych okolicznościach – gdy będzie ono tak silne i tak istotne, iż przyczyni się do faktycznego efektu „rozpicia” małoletniego, jego zachęceniu do stałego spożywania alkoholu (tak SN w uchwale z dnia 5 listopada 1965 r., VI KZP 53/65, OSNKW 1966, nr 1, poz. 3).

Należy również wskazać, iż przestępstwo rozpijania małoletniego może łączyć się z przestępstwem określonym w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późn. zm.) czyli sprzedażą alkoholu małoletniemu.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »