| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Stadion sportowy nie tylko dla kibiców

Stadion sportowy nie tylko dla kibiców

Zgodnie z projektem przygotowanym przez sejmową komisję kultury fizycznej, sportu i turystyki stadiony sportowe od 2015 roku mają być dostępne nie tylko dla kibiców sportowych, ale także dla rodzin z dziećmi. Zmiana przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kibiców i innych uczestników imprez sportowych.

Nowelizacja przepisów ma przekształcić obiekty sportowe w bardziej przyjazne i bezpieczne dla kibiców okazjonalnych, a w szczególności rodzin z dziećmi.

Uproszczone wejście na stadion sportowy

Ustawa z 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych komplikuje sprawny proces dostania się na stadion. A nawet - ze względu na zawiłą procedurę - zniechęca do wzięcia udziału w sportowym wydarzeniu. W przyszłym sezonie ekstraklasy zniknie obowiązek posiadania karty kibica. Na mecz w 2015 r. będzie można wejść okazując jedynie bilet z jakimkolwiek dokumentem ze zdjęciem (np. legitymacją studencką).

Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych?

Ogólnopolski rejestr kibiców utrzymany

Ogólnopolski rejestr kibiców będzie nadal funkcjonował w celu ułatwienia policji identyfikacji osób łamiących prawo na imprezach masowych. Rejestr jest prowadzony na podstawie numerów PESEL, które obowiązkowo są umieszczane na biletach obok imienia i nazwiska kibica. Wraz z nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z rejestru znikną zdjęcia.

Zaostrzenie przepisów dotyczących pseudokibiców

Ogólnopolski rejestr kibiców ma na celu m.in. identyfikację osób, na które został nałożony zakaz stadionowy. Nowe przepisy o bezpieczeństwie imprez masowych mają rozszerzyć zakres stosowania zakazu stadionowego o orzekanie tego środka również wobec incydentów poza stadionowych, np. w przypadku zorganizowanych wyjazdów kibiców. Co więcej, osoba objęta takim zakazem stadionowym będzie musiała w trakcie meczu meldować się na policji.

Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009 nr 62 poz. 504 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK