| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Na jakich podstawach oprzeć powództwo o przywrócenie do pracy?

Na jakich podstawach oprzeć powództwo o przywrócenie do pracy?

Pracownik, któremu pracodawca wręczył wypowiedzenie ma prawo odwołać się do sądu. W każdym przypadku takie żądanie musi być uzasadnione. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak uzasadnić pozew.

Zarzuty dotyczące uzasadnienia wypowiedzenia

Stosunkowo najszersze pole do oparcia zarzutów wypowiedzenia dają jednak zarzuty dotyczące niewłaściwego uzasadnienia wypowiedzenia lub też braku samego uzasadnienia. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 4 Kodeksu pracy przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem pracodawca ma obowiązek wskazać przyczyny wypowiedzenia.

Przyczyny wypowiedzenia powinny być wskazane w samym oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu.

Zobacz również: Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Nie chodzi tutaj tylko sam fakt zawarcia uzasadnienia, lecz również o jego merytoryczną treść. Samo uzasadnienie musi być konkretne i rzeczywiste. Sformułowania ogólnikowe uzasadnienie nie jest w tej mierze wystarczające. Musi być ono zrozumiałe przede wszystkim dla adresata wypowiedzenia, czyli pracownika.

Wskazanie, jako uzasadnienia „utraty zaufania do pracownika”, bez wskazania konkretnych powodów utraty jest niewłaściwym sformułowaniem uzasadnienia. Pracodawca powinien wskazać przy tym np. wyniki przeprowadzonej kontroli, która wykazała nieprawidłowości po stronie pracownika.

Powody uzasadniające wypowiedzenie nie mogą być sprzeczne z zasadami życia społecznego. Wszelkie te wymogi, jakie musi spełnić pracodawca, mogą stanowić zarzut przy ewentualnym pozwie o przywrócenie do pracy.

Samotna matka wychowująca trójkę dzieci może wskazywać, iż uzasadnienie wypowiedzenia narusza zasady współżycia społecznego, gdyż zgodnie z przyjętymi kryteriami przez pracodawcę, zwolniona z pracy została osoba, które powinna podlegać szczególnej ochronie społecznej.

Także wskazanie przyczyny pozornej lub nieprawdziwej jest niezgodne z prawem i będzie podstawą uwzględnienia roszczeń pracownika.

Jeżeli są ku temu podstawy powołaj się na pozorność uzasadnienia wypowiedzenia. Ciężar dowodu zasadności przyczyny wypowiedzenia spoczywa na pracodawcy.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK