| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?

Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?

Nie zawsze usprawiedliwiona nieobecność w pracy oznacza trwałą ochronę przed zwolnieniem. Przepisy dają pracodawcy możliwość rozstania się z pracownikiem który długo przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik korzysta bowiem w takiej sytuacji tylko z czasowej ochrony przed zwolnieniem.

Zacznijmy od tego, że pracodawca nie może zwolnic pracownika w czasie urlopu, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest usprawiedliwioną przyczyną nieobecności.
Ale tu uwaga – nie można zwolnić zatrudnionego, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Taka konstrukcja przepisu art. 53 Kodeksu pracy oznacza, że w praktyce można rozwiązać umowę z pracownikiem, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale dopiero po pewnym okresie, w którym korzysta on z ochrony.
Przepisy dają sposobność rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia z tak zwanych przyczyn przez niego niezawinionych, a więc między innymi z powodu choroby.

Zobacz również serwis: Zasiłki

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Do przyczyn takich należą:

1. Nieobecność z powodu choroby trwającej:
— dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,

A więc w tej sytuacji, jeśli przebywamy w ciągłości na zwolnieniu lekarskim ponad 3 miesiące, pracodawca może rozwiązać z nami umowę bez wypowiedzenia.

— dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zakaźną.

W tym przypadku pracodawca może nas zwolnic dopiero po tym, kiedy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni) otrzymaliśmy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego i pobieramy je przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Czyli w sumie, dopiero po 9 lub 12 miesiącach choroby.
Jeśli świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane na okres 3 miesięcy i po nim wracamy do pracy, pracodawca nie ma prawa do rozwiązania z nami umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

2. Nieobecność z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli upłynął okres pobierania z tego tytułu zasiłku (zasiłek opiekuńczy przysługuje do 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, przy dzieciach powyżej 14 roku życia zasiłek przysługuje tylko za 14 dni w roku).

Okoliczność taka może mieć miejsce wtedy, gdy pracujący rodzic musi osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem (np. z powodu jego choroby), ale już nie ma z tego tytułu prawa do zasiłku opiekuńczego. Wtedy pracodawca może rozstać się z takim pracownikiem w trybie natychmiastowym.

avatar

2014-07-02 11:34 Zgłoś

Proszę o informację, czy mogę zwolnić pracownika, którego:   1. zatrudniłam 29.04.2013 2. na początku września 2013 poszedł na zwolnienie 3. Następnie na zasiłek rehabilitacyjny (kwiecień 2014) 4. Czy przysługuje mu ekwiwalent pieniężny za cały czas choroby i urlopu ? 5. Pracownik ma 30 lat.   z góry dziękuję za informację.   Anna  

avatar

2014-04-07 20:28 Zgłoś

Nie zostanie przedłużona, a jeśli zwolnienie lekarskie przeciągnie się poza termin umowy, dostanie Pan wynagrodzenie z ZUS-u.

avatar

2014-04-07 19:28 Zgłoś

mam pytanie jak mniałem umowe na trzymieciace i iagne od dwoch i poł miesiaca chorobowe czy ona zostanie automaczynie przedluzona ?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem Infor.pl »