| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.

Oznaczenie stron

Pierwszym obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest prawidłowe oznaczenie stron. Po stronie powodowej należy wskazać siebie. Oprócz imienia i nazwiska należy wskazać miejsce zamieszkania. Tak samo trzeba postąpić w przypadku pozwanego, którym będzie osoba, której wyrok ów ma dotyczyć.

Innym istotnym elementem pozwu będzie prawidłowe oznaczenie sądu właściwego dla rozstrzygnięcia o naszym żądaniu. Kwestia ta w zdecydowanej większości wypadku nie będzie skomplikowana, gdyż będzie to sąd w okręgu którego znajduje się dany lokal, z którego ma być eksmitowany pozwany.

Wynika to z podstawowej zasady, zawartej w art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejscem tym jest miejscowość, w której pozwany przebywać z zamiarem stałego pobytu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wartość przedmiotu sporu

Niezbędną kwestią w przypadku pozwu o eksmisję jest również określenie wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

Miesięczny czynsz najmu za lokal wynosi 1 tys. zł. Zgodnie z tym wartość przedmiotu sporu należy określić w wysokości 3 tys. zł.

Określenie żądania

Żaden pozew nie może obejść się bez dokładnego określenia żądania oraz wskazania okoliczności faktycznych. W odróżnieniu od tego powód może powstrzymać się wskazania podstaw prawnych swojego żądania. Ich określenie jest obowiązkiem sądu.

Zobacz również: Kto może wytoczyć powództwo o eksmisję

W przypadku żądania należy zatem wyraźnie wskazać, iż chodzi nam o eksmisję pozwanego. Należy również wskazać o jaki lokal nam dokładnie chodzi.

Wnoszę o nakazanie pozwanemu opuszczenia i opróżnienia lokalu przy ul. Brzeskiej ….. w Warszawie.

Uzasadnienie faktyczne

Nie mniej istotne jest faktyczne uzasadnienie. Wskazać tam należy wszelkie okoliczności faktyczne, które sprawiają, iż przedstawione żądanie jest naszym zdaniem uzasadnione. W przypadku, gdy powodem jest właściciel należy wykazać prawa do lokalu. Wystarczy w tej kwestii wpis do księgi wieczystej.

Oprócz tego należy wykazać, iż pozwany zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego.

Pozwany był najemcą mieszkania na podstawie umowy najmu. W związku z zaległością w zapłacie czynszu, umowa ta została mu wypowiedziana. Dowodem będzie wezwanie do zapłaty zaległego czynszu, pismo z wypowiedzeniem umowy najmu. Potwierdzenie nadania i odbioru pism.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK