| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?

Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?

Nie zawsze usprawiedliwiona nieobecność w pracy oznacza trwałą ochronę przed zwolnieniem. Przepisy dają pracodawcy możliwość rozstania się z pracownikiem który długo przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik korzysta bowiem w takiej sytuacji tylko z czasowej ochrony przed zwolnieniem.

3. Odosobnienie pracownika ze względu na chorobę zakaźną – po upływie okresu pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

4. Nieobecność pracownika w pracy z innych przyczyn niż wyżej wymienione, trwająca dłużej niż jeden miesiąc - Chodzi w tym przypadku o nieobecność usprawiedliwioną, która uniemożliwia pracownikowi stawienie się do pracy.

Polecamy: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Przepisy stanowią, że nie można rozwiązać umowy bez wypowiedzenia po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Pracodawca powinien również w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ich ustaniu.

Zatem jeżeli na przykład stawimy się do pracy po sześciu miesiącach zwolnienia lekarskiego i będziemy już zdolni do świadczenia pracy, to pracodawca nie może rozwiązać z nami umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy.
Nawet jeśli wyczerpiemy okres zasiłkowy, a następnie nabędziemy prawa do świadczenia rehabilitacyjnego np. na 4 miesiące, po czym wrócimy do pracy, to jeżeli pracodawca nie skorzystał z rozwiązania z nami umowy już po 3 miesiącu świadczenia rehabilitacyjnego, nie może już tego zrobić w trybie natychmiastowym po naszym powrocie. A więc chcąc się z nami rozstać, musi zachować okres wypowiedzenia.

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli pracodawca skorzysta z możliwości zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia, nadal zachowujemy prawo do pobieranych świadczeń z tytułu choroby po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
Kodeks pracy

Zobacz również: Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »