| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego


Nie wszystkie osoby bezrobotne wiedzą, że Urząd Pracy jest gotowy „dopłacić” bezrobotnemu w sytuacji, gdy znajdzie on sobie pracę. Służy temu dodatek aktywizacyjny i warto znać zasady jego przyznawania.

Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, trzeba przede wszystkim spełniać podstawowy warunek – być osobą posiadającą prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Jeżeli już spełnimy ten warunek to musimy rozróżnić dwie sytuacje, w których będzie nam się należał dodatek aktywizacyjny. A zatem będziemy uprawnieni do dodatku jeżeli:

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.
  • w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjęliśmy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymujemy wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • z własnej inicjatywy podjęliśmy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.

W pierwszym wypadku, czyli jeżeli urząd pracy skieruje nas do pracy i jeżeli nasza pensja będzie niższa od minimalnej, możemy liczyć na to, że urząd pracy dopłaci nam tę różnicę, z tym że nie może ona wynosić więcej niż 50% zasiłku dla bezrobotnych. Warto pamiętać, że dopłata ta przysługuje przez taki okres, przez jaki bezrobotny pobierałby zasiłek.

Zobacz: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

50% zasiłku dla bezrobotnych to kwota 275,90zł i tylko na taką dopłatę do wynagrodzenia może liczyć bezrobotny.

Pan Tomek został skierowany do pracy z urzędu pracy, a jego wynagrodzenie za tę pracę wynosi 1100zł brutto. Jak wiadomo, minimalne wynagrodzenie wynosi 1276zł brutto, a zatem powstałą różnicę, czyli 176zł dopłaci Panu Tomkowi urząd pracy, przez cały okres w którym Pan Tomek pobierałby zasiłek, gdyby nie podjął zatrudnienia.

W drugim wypadku, czyli kiedy bezrobotny z własnej inicjatywy podejmie zatrudnienie, urząd pracy przyzna mu dodatek aktywizacyjny w wysokości 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu w którym bezrobotny pobierałby zasiłek. A zatem tutaj bezrobotny dostanie więcej – bo zawsze 50% zasiłku, a nie tylko różnicę pomiędzy otrzymywaną pensją a wynagrodzeniem minimalnym. W tym jednak przypadku okres pobierania dodatku aktywizacyjnego będzie krótszy o połowę.

Ustawodawca wskazał sytuacje, kiedy bezrobotny nie będzie uprawniony do dodatku. A zatem dodatek aktywizacyjny nie będzie się należał w przypadku:

  1. skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane przez urząd pracy,
  2. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny;
  3. podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

avatar

2014-05-23 13:28 Zgłoś

Witam!   Czy jeśli komuś został przyznany dodatek aktywizacyjny, ale nowy pracodawca podpisuje z nim umowy o dzieło i umowa nie obejmuje np 1.05, , praca była wykonywana od 15 do 30 kwietnia, a nowa umowa od od 02 do 31 maja, to już wtedy wnioskodawca traci prawo do zasiłku, bo nie zachował ciągłości zatrudnienia?

avatar

2014-04-08 09:41 Zgłoś

witam w listopadzie 2013 roku zarejestrowałem się w urzędzie pracy, udało mi się znaleźć pracę dokładnie od 8 grudnia złożyłem wniosek, dodatek przyznany, ostatniego dnia miesiąca podsyłam oświadzcenie, teraz się delikatnie spóźniłem o tydzień z wysyłką z powodu wyjazdu, zamiast 31 marca wysłałem 7 kwietnia, raczej nie będzie to problem żebym dostał ? druga sprawa do keidy będę dostawał dodatek jest powiedziane ze przez połowe okresu na jaki został przyznany, przyznany miałem na rok wiec przez 6 miesięcy, za listopad dostałęm zasiłek w pełnej kwocie, a za grudzień już dodatek teraz pytanie czy ostanim miesiacem za jaki dostane dodatek bedzie kwiecien czy maj 2014 ?

avatar

2014-03-04 20:04 Zgłoś

Bzdura, zasięgnijcie informacji w UP a nie wprowadzacie ludzi w błąd!!

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Łukasz Nysztal

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »