reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne?

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku jest bezwarunkowe, bezterminowe i nieodwołalne. Jeżeli będzie dotknięte wadami oświadczenia woli, może być objęte bezwzględną nieważnością. W jaki sposób złożyć ważne oświadczenie?

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku. Wskazany termin należy do tzw. terminów zawitych. Oznacza to, że po jego upływie uprawnienia spadkobiercy wygasają, a sam termin nie może zostać przywrócony. Jednakże ważne jest, że bieg terminu rozpoczyna się dla każdego spadkobiercy indywidualnie co ma bezpośredni wpływ na uprawnienia wierzycieli do długów spadkowych. W takiej sytuacji, jeżeli postępowanie spadkowe rozpocznie się później niż w ciągu 6 miesięcy, wówczas wierzyciele będą mogli prowadzić egzekucję wyłącznie z masy spadkowej. Dodatkowo bieg terminu rozpoczyna się wraz z dniem, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku, czyli de facto wraz z dniem śmierci spadkodawcy na podstawie łączącego ich stosunku pokrewieństwa, zgodnie z którym spadkobierca miałby być powołany do spadku. Niezłożenie przez stronę stosownego oświadczenia, w sytuacji gdy na początku terminu nie miała pełnej zdolności do czynności prawnych oznacza, że przyjęła ona spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nawet gdy w trakcie sześciomiesięcznego okresu tę zdolność nabyła (wyr. WSA w Bydgoszczy, I SA/Bd 875/09).

Zobacz również: Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Nieważność oświadczenia

Art. 1018 kodeksu cywilnego wskazuje na przesłanki nieważności złożonego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeżeli zatem oświadczenie zostanie złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, będzie ono bezwzględnie nieważne. Wówczas powstanie taki stan prawny, jak gdyby oświadczenie nie zostało nigdy złożone. Co ważne, wskazana deklaracja należy do oświadczeń woli i jak każde może zostać dotknięte wadą. Zgodnie z art. 1019 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone pod wpływem groźby lub błędu i wówczas może być objęte nieważnością oświadczeń woli według przepisów kodeksu cywilnego. Jeżeli spadkobierca złożył oświadczenie w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji, wówczas będzie ono nieważne i w ogóle nie nastąpią skutki związane z nabyciem spadku. Podobnie będzie w sytuacji, gdy spadkobierca w chwili składania oświadczenia był w błędzie co do treści dokonywanej czynności prawnej. Błędem takim nie jest jednak nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego (post. SN, IV CK 799/04). Kryteria bezprawności groźby i powagi błędu określają przepisy Działu IV kodeksu cywilnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne? /Fot. Fotolia
Kiedy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest nieważne? /Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama