| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.

Oznaczenie stron

Pierwszym obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest prawidłowe oznaczenie stron. Po stronie powodowej należy wskazać siebie. Oprócz imienia i nazwiska należy wskazać miejsce zamieszkania. Tak samo trzeba postąpić w przypadku pozwanego, którym będzie osoba, której wyrok ów ma dotyczyć.

Innym istotnym elementem pozwu będzie prawidłowe oznaczenie sądu właściwego dla rozstrzygnięcia o naszym żądaniu. Kwestia ta w zdecydowanej większości wypadku nie będzie skomplikowana, gdyż będzie to sąd w okręgu którego znajduje się dany lokal, z którego ma być eksmitowany pozwany.

Wynika to z podstawowej zasady, zawartej w art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejscem tym jest miejscowość, w której pozwany przebywać z zamiarem stałego pobytu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wartość przedmiotu sporu

Niezbędną kwestią w przypadku pozwu o eksmisję jest również określenie wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

Miesięczny czynsz najmu za lokal wynosi 1 tys. zł. Zgodnie z tym wartość przedmiotu sporu należy określić w wysokości 3 tys. zł.

Określenie żądania

Żaden pozew nie może obejść się bez dokładnego określenia żądania oraz wskazania okoliczności faktycznych. W odróżnieniu od tego powód może powstrzymać się wskazania podstaw prawnych swojego żądania. Ich określenie jest obowiązkiem sądu.

Zobacz również: Kto może wytoczyć powództwo o eksmisję

W przypadku żądania należy zatem wyraźnie wskazać, iż chodzi nam o eksmisję pozwanego. Należy również wskazać o jaki lokal nam dokładnie chodzi.

Wnoszę o nakazanie pozwanemu opuszczenia i opróżnienia lokalu przy ul. Brzeskiej ….. w Warszawie.

Uzasadnienie faktyczne

Nie mniej istotne jest faktyczne uzasadnienie. Wskazać tam należy wszelkie okoliczności faktyczne, które sprawiają, iż przedstawione żądanie jest naszym zdaniem uzasadnione. W przypadku, gdy powodem jest właściciel należy wykazać prawa do lokalu. Wystarczy w tej kwestii wpis do księgi wieczystej.

Oprócz tego należy wykazać, iż pozwany zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego.

Pozwany był najemcą mieszkania na podstawie umowy najmu. W związku z zaległością w zapłacie czynszu, umowa ta została mu wypowiedziana. Dowodem będzie wezwanie do zapłaty zaległego czynszu, pismo z wypowiedzeniem umowy najmu. Potwierdzenie nadania i odbioru pism.

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK