REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Redukcja punktów karnych w 2017 r. /fot. Fotolia
Redukcja punktów karnych w 2017 r. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

Zobacz aktualne: Redukcja punktów karnych w 2018 r. 

REKLAMA

Na jedno naruszenie przypada od 1 do 10 punktów karnych w zależności jak ciężki i szkodliwy było to incydent. Młody kierowca, czyli osoba, która stosunkowo krótko posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, w okresie roku od otrzymania prawa jazdy nie może „zdobyć” więcej niż 20 punktów karnych. Po upływie roku granica ta jest podwyższona do 24 punktów. Dotychczas po przekroczeniu powyższych limitów, młodemu kierowcy były cofane uprawnienia, zaś kierowca z większym stażem zostawał skierowany na ponowny egzamin praktyczny oraz teoretyczny i badania psychologiczne. Do tej pory osoba, która nie przekroczyła limitu 24 punktów, posiadająca prawo jazdy dłużej niż 1 rok mogła raz na 6 miesięcy wziąć udział w sześciogodzinnym, odpłatnym szkoleniu organizowanym przez lokalny WORD. Dzięki uczestnictwie w nim miała o 6 punktów karnych mniej.

Nowe zasady dotyczące przyznawania i redukcji punktów karnych

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami, a wraz z nimi nowe zasady redukcji punktów karnych. Według art. 98 ust. 3 tej ustawy niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł jednorazowo ukarać kierowcę maksymalną liczbą 10 punktów karnych. Z art. 99 powyższej ustawy dowiadujemy się, że po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierowca nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruje go na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na badania psychologiczne. Na taki kurs i badania trafią również młodzi kierowcy, którzy podczas dwuletniego okresu próbnego popełnią co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kurs reedukacyjny

Kurs reedukacyjny trwa 28 godzin i kosztuje 500 zł. Organizuje go WORD, zaś decyzję o skierowaniu na niego oraz na badania psychologiczne wydaje starosta. Każdy kto otrzyma taką decyzję jest zobowiązany do przestrzegania terminów z tym związanych określonych w art. 101 ustawy o kierujących pojazdami. Każdy poniżej wskazany termin liczymy od dnia doręczenia decyzji starosty. Kierowca ma miesiąc na odbycie kursu, zaś wciągu 6 tygodni musi przedstawić staroście zaświadczenie o tym i równocześnie okazać dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej. W przypadku badań psychologicznych, skierowany na nie musi je odbyć wciągu miesiąca i w terminie 3 miesięcy przedłożyć staroście orzeczenie psychologiczne wraz z dowodem uiszczenia opłaty ewidencyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Po spełnieniu powyższych warunków skasowane zostaną wszystkie „zdobyte” punkty karne.

Kierowca, który odbył szkolenie oraz badania psychologiczne i wciągu 5 lat od otrzymania decyzji o skierowaniu na nie, ponownie przekroczył limit 24 punktów karnych zostanie pozbawiony uprawnień do prowadzenia prawa jazdy.

Jak sprawdzić stan posiadanych punktów karnych?

Wszelkie dane dotyczące pojazdów i ich właścicieli, w tym posiadanych punktów karnych znajdziemy w Centralnej ewidencji pojazdów i kierowców (CEPiK). W grudniu 2016 r. Rządowe Centrum Legislacji rozpoczęło pracę nad nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym. Projekt przewiduje wprowadzenie w kwietniu 2017 r. programu, który umożliwi sprawdzenie ilości posiadanych punktów karnych za pośrednictwem systemu internetowego. Warunkiem korzystania z nowego rozwiązania będzie posiadanie profilu zaufanego e-PUAP. Jego uzyskanie jest możliwe za pośrednictwem bankowości internetowej takich banków jak PKO BP, Inteligo, ING, Millennium. Warto przypomnieć, iż od dwóch lat funkcjonuje internetowy program umożliwiający sprawdzenie historii pojazdu na rządowych stronach internetowych: www.historiapojazdu.gov.pl; www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. 2016 poz. 2001)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA