| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Odprawa emerytalna, rentowa oraz odprawa z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikowi, który przeszedł na emeryturę, rentę lub tez został zwolniony w skutek zwolnień grupowych. Natomiast odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika.

Kto ma prawo do odprawy emerytalnej

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Co ważne pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Odprawa emerytalna przysługuje również w razie przejścia emeryta na wcześniejszą emeryturę.

Wysokość odprawy to wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. W regulaminie wynagradzania albo w układzie zbiorowym pracy pracodawca może ustalić wyższą wysokość odprawy emerytalnej.

Zobacz także serwis: Emerytury

Kto otrzyma odprawę rentową

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę przysługuje odprawa pieniężna. Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Na wysokość odprawy nie ma wpływu długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy

Odprawa rentowa przysługuje niezależnie od charakteru renty z tytułu niezdolności do pracy, nie ma znaczenia cy jest to renta stała czy okresowa.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Odprawa rentowa, podobnie jak i odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym. Oznacza to, że pracownik po jej otrzymaniu nie może ponownie nabyć do niej prawa w związku z ponownym zatrudnieniem i jego rozwiązaniem z powodu przejścia na emeryturę lub rentę.

Zobacz także serwis: Renty

Komu przysługuje prawo do odprawy pieniężnej

Odprawa pieniężna to potoczna nazwa odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniami grupowymi. Pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowgo, niezależnie od trybu zwolnienia przysługuje odprawa pieniężna.

Wysokość odprawy pieniężnej zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.

W przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych została określona maksymalna kwota odprawy. Kwota odprawy pieniężnej nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK