| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Prawo spadkowe - praktyczne uwagi

Prawo spadkowe - praktyczne uwagi

Z momentem śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców. Spadek można przyjąć na trzy sposoby: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem odpowiedzialności (z tzw. dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzucić.

Należy jeszcze raz podkreślić, że powyższy termin 6 miesięcy nie podlega przywróceniu. Wynika to z faktu, że ma charakter terminu zawitego, po którego upływie uprawnienie wygasa.  Koniecznym jest wspomnieć od kiedy podlega on liczeniu a mianowicie od momentu dowiedzenia się o tytule do powołania. Powyższa świadomość nie zawsze oznacza śmierć spadkodawcy.

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Przykład:

  1. Ojciec umiera  i nie sporządził testamentu. Miał córkę ze związku pozamałżeńskiego z którą nigdy nie utrzymywał kontaktów. Córka dowiaduje się o śmierci ojca z wezwań wierzycieli żądających spłaty długów ojca. W orzecznictwie uznaje się właśnie ten moment od którego liczony jest termin 6 miesięcy.
  2. Ojciec umiera, spadek  składający się z długów dziedziczą z mocy ustawy syn, żona i rodzice  którzy następnie przed sądem odrzucili spadek. Na pogrzebie  był między innymi  brat zmarłego. Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczął biec od momentu odrzucenia spadku przez rodziców.

Brat nie złożył oświadczenia był przekonany, że nie jest powołany do spadku. W orzecznictwie przyjmuje się, że pomimo, że przyszły spadkobierca był na pogrzebie, czyli wiedział o śmierci,to termin 6 miesięcy rozpoczął biegu ponieważ jeżeli należał do 3 lub dalszej grupy spadkowej mógł zasadnie przypuszczać, że nie dziedziczy.

W przypadku wystąpienia wątpliwości, bądź problemów prawnych w bardziej złożonych sytuacjach faktycznych prosimy o skontaktowanie się z naszą kancelarią chętnie udzielimy odpowiedzi.

Katarzyna Kujawska, Aplikant radcowski

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK